Kto korzysta z ekologicznych dotacji?

Dziesiątki milionów złotych płyną każdego roku z Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska do gmin, które inwestują w szeroko rozumianą ochronę środowiska. Samorządy - nie tylko gminne, ale również powiatowe - dostają dotacje oraz preferencyjne, często w połowie umarzane kredyty na różnorodne inwestycje.

Ze środków tych finansowane są inwestycje - na przykład budowę oczyszczalni ścieków, czy sieci kolektorów oraz termomodernizację szkół i innych obiektów użyteczności publicznej, jak i na dopłaty dla mieszkańców, chcących modernizować przydomowe kotłownie, czy też instalować kolektory słoneczne.

W tak zwanych gminnych Programach Ograniczenia Niskiej Emisji chętnie biorą udział również gminy z terenu Podbeskidzia. Jednak nie wszystkie samorządy równie chętnie i skutecznie sięgają po pomoc finansową WFOŚ w Katowicach i Krakowie. Są gminy, które od lat uczestniczą w PONE, są i takie, które nie wystartowały w nich wcale. Trzeba jednak zaznaczyć, że część gmin prowadzi własne, gminne programy i ekologiczne dotacje, i z własnego budżetu modernizuje kotłownie oraz montaż solarów.

Z opracowań na temat przyczyn zanieczyszczenia powietrza wynika, że to właśnie prowadzone w gminach Programy Ograniczenia Niskiej Emisji mogą mieć największy wpływ na lokalną poprawę w tym względzie. Nic bowiem nie da modernizacja kotłowni w budynkach użyteczności publicznej, jeśli kopcić będą nadal setki, a w większych gminach tysiące, przydomowych kotłowni, w których spalane są odpady domowe.

Na likwidację niskiej emisji fundusz przekazał ekologiczne dotacje w wysokości przeszło stu milionów złotych. Początkowo prowadzone w poszczególnych gminach PONE ograniczały się tylko do możliwości wymiany starego pieca węglowego na ekologiczne kotły retortowe na paliwo stałe, czyli popularny ekogroszek. Ze względu na duże zainteresowanie mieszkańców poszczególnych gmin również innymi, jeszcze bardziej ekologicznymi źródłami energii, PONE - choć nie wszędzie - zostały następnie rozszerzone o możliwość wymiany kotła węglowego na gazowy, czy olejowy, a nawet starego kotła gazowego, na nowoczesny gazowy.

Pojawiła się także możliwość ekologicznej dotacji w ramach gminnych PONE instalacji kolektorów słonecznych. Na Podbeskidziu niekwestionowanym liderem jest Żywiec, gdzie w ubiegłym roku programem PONE objęto 250 tego typu ekologicznych inwestycji.

W bieżącym roku, w ramach programu operacyjnego Infrastruktura i Środowisko Polska chce postawić nie tylko na likwidowanie przestarzałych kotłowni, ale i inwestowanie w odnawialne źródła energii. Samorządy mogą się starać o środki unijne, w wysokości nawet 40 milionów złotych na każdy projekt.

źródło: www.kronika.beskidzka.pl
zdjęcie: www.ciencina.strefa.pl

Dodano: 2010-02-12
Artykuł sponsorowany
Łazienka na poddaszu jasna i wygodna

Łazienka to pomieszczenie, z którego korzystamy codziennie. Powinna być więc wyposażona w produkty najwyższej jakości. Nowe, odporne na wilgoć, trzyszybowe okno dachowe VELUX GLU to wygoda użytkowania, a także gwarancja niezwykłej trwałości. czytaj więcej

Poradnik
Pokrycie dachowe mocuje się do konstrukcji dachu za pomocą różnego rodzaju łączników. W przypadku dachówek są to spinki dekarskie. Ich kształt i długość muszą byćdopasowane do wymiarów łat dachowych oraz rodzaju dachówek. To samo dotyczy także gwoździ i wkrętów, niezbędnych... Czytaj więcej
Polecane artykuły
Głównym wyróżnikiem instalacji grzewczych z pompą ciepła jest rodzaj źródła dolnego, z którego jest pobierane ciepło. Czytaj więcej