Dofinansowania na odnawialne źródła energii

Nawet 40 milionów złotych dofinansowania można dostać na inwestycje oparte na odnawialnych źródłach energii. Pieniądze pochodzą z Unii Europejskiej i można je przeznaczyć na przykład na budowę farmy wiatrowej czy biogazowni.

Wystarczy mieć dobry pomysł, a potem przygotować projekt i wniosek. Z tym jednak nie jest wcale tak łatwo. Dr Krzysztof Bajdor, dyrektor Instytutu Paliw i Energii Odnawialnej twierdzi, że trzeba się nauczyć pewnego sposobu przygotowywania projektów i przekonania instytucji wdrażającej, że inwestor jest przygotowany do realizacji konkretnego projektu inwestycyjnego.

Szymon Żółciński, doradca, zajmujący się pomocą w poszukiwaniu dotacji unijnych mówi, że przede wszystkim trzeba mieć dobry projekt, ale to jeszcze nie gwarantuje sukcesu. Drugi czynnik to dobrze przygotowany wniosek o fundusze unijne, ponieważ można tutaj polec, nawet z dobrym projektem. Biorąc pod uwagę fakt, że dokumentacja aplikacyjna jest bardzo obszerna, zwrócić należy uwagę na kilka rzeczy: żeby to co napiszemy na stronie 100 było zgodne z tym, co jest na stronie 200. Przygotowując duży zestaw dokumentów, bardzo łatwo jest zagubić się w ilości stron.

Z dotacjami zawsze jest tak, że jest więcej chętnych niż środków. Odbywa się konkurencja w ramach poszczególnych grup technologii, czyli te wnioski muszą być dobre i nasze pomysły biznesowe też muszą być dobre. Pojawia się też konkurencja pomiędzy rodzajami odnawialnych źródeł energii, potwierdza Grzegorz Wiśniewski, prezes Instytutu Energii Odnawialnej.

Żółciński dodaje, że w poprzednim konkursie do rozdysponowania było około 700 mln złotych, a w najbliższym konkursie będzie około 500 mln zł. Dotacje są w wysokości do 40 mln złotych na projekt, więc jest to dosyć znacząca kwota, aczkolwiek w przypadku bardzo dużych projektów, w przypadku farm wiatrowych o wielkości ponad 100 megawatów, to kwota 40 mln jednak ginie. Jednak 40 mln lepiej mieć niż nie mieć. Największą popularnością cieszą się farmy wiatrowe, na drugim miejscu wytwarzanie energii z biogazu, z biomasy.

Wiśniewski jest zdania, że skala inwestycji w energetyce wodnej jest ograniczona ze względu na ograniczony potencjał energetyki wodnej, natomiast inwestycje w ciepłownie geotermalne cieszą się mniejszym powodzeniem i przegrywają w konkurencji nie dlatego, że nie mamy zasobów, bo my zasoby mamy, ale są to zasoby niskotemperaturowe, które przekładają się na dość wysoki koszt produkcji ciepła.

Zdaniem Bajdora cała idea dofinansowania z funduszy europejskich powoduje, że ekonomicznie cała sprawa zaczyna być bardziej opłacalna dla inwestorów i ten okres zwrotu jest znacznie krótszy.

Dofinansowanie na odnawialne źródła enrgii, chociaż dużo mniejsze, można dostać także na małe inwestycje, na przykład kotły na biomasę czy kolektory słoneczne.

źródło: www.polskieradio.pl
zdjęcie: www.sxc.hu

 

Dodano: 2010-01-29
Artykuł sponsorowany
Łazienka na poddaszu jasna i wygodna

Łazienka to pomieszczenie, z którego korzystamy codziennie. Powinna być więc wyposażona w produkty najwyższej jakości. Nowe, odporne na wilgoć, trzyszybowe okno dachowe VELUX GLU to wygoda użytkowania, a także gwarancja niezwykłej trwałości. czytaj więcej

Poradnik
Pokrycie dachowe mocuje się do konstrukcji dachu za pomocą różnego rodzaju łączników. W przypadku dachówek są to spinki dekarskie. Ich kształt i długość muszą byćdopasowane do wymiarów łat dachowych oraz rodzaju dachówek. To samo dotyczy także gwoździ i wkrętów, niezbędnych... Czytaj więcej
Polecane artykuły
Głównym wyróżnikiem instalacji grzewczych z pompą ciepła jest rodzaj źródła dolnego, z którego jest pobierane ciepło. Czytaj więcej