Co z ustawą o efektywności energetycznej?

Od momentu, gdy Ministerstwo Gospodarki przedstawiło założenia do ustawy o efektywności energetycznej powstało kilkanaście jej projektów. Nadal jednak nie ma nawet przybliżonego terminu jej uchwalenia i wejścia w życie.

Dyskusja nad kolejnymi projektami ustawy o efektywności energetycznej przysłania najważniejszy cel, czyli jak wyzwolić na masową skalę działania proefektywnościowe, mówi Andrzej Werkowski, prezes Izby Energetyki Przemysłowej i Odbiorców Energii oraz Forum CO2. Należy otworzyć zupełnie nową debatę, która powinna się toczyć pod hasłem "jak skutecznie poprawiać efektywność energetyczną". Z tej debaty powinno wynikać jakie nowe działania, a w tym nowe ustawy i rozporządzenia, zostaną podjęte, podkreśla Werkowski.

Według Werkowskiego trzeba uruchomić wszystkie możliwe źródła unijne (budżet na lata 2013- 2020 i fundusze celowe) oraz programy krajowe (np. Program Zielonych Inwestycji, Domestic Offset, fundusz termomodernizacyjny), wspierać Partnerstwo Publiczno-Prywatne, wciągnąć do współpracy banki oraz instytucje finansowe, zachęcić kapitał prywatny, a także sięgnąć do kieszeni podatników. Trzeba także zorganizować finansowanie w ramach uzgodnionej z UE, dozwolonej pomocy publicznej.

W debacie muszą od początku uczestniczyć przedstawiciele Ministerstwa Finansów, ponieważ nowe uregulowania podatkowe powinny stać się silnym bodźcem do podejmowania działań proefektywnościowych.

Andrzej Werkowski przypomina, że do działań na rzecz zwiększania efektywności energetycznej należy zaangażować świat nauki i techniki oraz szeroko otwierać się na nowe technologie. Należy przy tym wspierać najlepsze i najbardziej perspektywiczne rozwiązania, w maksymalnym zakresie oparte o polską myśl techniczną, zabezpieczając się przy tym przed napływem "przechodzonych" rozwiązań z zachodnioeuropejskich magazynów.

Ponadto, trzeba zadbać o upowszechnienie i skuteczność realizacji przyszłego programu proefektywnościowego poprzez nadanie mu statusu Narodowego Programu Poprawy Efektywności Energetycznej. Werkowski wspomina także o utworzeniu dobrego prawa, które ma być narzędziem do realizacji celu, a nie celem samym w sobie.

Jak informuje Ministerstwo Gospodarki, ustawa o efektywności energetycznej może wejść w życie dopiero w II połowie 2010 roku, a należy dodać, że prace nad ustawą trwają już od 2007 roku.

Minister Gospodarki przedłożył pod obrady stałego Komitetu Rady Ministrów przygotowany projekt ustawy o efektywności energetycznej w pełni wdrażający dyrektywę 2006/32/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 5 kwietnia 2006 r. w sprawie efektywności końcowego wykorzystania energii i usług energetycznych (Dz. Urz. WE L 114 z 27.04.2006 r.), który Komitet omówił w dniu 26 listopada 2009 r. Komitet zobowiązał Ministra Gospodarki do uwzględnienia uwag zgłoszonych przez resorty, obligując jednocześnie Ministra Gospodarki do podjęcia w trybie roboczym stosownych uzgodnień. Według zapewnień MG, uzgodnienia takie zostały przez Ministra Gospodarki zrealizowane.

źródło: www.wnp.pl
zdjęcie: www.excluzive.pl

Dodano: 2010-03-01
Artykuł sponsorowany
Łazienka na poddaszu jasna i wygodna

Łazienka to pomieszczenie, z którego korzystamy codziennie. Powinna być więc wyposażona w produkty najwyższej jakości. Nowe, odporne na wilgoć, trzyszybowe okno dachowe VELUX GLU to wygoda użytkowania, a także gwarancja niezwykłej trwałości. czytaj więcej

Poradnik
Pokrycie dachowe mocuje się do konstrukcji dachu za pomocą różnego rodzaju łączników. W przypadku dachówek są to spinki dekarskie. Ich kształt i długość muszą byćdopasowane do wymiarów łat dachowych oraz rodzaju dachówek. To samo dotyczy także gwoździ i wkrętów, niezbędnych... Czytaj więcej
Polecane artykuły
Głównym wyróżnikiem instalacji grzewczych z pompą ciepła jest rodzaj źródła dolnego, z którego jest pobierane ciepło. Czytaj więcej