W Sosnowcu będzie kompleksowy system gospodarki odpadami

Kosztem blisko 83,4 mln zł do 2014 roku samorząd Sosnowca (woj. śląskie) zamierza stworzyć w mieście kompleksowy system gospodarki odpadami. Ponad połowa środków na ten cel - prawie 44,2 mln zł - pochodzi z unijnego programu "Infrastruktura i Środowisko".

Kompleksowy system gospodarki odpadami, który ma być wdrożony w Sosnowcu, ma zmniejszyć niemal o połowę ilość odpadów trafiających na składowisko.

Przetargi w ramach projektu rozpoczną się w pierwszej połowie marca tego roku. Wykonawca nowego składowiska, które będzie ważną częścią systemu, powinien rozpocząć projektowanie do połowy roku, a wykonawca zakładu przetwarzania i unieszkodliwiania odpadów, w drugiej połowie tego roku.

Projekt zakłada m.in. budowę kwatery do składowania odpadów o pojemności ponad pół miliona metrów sześciennych, kwater do składowania odpadów azbestowych dla całej gminy oraz budowę zakładu mechaniczno-biologicznego przetwarzania odpadów.

Chodzi m.in. o stację segregacji odpadów, dwie kompostownie: odpadów zielonych oraz biodegradowalnych, a także magazyn odpadów niebezpiecznych, linię przetwarzania odpadów budowlanych i linię demontażu odpadów wielkogabarytowych. Kupione będą urządzenia i pojazdy do bieżącej eksploatacji składowiska.

Ważnym elementem projektu jest opracowanie i wdrożenie programu selektywnej zbiórki odpadów w Sosnowcu, obejmującego wszystkich mieszkańców miasta, a także edukacja ekologiczna, na którą przewidziano ok. 2 mln zł.

Uporządkowanie gospodarki odpadami to kolejny projekt ekologiczny, który władze Sosnowca będą realizować dzięki unijnym środkom. Kosztem 15 mln euro w mieście realizowany jest podobny projekt w zakresie gospodarki wodno-ściekowej, w 70 proc. finansowany z unijnego Funduszu Spójności.

W ramach przedsięwzięcia został wybudowany kolektor ściekowy o łącznej długości 15,5 km z czterema przepompowniami ścieków; zmodernizowano też istniejącą oczyszczalnię ścieków. Projekt obejmował obszar zamieszkały przez ok. 130 tys. osób z Sosnowca, Katowic i Mysłowic.

Sosnowiec zabiega teraz o środki na drugi etap tej inwestycji, w ramach którego za ponad 600 mln zł ma powstać sieć kanalizacji sanitarnej, deszczowej i wodociągowej o łącznej długości ponad 350 km. Inwestycja ma być gotowa do 2015 roku.

źródło: PAP
zdjęcie: www.tworzywa.info

 

Dodano: 2010-02-18
Artykuł sponsorowany
Łazienka na poddaszu jasna i wygodna

Łazienka to pomieszczenie, z którego korzystamy codziennie. Powinna być więc wyposażona w produkty najwyższej jakości. Nowe, odporne na wilgoć, trzyszybowe okno dachowe VELUX GLU to wygoda użytkowania, a także gwarancja niezwykłej trwałości. czytaj więcej

Poradnik
Pokrycie dachowe mocuje się do konstrukcji dachu za pomocą różnego rodzaju łączników. W przypadku dachówek są to spinki dekarskie. Ich kształt i długość muszą byćdopasowane do wymiarów łat dachowych oraz rodzaju dachówek. To samo dotyczy także gwoździ i wkrętów, niezbędnych... Czytaj więcej
Polecane artykuły
Głównym wyróżnikiem instalacji grzewczych z pompą ciepła jest rodzaj źródła dolnego, z którego jest pobierane ciepło. Czytaj więcej