Ministerstwo Środowiska wspiera ekologiczne technologie

Firmy, które opracowały ekologiczne projekty nowych technologii, mogą do 8 lutego zgłaszać je do resortu środowiska. Najlepsze rozwiązania sprzyjające środowisku i klimatowi mają być promowane na światowym rynku w ramach Akceleratora Zielonych Technologii "GreenEvo".

Koordynator projektu "GreenEvo" Agnieszka Kozłowska-Korbicz z resortu środowiska podała, że Akcelerator ma ułatwić działalność przedsiębiorcom, którzy np. nie znają prawa patentowego, mają trudności finansowe czy potrzebują promocji na globalnym rynku. Przygotowany program szkoleń i doradztwa pozwoli firmom rozwinąć się, a Polsce pozwoli na włączenie się do globalnego rynku tzw. zielonych technologii, wyjaśniła.

Ministerstwo Środowiska przyjmuje wnioski w 7 kategoriach:

  • technologie niskoemisyjne,
  • czyste technologie węglowe,
  • rozwiązania organizacyjne lub programistyczne dla oszczędności energii,
  • technologie Odnawialnych Źródeł Energii,
  • technologie wodno-ściekowe,
  • technologie energooszczędne,
  • technologie gospodarki odpadami.

Zgłoszenia przyjmowane są od 24 listopada 2009 r. Rozwiązanie konkursu i wybór ekologicznych technologii do udziału w projekcie nastąpi 22 lutego - podał resort środowiska.

Rynek technologii środowiskowych jest jednym z najbardziej dynamicznie rozwijających się sektorów światowej gospodarki. Akcelerator Zielonych Technologii to innowacyjny projekt Ministerstwa Środowiska, przygotowany, by promować polskie technologie środowiskowe i wspierać rozwój przedsiębiorstw w tym zakresie, poinformowała Kozłowska-Korbicz. Dodała, że inicjatywa ma również pomóc polskim firmom zaangażowanym w rozwój ekologicznych technologii w poruszaniu się na rynkach międzynarodowych i przygotować je do konkurencyjnego zarządzania swoimi projektami.

Ze zgłoszonych projektów resort wybierze te najlepsze - zarówno pod względem naukowo-technicznym, technologicznym, jak i możliwości promowania i wsparcia w dalszym rozwoju.

"GreenEvo" przygotuje publikację dotyczącą rynku technologii i prezentującą uczestników konkursu, która trafi m.in. do polskich placówek dyplomatycznych. Informacje o promowanych technologiach będzie można znaleźć również na stronie projektu www.greenevo.gov.pl.

źródło: PAP
zdjęcie: www.kompasinwestycji.pl

Dodano: 2010-02-03
Artykuł sponsorowany
Łazienka na poddaszu jasna i wygodna

Łazienka to pomieszczenie, z którego korzystamy codziennie. Powinna być więc wyposażona w produkty najwyższej jakości. Nowe, odporne na wilgoć, trzyszybowe okno dachowe VELUX GLU to wygoda użytkowania, a także gwarancja niezwykłej trwałości. czytaj więcej

Poradnik
Pokrycie dachowe mocuje się do konstrukcji dachu za pomocą różnego rodzaju łączników. W przypadku dachówek są to spinki dekarskie. Ich kształt i długość muszą byćdopasowane do wymiarów łat dachowych oraz rodzaju dachówek. To samo dotyczy także gwoździ i wkrętów, niezbędnych... Czytaj więcej
Polecane artykuły
Głównym wyróżnikiem instalacji grzewczych z pompą ciepła jest rodzaj źródła dolnego, z którego jest pobierane ciepło. Czytaj więcej