NIK kontroluje usuwanie azbestu

NIK skontrolował usuwanie azbestu w województwie lubelskim. Wnioski nie są optymistyczne. Dotychczas zebrano go zaledwie 0,3 proc. Jeśli usuwanie azbestu nadal będzie trwało w tym tempie potrwa około 568 lat.

Dane o ilości azbestu w regionie nie są pewne, wykazała kontrola NIK. Gminy nie opracowały rzetelnych informacji o ilości i rozmieszczeniu azbestu na swoim terenie. Samorządy nie wyegzekwowały informacji od właścicieli prywatnych nieruchomości. Nie przeprowadzono też pełnej inwentaryzacji wyrobów azbestowych w obiektach publicznych.

Lubelszczyzna jest zaliczana do regionów, w których jest najwięcej tego szkodliwego materiału stosowanego niegdyś powszechnie w budownictwie. Według przyjętego programu Polska ma być wolna od wyrobów azbestowych do 2032 r. Kontrola NIK wykazała, że przy obecnym tempie ich usuwania jest to nierealne.

Wicemarszałek województwa lubelskiego Sławomir Sosnowski, komentując raport NIK, powiedział, że tempo usuwania azbestu rośnie, a władze samorządowe robią wszystko, aby go przyśpieszać. W 2008 r. z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na programy związane z usuwaniem azbestu wydano ponad 500 tys. zł, zaś w roku ubiegłym już ponad dwukrotnie więcej - około 1,1 mln zł.

W tym roku Lubelszczyzna uzyskała na ten cel 90 mln zł ze Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy. Trwają rozmowy z kopalnią w Bogdance, aby azbest można było składować w wyrobiskach po wydobytym węglu.

Według Sosnowskiego problemem są finanse, którymi mieszkańcy wsi nie dysponują - nie mają pieniędzy na nowe pokrycia dachowe w miejsce starych, zawierających azbest. Wicemarszałek zapewnił, że władze samorządowe podpowiadają rolnikom, z jakich programów pomocowych mogą otrzymać dofinansowanie do remontów budynków.

źródło: PAP
zdjęcie: www.przepisnadom.pl

Dodano: 2010-02-04
Artykuł sponsorowany
Łazienka na poddaszu jasna i wygodna

Łazienka to pomieszczenie, z którego korzystamy codziennie. Powinna być więc wyposażona w produkty najwyższej jakości. Nowe, odporne na wilgoć, trzyszybowe okno dachowe VELUX GLU to wygoda użytkowania, a także gwarancja niezwykłej trwałości. czytaj więcej

Poradnik
Pokrycie dachowe mocuje się do konstrukcji dachu za pomocą różnego rodzaju łączników. W przypadku dachówek są to spinki dekarskie. Ich kształt i długość muszą byćdopasowane do wymiarów łat dachowych oraz rodzaju dachówek. To samo dotyczy także gwoździ i wkrętów, niezbędnych... Czytaj więcej
Polecane artykuły
Głównym wyróżnikiem instalacji grzewczych z pompą ciepła jest rodzaj źródła dolnego, z którego jest pobierane ciepło. Czytaj więcej