Badania jakości materiałów budowlanych

Nawet 30 proc. materiałów budowlanych dostępnych na rynku może nie spełniać deklarowanych parametrów. Rozszerzanie się tego procederu chcą zastopować trzy organizacje społeczno-biznesowe.

Stowarzyszenie Federacja Konsumentów, Instytut Techniki Budowlanej oraz Związek Pracodawców - Producentów Materiałów dla Budownictwa podpisały porozumienie w sprawie organizacji badań właściwości użytkowych wybranych wyrobów, a także upublicznienia ich wyników. Badania jakości materiałów budowlanych finansować będzie ZPPMB, realizować - wspólnie wybrany instytut specjalistyczny, zaś informacja należeć ma do wszystkich członków porozumienia.

Najważniejsze obecnie zadanie, to jak najszybciej usunąć oszustów z rynku materiałów budowlanych, bo leży to we wspólnym interesie producentów i konsumentów, podkreślił Ryszard Kowalski, prezes zarządu ZPPMB. Sama zapowiedź publikacji takiej listy producentów i wyrobów powinna zacząć działać profilaktycznie.

Jak powiedział Robert Dziwiński, Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego, formalnie już w 2004 roku producenci i importerzy uporządkowali kwestie jakości wyrobów budowlanych, wprowadzając odpowiednie certyfikaty. Sęk w tym, że się ich nie przestrzega lub oświadczenia o jakości są wręcz fałszowane. Sprzyja temu zarówno akceptacja kupujących (złe wyroby są zwykle tańsze), jak i bezkarność takiego procederu. Sytuacja ta godzi też w zachowanie uczciwej konkurencji.

Ta inicjatywa społeczna zasługuje na nasze uznanie, jako wyraz społecznej odpowiedzialności biznesu, powiedział wiceminister infrastruktury Olgierd Dziekoński. Przypomniał zarazem, że komisje sejmowe omawiają już projekt ustawy o wyrobach budowlanych, który zakłada m.in. uszczelnienie rynku na złe produkty. Jej przyjęcia i wejścia w życie można spodziewać się pod koniec tego roku.

Porozumienie trójstronne zakłada, że badane będą wybrane, nieliczne materiały budowlane, wskazywane przez 22 członków ZPPMB. Wzbudziło to nawet wątpliwość dziennikarzy, czy to nie będzie - mimo szlachetnych pobudek - forma ukrytej walki z konkurencją.

Jak zapewniła Małgorzata Niepokulczycka, prezes SFK, gdyby tak było, Federacja nie przystąpiłaby do porozumienia. Według niej, liczy się każdy sposób zapobiegania psuciu rynku i wyrządzaniu szkód konsumentom. Aby oddalić podejrzenia, kontroli poddawane będą także wyroby członków ZPPMB, równolegle z kontrolą innych producentów.

źródło: www.wnp.pl
zdjęcie: www.zofi.com.pl

Dodano: 2010-03-16
Artykuł sponsorowany
Łazienka na poddaszu jasna i wygodna

Łazienka to pomieszczenie, z którego korzystamy codziennie. Powinna być więc wyposażona w produkty najwyższej jakości. Nowe, odporne na wilgoć, trzyszybowe okno dachowe VELUX GLU to wygoda użytkowania, a także gwarancja niezwykłej trwałości. czytaj więcej

Poradnik
Pokrycie dachowe mocuje się do konstrukcji dachu za pomocą różnego rodzaju łączników. W przypadku dachówek są to spinki dekarskie. Ich kształt i długość muszą byćdopasowane do wymiarów łat dachowych oraz rodzaju dachówek. To samo dotyczy także gwoździ i wkrętów, niezbędnych... Czytaj więcej
Polecane artykuły
Głównym wyróżnikiem instalacji grzewczych z pompą ciepła jest rodzaj źródła dolnego, z którego jest pobierane ciepło. Czytaj więcej