Projekty domów

Archipelag
Gotowy projekt domu Ewa wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
78.90m2
czytaj dalej
MTM Styl Sp. z o.o.
Gotowy projekt domu Imbir wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
50.50m2
czytaj dalej
Home Koncept
Gotowy projekt domu HomeKONCEPT 23 wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
119.28m2
czytaj dalej
Zobacz wszystkie projekty
Topowe projekty domów energooszczędnych z najlepszych pracowni architektonicznych w Polsce.

Zrównoważone budownictwo, czy droższy prąd?

Zrównoważona gospodarka nieruchomościami generuje więcej kosztów, ale jest w stanie wyzwolić bardzo duże rezerwy ograniczenia emisji gazów cieplarnianych.

Według szacunków dla krajów OECD, nieruchomości mieszkaniowe i komercyjne odpowiadają za ok. 30 proc. ich emisji. Dlatego sektor ten stał się tak ważny z punktu widzenia osiągnięcia celów ochrony środowiska, stwierdzają autorzy z firmy doradczej Roland Berger w opracowaniu pt. "Utrzymanie równowagi w zarządzaniu nieruchomościami". Raport powstał na podstawie rozmów i ankiet przeprowadzonych w Niemczech, Szwajcarii i Austrii.

Autorzy podkreślają, że za postęp w redukcji CO2 w budownictwie odpowiedzialne są wszystkie ogniwa łańcucha, od projektantów budynków, deweloperów, po właścicieli gruntów i operatorów. Ponad 70 proc. właścicieli budynków, inwestorów i wynajemców przygotowuje się jednak do większych opłat z tego tytułu.

Tylko w Niemczech dodatkowe koszty z tytułu bardziej zrównoważonego budownictwa szacowane są na ok. 13 mld euro rocznie. Dla Szwajcarii koszty te Roland Berger wycenił na 1,4 mld euro rocznie, a dla Austrii na 1,3 mld. Oznacza to odpowiednie podwyżki czynszów. Z raportu wynika, że akceptowane są średnie wzrosty o 4,5 proc. rocznie., choć będą prawdopodobnie dwukrotnie wyższe.

Co czwarty ankietowany gotów jest więcej płacić za zrównoważone budownictwo, lecz pod warunkiem, że jednocześnie wpłynie to na zmniejszenie rosnących cen energii, powiedział prof. Torsten Henzelmann, partner w Civil Economics Competence Center w Roland Berger Strategy Consultants.

Połowa z osób ankietowanych wierzy, że w ciągu kilku następnych lat nieruchomości staną się w większym stopniu strategicznymi zasobami dla redukcji CO2. Zarazem zdają sobie sprawę, że odpowiednie certyfikaty, typu LEED (Leadership in Energy and Environmental Design) lub DGNB (German Sustainable Building Certification), nie podnoszą w wymierny sposób wartości nieruchomości.

źródło: www.wnp.pl
zdjęcie: www.dziennik.pl

Dodano: 2010-04-06
Artykuł sponsorowany
Łazienka na poddaszu jasna i wygodna

Łazienka to pomieszczenie, z którego korzystamy codziennie. Powinna być więc wyposażona w produkty najwyższej jakości. Nowe, odporne na wilgoć, trzyszybowe okno dachowe VELUX GLU to wygoda użytkowania, a także gwarancja niezwykłej trwałości. czytaj więcej

Poradnik
Pokrycie dachowe mocuje się do konstrukcji dachu za pomocą różnego rodzaju łączników. W przypadku dachówek są to spinki dekarskie. Ich kształt i długość muszą byćdopasowane do wymiarów łat dachowych oraz rodzaju dachówek. To samo dotyczy także gwoździ i wkrętów, niezbędnych... Czytaj więcej
Polecane artykuły
Głównym wyróżnikiem instalacji grzewczych z pompą ciepła jest rodzaj źródła dolnego, z którego jest pobierane ciepło. Czytaj więcej