Gminy nie będą kontrolować gospodarki odpadami

Niewielką część pieniędzy z opłat za odbiór śmieci dostaną gminy na zagospodarowanie odpadów. Pieniędzy nie starczy na inwestycje w nowoczesne zakłady przetwarzania śmieci. Ministerstwo Środowiska wycofało się z pomysłu, by gminy miały pełną kontrolę nad odpadami.

Firmy prowadzące wywóz odpadów komunalnych nadal będą samodzielnie zawierały umowy o odbiór odpadów z właścicielami nieruchomości. Będą jednak musiały przekazywać gminom 10 proc. opłat ponoszonych przez właścicieli nieruchomości. Taki pomysł na rozwiązanie problemów gospodarki odpadami komunalnymi ma Ministerstwo Środowiska, które przygotowało kolejne już założenia do projektu ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.

Gminy nie będą mogły sprawdzić, ile tak naprawdę pobierają przedsiębiorcy od mieszkańców na jej terenie. Według wcześniejszych założeń gminy miały przejąć kontrolę nad odpadami komunalnymi. Samorządy miały pobierać opłaty od mieszkańców na swoim terenie, a firmom prywatnym (wyłonionym w przetargach) zlecać transport i zagospodarowanie śmieci. W ten sposób samorządy miały doprowadzić do ograniczenia na składowiskach ilości śmieci na rzecz większego recyklingu.

Gmina powinna mieć władztwo nad całym strumieniem odpadów i musi mieć możliwość decydowania o tym, gdzie śmieci trafią do unieszkodliwienia i odzysku. Wolny rynek, który mamy obecnie, nie rozwiąże problemów z odpadami, stwierdza Tomasz Uciński, prezes Krajowej Izby Gospodarki Odpadami.

W założeniach proponuje się rozwiązanie, które pozwoli gminie przejąć obowiązki firm prowadzących działalność w zakresie odbierania i zagospodarowania odpadów komunalnych. Gmina, tak jak obecnie, będzie mogła przeprowadzić referendum. Różnica będzie polegała na tym, że zostanie zniesiony próg frekwencyjności albo zostanie obniżony do 10?15 proc.

źródło: Dziennik Gazeta Prawna
zdjęcie: www.zgora.pios.gov.pl

Dodano: 2010-02-16
Artykuł sponsorowany
Łazienka na poddaszu jasna i wygodna

Łazienka to pomieszczenie, z którego korzystamy codziennie. Powinna być więc wyposażona w produkty najwyższej jakości. Nowe, odporne na wilgoć, trzyszybowe okno dachowe VELUX GLU to wygoda użytkowania, a także gwarancja niezwykłej trwałości. czytaj więcej

Poradnik
Pokrycie dachowe mocuje się do konstrukcji dachu za pomocą różnego rodzaju łączników. W przypadku dachówek są to spinki dekarskie. Ich kształt i długość muszą byćdopasowane do wymiarów łat dachowych oraz rodzaju dachówek. To samo dotyczy także gwoździ i wkrętów, niezbędnych... Czytaj więcej
Polecane artykuły
Głównym wyróżnikiem instalacji grzewczych z pompą ciepła jest rodzaj źródła dolnego, z którego jest pobierane ciepło. Czytaj więcej