Minister środowiska zadba o rozwój zrównoważony

Energia i środowisko to dwa konie, które ciągną wóz z napisem "gospodarka". Moim podstawowym zadaniem jest chronić środowisko. Ale rozumiem potrzebę rozwoju infrastruktury, bez której rozwój gospodarczy jest niemożliwy, powiedział w wywiadzie dla Rzeczpospolitej minister środowiska Andrzej Kraszewski.

Minister środowiska podkreślił, że nie możemy być zaściankiem Europy i aby dogonić bogate kraje Unii, mamy dwie dekady. Ten rozwój będzie ingerował w środowisko i moją rolą będzie szukanie rozwiązań optymalnych, aby wpływ na przyrodę był rozumny i możliwie mały.

Uczmy się od najlepszych, mówi Kraszewski. Ale w sprawie gospodarki nie da się przenieść wzorców jeden do jednego. Np. prawo klimatyczne - nie ma w UE gospodarki jak Polska, która w takim stopniu zależy od węgla. Inni mogą redukować emisję o więcej niż 20 proc. w roku 2020, my musimy z takimi deklaracjami być ostrożni. Bo gdyby nasze cele redukcyjne ograniczyły nam możliwość rozwoju, to społeczeństwo nam tego nie daruje. Jednocześnie ochrona środowiska nie może być zepchnięta na dalszy plan. Te kwestie trzeba pogodzić. Energia i środowisko to dwa konie, które ciągną wóz z napisem gospodarka. Dlatego widzę tu konieczność i możliwość współpracy z resortem gospodarki, by wspólnie napisać ustawę o narodowym programie redukcji emisji.

Przeszliśmy do okresu racjonalizacji wysiłków i liczenia kosztów
, podkreśla Kraszewski. To sprawi, że kolejne porozumienia nie będą kolidować z postulatem rozwoju, a przez to będą szerzej akceptowane. Zresztą ochrona klimatu, energooszczędność, technologie czystego węgla to także biznes, na którym można oprzeć rozwój gospodarczy. Za dobrostan środowiska musimy zapłacić.

Pilnego rozwiązania domaga się sprawa gospodarki odpadami. Minister Kraszewski zdaje sobie sprawę, że nie chodzi tylko o odpady komunalne, ale także elektrośmieci, wraki samochodowe i opakowania. W rządzie trwają prace nad założeniami do ustawy o utrzymaniu czystości w gminie. Ona reguluje kwestie odpadów. Ja uważam, że gmina powinna być właścicielem odpadów i jej przysługują opłaty od obywateli za ich zagospodarowanie. Trwa dyskusja na ten temat. Jeśli chodzi o odpady ze sprzętu elektronicznego - niestety, tu jest dużo szarej strefy. I zły pieniądz wypiera dobry. Trzeba z tym skończyć, bo uczciwi przedsiębiorcy zmienią branżę ,ostrzega Kraszewski.

Minister środowiska stawia na wzmocnienie działań Inspekcji Ochrony Środowiska oraz lepsze wykorzystanie metanu, który jest bardziej emisyjny niż CO2. Oczywiście, jest coraz więcej inicjatyw wykorzystania metanu, np. rekultywacja wysypisk w celu wychwytu metanu, który posłuży do celów energetycznych. Będziemy je wspierać. Chcemy mieć więcej umów na handel emisjami, rozmowy w tej sprawie się toczą. Bo te pieniądze można wykorzystać tylko na inwestycje przeciwdziałające zmianom klimatu, mówi Kraszewski.

źródło: www.rp.pl
zdjęcie: www.domo.pl

Dodano: 2010-02-15
Artykuł sponsorowany
Łazienka na poddaszu jasna i wygodna

Łazienka to pomieszczenie, z którego korzystamy codziennie. Powinna być więc wyposażona w produkty najwyższej jakości. Nowe, odporne na wilgoć, trzyszybowe okno dachowe VELUX GLU to wygoda użytkowania, a także gwarancja niezwykłej trwałości. czytaj więcej

Poradnik
Pokrycie dachowe mocuje się do konstrukcji dachu za pomocą różnego rodzaju łączników. W przypadku dachówek są to spinki dekarskie. Ich kształt i długość muszą byćdopasowane do wymiarów łat dachowych oraz rodzaju dachówek. To samo dotyczy także gwoździ i wkrętów, niezbędnych... Czytaj więcej
Polecane artykuły
Głównym wyróżnikiem instalacji grzewczych z pompą ciepła jest rodzaj źródła dolnego, z którego jest pobierane ciepło. Czytaj więcej