Gminne problemy z dotacjami na ekologię

Gminy nie mogą dawać dotacji na demontaż azbestu z prywatnych dachów, wymianę pieca czy montaż solarów. A wszystko to za sprawą zlikwidowanych gminnych i powiatowych funduszy ochrony środowiska.

Największym problemem, z jakim się obecnie boryka Nowy Targ, to zanieczyszczenia powietrza przez piece węglowe, mówi Piotr Rayski-Pawlik, doradca burmistrza ds. komunikacji społecznej. Przez zmianę przepisów musieliśmy zrezygnować z programu wymiany pieców, który prowadziliśmy od kilku lat. Są na to pieniądze i grosza do tej pory nie żałowaliśmy, ale teraz nie mamy jak ich wydawać, by nie złamać dyscypliny finansów publicznych.

Mieszkańcy Nowego Targu mogli dostać dopłatę do pieca retortowego, gazowego, olejowego czy kolektora słonecznego. W sumie na program wydano około 240 tys., a zlikwidowano prawie sto pieców węglowych. Dotacje na ekologię średnio pokrywały około 30 proc. kosztów.

Podobnie chciał robić Radom, jednak program dopłat nawet się nie zaczął. Program dopłat do usuwania azbestu został wstrzymany. W Krakowie, usuwający azbest dostawał zwrot poniesionych kosztów nawet w 80-90 proc. Miasto refundowało też część wydatków na instalację odnawialnych źródeł energii,np. solary, budowę przydomowych oczyszczalni ścieków, przyłączenie do miejskiej sieci ciepłej wody.

Refundacje jednak się skończyły. Zlikwidowano gminne i powiatowe fundusze ochrony środowiska (przestały działać z dniem 1 stycznia br.), do których wpływały m.in. opłaty za składowanie odpadów, emisję zanieczyszczeń, kary za wycinkę drzew.

Pieniądze z funduszy mogli w formie dotacji dostawać mieszkańcy na proekologiczne działania. Teraz nie ma takiej możliwości. Bo pieniądze idą prosto do budżetu gminy. A ze swojego budżetu gmina można je wydać tylko na zadania własne. Gminy zapytały resorty finansów i środowiska, a także Regionalną Izbę Obrachunkową, jak rozwiązać problem. Stanowisko urzędników jest jednoznaczne: nie można z budżetu gminy udzielać dotacji osobom fizycznym.

Na nowe przepisy związane z dotacjami na ekologię poskarżyło się już do Ministerstwa Środowiska 13 miast. Na końcu odpowiedzi z ministerstwa napisano, że rozważana jest zmiana przepisów. I na to liczymy, mówi Grażyna Krugły, dyrektor wydziału ochrony środowiska urzędu miejskiego w Radomiu.

Programy, które realizowane były przez chyba wszystkie gminy w Polsce, legły teraz w gruzach. Jeździmy na szkolenia do Regionalnej Izby Obrachunkowej, ale na razie nie znaleźliśmy żadnego wyjścia z tej sytuacji, czekamy na zmiany w przepisach, mówi Ewa Olszowska-Dej, dyrektorka wydziału kształtowania środowiska urzędu miejskiego w Krakowie.

Niektóre gminy, np. Lublin, znalazły sposób na zmienione przepisy. Wyłaniają w przetargu firmę i płacą jej za usuwanie azbestu także z prywatnych dachów.

źródło: Gazeta Wyborcza
zdjęcie: www.dobresolary.pl

Dodano: 2010-03-30
Artykuł sponsorowany
Łazienka na poddaszu jasna i wygodna

Łazienka to pomieszczenie, z którego korzystamy codziennie. Powinna być więc wyposażona w produkty najwyższej jakości. Nowe, odporne na wilgoć, trzyszybowe okno dachowe VELUX GLU to wygoda użytkowania, a także gwarancja niezwykłej trwałości. czytaj więcej

Poradnik
Pokrycie dachowe mocuje się do konstrukcji dachu za pomocą różnego rodzaju łączników. W przypadku dachówek są to spinki dekarskie. Ich kształt i długość muszą byćdopasowane do wymiarów łat dachowych oraz rodzaju dachówek. To samo dotyczy także gwoździ i wkrętów, niezbędnych... Czytaj więcej
Polecane artykuły
Głównym wyróżnikiem instalacji grzewczych z pompą ciepła jest rodzaj źródła dolnego, z którego jest pobierane ciepło. Czytaj więcej