Siarczan srebra wykorzystamy w utylizacji ścieków

Polsko-słoweński zespół badaczy pod kierownictwem dra hab. Wojciecha Grochali uzyskał siarczan srebra (II) - nowy związek chemiczny o niezwykłych właściwościach. Zsyntezowany związek będzie można wykorzystywać np. w procesach tworzenia leków lub w utylizacji ścieków.

Dr Grochala, pracujący w Interdyscyplinarnym Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego oraz Wydziale Chemii Uniwersytetu Warszawskiego przyznał, że codziennie w laboratoriach na całym świecie powstają setki nowych związków chemicznych. Sukces osiąga się wówczas, gdy uda się uzyskać coś niezwykłego. Zsyntezowany siarczan srebra(II) ma kilka specyficznych cech, które właśnie takim go czynią, podkreślił.

Jedną z cech siarczanu srebra(II) odnoszącą się bardziej do właściwości chemicznych jest to, ze nowy związek jest bardzo silnym utleniaczem. Dzięki temu można będzie go wykorzystywać w rozmaitych reakcjach utleniania, np. w farmacji do tworzenia leków albo do utylizacji ścieków, wyjaśnił dr Grochala.

Jak zaznaczył, gdyby siarczan srebra(II) udało się ponadto zamienić w wysokotemperaturowy nadprzewodnik, to znalazłby on olbrzymią liczbę zastosowań.

Synteza siarczanu srebra(II) jest jednym z elementów badań finansowanych przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej (FNP). Wyniki badań zostaną opublikowane jako "Very Important Paper" w prestiżowym czasopismie "Angewandte Chemie. International Edition".

źródło: PAP - Nauka w Polsce
zdjęcie: www.proanimali.ovh.org

Dodano: 2010-02-02
Artykuł sponsorowany
Łazienka na poddaszu jasna i wygodna

Łazienka to pomieszczenie, z którego korzystamy codziennie. Powinna być więc wyposażona w produkty najwyższej jakości. Nowe, odporne na wilgoć, trzyszybowe okno dachowe VELUX GLU to wygoda użytkowania, a także gwarancja niezwykłej trwałości. czytaj więcej

Poradnik
Pokrycie dachowe mocuje się do konstrukcji dachu za pomocą różnego rodzaju łączników. W przypadku dachówek są to spinki dekarskie. Ich kształt i długość muszą byćdopasowane do wymiarów łat dachowych oraz rodzaju dachówek. To samo dotyczy także gwoździ i wkrętów, niezbędnych... Czytaj więcej
Polecane artykuły
Głównym wyróżnikiem instalacji grzewczych z pompą ciepła jest rodzaj źródła dolnego, z którego jest pobierane ciepło. Czytaj więcej