Ministerstwo Środowiska rozdaje energooszczędne żarówki

Ministerstwo Środowiska kontynuuje akcję rozdawania energooszczędnych żarówek, w zamian za elektrośmieci.

W dniu dzisiejszym akcja zostanie przeprowadzona w miejscowościach sąsiadujących z Pienińskim Parkiem Narodowym, 19 lutego - w Babiogórskim Parku Narodowym, a 20 lutego w Parku Narodowym Gór Stołowych. Podczas ostatniej zbiórki elektrośmieci w Wigierskim Parku Narodowym zebrano 30 ton zużytego sprzętu.

Na mieszkańców zainteresowanych wymianą zużytego sprzętu elektronicznego na żarówki energooszczędne w miejscowościach przylegających do parków narodowych czekają przygotowane przez Ministerstwo Środowiska punkty wymiany.

Każdy za kilogram zużytego sprzętu otrzyma odpowiednią ilość żarówek energooszczędnych. Do rozdania w sumie jest 35 tys. żarówek energooszczędnych o mocy 23W i gwincie E27. W miejscowości Krzywe przy Wigierskim Parku Narodowym przekazano 3340 świetlówek.

Ta akcja to doskonały przykład łączenia tego, co korzystne dla nas - bo używając energooszczędnych żarówek możemy zaoszczędzić na rachunkach za światło - oraz ekologiczne i dobre dla klimatu. Serdecznie zapraszamy do udziału w kolejnych odsłonach akcji, mówi Janusz Zaleski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska, Główny Konserwator Przyrody.

Rozdawanie żarówek energooszczędnych rekompensuje emisje CO2, które towarzyszyły Konferencji Klimatycznej (tzw. offset), zorganizowanej przez Ministerstwo Środowiska w grudniu 2008 r. w Poznaniu. Akcję rozpoczęła zbiórka w Puszczy Białowieskiej, ze względu na trwające tam negocjacje dotyczące poszerzenia Białowieskiego Parku Narodowego.

Ministerstwo Środowiska przekonuje, że emisję dwutlenku węgla powstałą w wyniku organizacji szczytu COP 14 szacuje się (łącznie z przylotami ponad 12 tysięcy gości z całego świata, ich pobytem w kraju oraz obsługą) na ok. 16 420 ton. Akcja rozdawania energooszczędnych żarówek zrekompensuje tę emisję w całości.

źródło: www.wnp.pl
zdjęcie: www.lamptech.co.uk

 

Dodano: 2010-02-16
Artykuł sponsorowany
Łazienka na poddaszu jasna i wygodna

Łazienka to pomieszczenie, z którego korzystamy codziennie. Powinna być więc wyposażona w produkty najwyższej jakości. Nowe, odporne na wilgoć, trzyszybowe okno dachowe VELUX GLU to wygoda użytkowania, a także gwarancja niezwykłej trwałości. czytaj więcej

Poradnik
Pokrycie dachowe mocuje się do konstrukcji dachu za pomocą różnego rodzaju łączników. W przypadku dachówek są to spinki dekarskie. Ich kształt i długość muszą byćdopasowane do wymiarów łat dachowych oraz rodzaju dachówek. To samo dotyczy także gwoździ i wkrętów, niezbędnych... Czytaj więcej
Polecane artykuły
Głównym wyróżnikiem instalacji grzewczych z pompą ciepła jest rodzaj źródła dolnego, z którego jest pobierane ciepło. Czytaj więcej