Będą kary za śmieci

W Polsce około 95 proc. śmieci odbieranych od mieszkańców trafia na składowiska. Ten stan nie zmienia się od wielu lat mimo siedmiokrotnego podniesienia w ostatnich trzech latach stawek opłat marszałkowskich za składowanie odpadów.

W tym roku Komisja Europejska rozliczy Polskę ze zobowiązań dotyczących gospodarki odpadami. Zgodnie z nimi ilość odpadów organicznych (tzw. biodegradowalnych), jaka trafia na wysypiska, powinna zostać zmniejszona o jedną czwartą w porównaniu z 1995 r. Za trzy lata ma to być już tylko połowa.

Polsce grożą wysokie kary finansowe, które będą musiały zapłacić gminy. Musimy jak najszybciej zreformować obecny system gospodarki odpadami, powiedział "Rzeczpospolitej" Andrzej Lubiatowski, dyrektor Biura Unii Metropolii Polskich.

Komisja Wspólna Rządu i Samorządu Terytorialnego chce komunalnej własności odpadów. Teraz śmieci są wywożone przez prywatne firmy i gminy nie mają kontroli ani nad tym, dokąd trafiają odpady, ani nad sposobem segregowania i odzysku śmieci.

Zmianom sprzeciwił się minister gospodarki. Resort środowiska chce pójść gminom na rękę, tak by mogły kontrolować gospodarkę odpadami.

źródło: www.portalsamorządowy.pl
zdjęcie: www.um.zarow.pl

Dodano: 2010-03-09
Artykuł sponsorowany
Łazienka na poddaszu jasna i wygodna

Łazienka to pomieszczenie, z którego korzystamy codziennie. Powinna być więc wyposażona w produkty najwyższej jakości. Nowe, odporne na wilgoć, trzyszybowe okno dachowe VELUX GLU to wygoda użytkowania, a także gwarancja niezwykłej trwałości. czytaj więcej

Poradnik
Pokrycie dachowe mocuje się do konstrukcji dachu za pomocą różnego rodzaju łączników. W przypadku dachówek są to spinki dekarskie. Ich kształt i długość muszą byćdopasowane do wymiarów łat dachowych oraz rodzaju dachówek. To samo dotyczy także gwoździ i wkrętów, niezbędnych... Czytaj więcej
Polecane artykuły
Głównym wyróżnikiem instalacji grzewczych z pompą ciepła jest rodzaj źródła dolnego, z którego jest pobierane ciepło. Czytaj więcej