Andrzej Kraszewski nowym ministrem środowiska

Klimat, gospodarka odpadami i gospodarka wodna to priorytety prof. Andrzeja Kraszewskiego, nowego ministra środowiska, któremu Prezydent Lech Kaczyński wręczył w poniedziałek po południu nominację.

Życzę powodzenia na tym stanowisku, szczególnie dzisiaj, gdy problemy ochrony środowiska są przedmiotem zainteresowania społecznego, a przede wszystkim politycznego w skali globalnej, powiedział prezydent. Podziękował też Nowickiemu za sprawowanie funkcji ministra.

Podczas nominacji obecny był premier Donald Tusk, który również podziękował Nowickiemu za to, że zgodził się na objęcie stanowiska ministra i wykonał swoje zadania lepiej niż ktokolwiek mógł się spodziewać, czy to była sprawa Rospudy, czy to pakietu klimatyczno-energetycznego.

Andrzej Kraszewski na konferencji powiedział, że jedną z najważniejszych spraw, którymi się zajmie, będą negocjacje w sprawie sprzedaży polskich uprawnień do emisji CO2. Wyjaśnił, że dzięki temu Polska może pozyskać środki na ochronę środowiska.

Zapowiedział również, że wraz z ministrem gospodarki będzie chciał przygotować projekt ustawy, na podstawie której będzie realizowany narodowy program redukcji emisji. Zaznaczył, że zamierza działać na rzecz ochrony klimatu, a będzie to m.in. robić poprzez uświadamianie społeczeństwa o konieczności oszczędzania energii.

Absolutnym priorytetem będzie też - powiedział Andrzej Kraszewski - kwestia odpadów. Zaznaczył, że chce zbudować "ramy systemowe, które umożliwią samorządom nowoczesną i zgodną z normami unijnymi i racjami ochrony środowiska gospodarkę odpadami". Dodał, że nie będzie to łatwa sprawa, gdyż dwie poprzednie reformy dot. gospodarki odpadami były nieudane. Nowy minister zamierza ograniczyć szarą strefę zagospodarowania odpadów niekomunalnych. Chodzi o recykling zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Kraszewski planuje też zająć się gospodarką wodną.

Andrzej Kazimierz Kraszewski jest profesorem Politechniki Warszawskiej na Wydziale Inżynierii Środowiska. Od 1997 r. związany jest z ochroną środowiska; przewodniczy grupie roboczej ds. ocen oddziaływania na środowisko, jest członkiem regionalnej komisji ds. ocen oddziaływania na środowisko woj. mazowieckiego i społecznym doradcą pełnomocnika rządu ds. ocen oddziaływania na środowisko.

Jest autorem wielu publikacji naukowych oraz ekspertyz z zakresu ochrony środowiska. Zna biegle angielski i włoski. Jest żonaty, ma dwoje dorosłych dzieci. Jego hobby to jazda konna oraz myślistwo.

Poprzedni minister Maciej Nowicki podał się do dymisji zaraz po otwarciu światowego szczytu klimatycznego ONZ w Kopenhadze, tj. 8 grudnia 2009 r. Zakończył pracę zawodową i zapowiedział, że przechodzi na emeryturę.

źródło: PAP
zdjęcie: www.twkzag.pl

Dodano: 2010-02-02
Artykuł sponsorowany
Łazienka na poddaszu jasna i wygodna

Łazienka to pomieszczenie, z którego korzystamy codziennie. Powinna być więc wyposażona w produkty najwyższej jakości. Nowe, odporne na wilgoć, trzyszybowe okno dachowe VELUX GLU to wygoda użytkowania, a także gwarancja niezwykłej trwałości. czytaj więcej

Poradnik
Pokrycie dachowe mocuje się do konstrukcji dachu za pomocą różnego rodzaju łączników. W przypadku dachówek są to spinki dekarskie. Ich kształt i długość muszą byćdopasowane do wymiarów łat dachowych oraz rodzaju dachówek. To samo dotyczy także gwoździ i wkrętów, niezbędnych... Czytaj więcej
Polecane artykuły
Głównym wyróżnikiem instalacji grzewczych z pompą ciepła jest rodzaj źródła dolnego, z którego jest pobierane ciepło. Czytaj więcej