Premia termomodernizacyjna dostępna bez brania kredytu

Zniknie konieczność zaciągania kredytu bankowego tylko po to, by uzyskać premię kompensacyjną. Wniosek o przyznanie premii na remont budynku inwestor złoży bezpośrednio do Banku Gospodarstwa Krajowego.

Uzyskanie premii kompensacyjnej na remont budynku będzie łatwiejsze. Senat bez poprawek przyjął nowelizację ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów, która określa, że prace remontowe będzie można wykonać, wykorzystując pieniądze pochodzące nie tylko z kredytu bankowego. W takiej sytuacji wniosek o przyznanie premii termomodernizacyjnej trzeba będzie złożyć bezpośrednio do Banku Gospodarstwa Krajowego. Dodatkowo trzeba dołączyć dokumenty, które określają zakres rzeczowy i szacowane koszty przedsięwzięcia albo remontu.

Każdy, kto będzie chciał dokonać remontu budynku wielorodzinnego lub jednorodzinnego z przynajmniej jednym lokalem kwaterunkowym, będzie mógł go sfinansować z dowolnych środków finansowych. W konsekwencji można będzie wykorzystać na taki cel na przykład własne oszczędności. Zniknie konieczność zaciągania kredytu bankowego tylko po to, by uzyskać premię termomodernizacyjną.

W przypadku złożenia wniosku bezpośrednio do BGK premia kompensacyjna zostanie przekazana danej osobie po udowodnieniu poniesionych przez inwestora wydatków na remont lub termomodernizację. Wysokość wydatków musi być udokumentowana fakturą.

Właściciel budynku będzie mógł liczyć na premię kompensacyjną w wysokości 2 proc. wskaźnika przeliczeniowego za każdy 1 m2 powierzchni użytkowej lokalu kwaterunkowego za każdy rok, w którym obowiązywały ograniczenia dotyczące wysokości czynszu za najem.

Nowelizacja przepisów ma zwiększyć zainteresowanie premiami kompensacyjnymi. Małe zainteresowanie tymi rozwiązaniami było spowodowane właśnie obowiązkiem zaciągnięcia kredytu na remont i termomodernizację budynków. Bez takiej ścieżki finansowania otrzymanie premii było niemożliwe. Ustawa trafi teraz do podpisu prezydenta.

źródło: Dziennik Gazeta Prawna
zdjęcie: www.chemiabudowlana.info

 

Dodano: 2010-03-31
Artykuł sponsorowany
Łazienka na poddaszu jasna i wygodna

Łazienka to pomieszczenie, z którego korzystamy codziennie. Powinna być więc wyposażona w produkty najwyższej jakości. Nowe, odporne na wilgoć, trzyszybowe okno dachowe VELUX GLU to wygoda użytkowania, a także gwarancja niezwykłej trwałości. czytaj więcej

Poradnik
Pokrycie dachowe mocuje się do konstrukcji dachu za pomocą różnego rodzaju łączników. W przypadku dachówek są to spinki dekarskie. Ich kształt i długość muszą byćdopasowane do wymiarów łat dachowych oraz rodzaju dachówek. To samo dotyczy także gwoździ i wkrętów, niezbędnych... Czytaj więcej
Polecane artykuły
Głównym wyróżnikiem instalacji grzewczych z pompą ciepła jest rodzaj źródła dolnego, z którego jest pobierane ciepło. Czytaj więcej