Miliard na inwestycje ekologiczne

1,1 mld zł kredytów otrzymają samorządy na inwestycje wodno-ściekowe od banków komercyjnych. Do oprocentowania dopłaca Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej - poinformował na konferencji prasowej w poniedziałek prezes NFOŚiGW Jan Rączka.

Kredyty przeznaczone dla samorządów, które realizują inwestycje wodno-ściekowe ze środków unijnych, NFOŚiGW uruchomił we współpracy ze Związkiem Banków Polskich (ZBP), na przełomie 2008 i 2009 roku. Umowy o kredyt są zawierane na zasadzie porozumienia trójstronnego między Funduszem, beneficjentem i bankiem. Kredytów takich nie może udzielić dowolny bank spółdzielczy lub komercyjny.

Zdaniem prezesa ZBP Krzysztofa Pietraszkiewicza samorządy nie dysponują kwotami potrzebnymi do zrealizowania wszystkich przedsięwzięć proekologicznych, które wynikają ze zobowiązań Polski zawartych w Traktacie Akcesyjnym. Szacuje się, że na ten cel w latach 2009-2016 potrzebne jest 130 mld zł. Dlatego niezbędne jest sięgnięcie po pieniądze prywatne, którymi dysponują banki - argumentował prezes ZBP.

Kredyt jest potrzebny do współfinansowania inwestycji ekologicznej powstającej ze środków UE. W poprzednich latach samorządy musiały wyłożyć własne pieniądze lub też zaciągać kredyt komercyjny. Od ubiegłego roku mogą też skorzystać z kredytu z dopłatą NFOŚIGW. Rączka podkreślił, że Fundusz nie dysponuje dostatecznie dużymi środkami, by pomóc samorządom. Bez udziału banków, mógłby im przekazać jedynie 300 mln zł.

Beneficjent, który otrzyma dopłatę z Funduszu, ogłasza przetarg na kredyt. W ten sposób - jak zapewniał Rączka - żaden bank nie jest faworyzowany. Ponadto przetarg pozwala samorządowi na wybór najkorzystniejszej oferty. NFOŚIGW dopłaca do oprocentowania 300 pkt bazowych, czyli kredyt jest tańszy o 3 proc. w skali roku.

Rączka poinformował, że w ubiegłym roku NFOŚIGW wydał 25 decyzji w sprawie dopłat. Umowy zostały dotychczas podpisane dopiero z 6 samorządami, pierwsza w maju 2009 roku. Fundusz planuje, że w tym roku podpisze ok. 70 umów na dopłaty do oprocentowania. Suma kredytów, jakich udzielą banki, szacowana jest na 1,8 mld zł. W 2011 r. akcja kredytowa ma wynieść ok. 2 mld zł.

Z prognoz banków wynika, że w tym roku mogą one udzielić nawet 4 mld zł kredytów na finansowanie przedsięwzięć proekologicznych. Liderami są: BOŚ, BGK, PKO BP oraz BRE.

źródło: www.portalsamorzadowy.pl
zdjęcie: Jakub Tarnowski

Dodano: 2010-03-04
Artykuł sponsorowany
Łazienka na poddaszu jasna i wygodna

Łazienka to pomieszczenie, z którego korzystamy codziennie. Powinna być więc wyposażona w produkty najwyższej jakości. Nowe, odporne na wilgoć, trzyszybowe okno dachowe VELUX GLU to wygoda użytkowania, a także gwarancja niezwykłej trwałości. czytaj więcej

Poradnik
Pokrycie dachowe mocuje się do konstrukcji dachu za pomocą różnego rodzaju łączników. W przypadku dachówek są to spinki dekarskie. Ich kształt i długość muszą byćdopasowane do wymiarów łat dachowych oraz rodzaju dachówek. To samo dotyczy także gwoździ i wkrętów, niezbędnych... Czytaj więcej
Polecane artykuły
Głównym wyróżnikiem instalacji grzewczych z pompą ciepła jest rodzaj źródła dolnego, z którego jest pobierane ciepło. Czytaj więcej