Będą dotacje na kolektory słoneczne

Już na jesieni właściciele domów jednorodzinnych będą mogli zainstalować kolektory słoneczne i skorzystać z 45-proc. dopłaty z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Według Witolda Maziarza, rzecznika prasowego funduszu, do końca czerwca będzie znana lista banków, które już we wrześniu będą mogły udzielić kredytu pomniejszonego o naszą dotację. Wykaz banków, które zawarły umowy o współpracy z Narodowym Funduszem, będzie publikowany na stronie internetowej NFOSiGW.

Kredyty z 45-proc. dotacją adresowane będą do osób fizycznych posiadających prawo do nieruchomości, na której zamierzają zamontować zakupione kolektory oraz do wspólnot mieszkaniowych. Wysokość takiego kredytu będzie mogła sięgać nawet 100 proc. kosztów kwalifikowanych przedsięwzięcia, z zastrzeżeniem, że jednostkowy koszt nie może przekroczyć 2500 zł/m2 powierzchni całkowitej kolektora, podaje w programie Narodowy Fundusz.

Kredyty będą oferowane w oparciu o umowy wynegocjowane przez Narodowy Fundusz we współpracy ze Związkiem Banków Polskich. Środki z kredytów mają być wypłacane bezgotówkowo, bezpośrednio na konto wykonawcy lub dostawcy kolektorów słonecznych, na podstawie faktur wystawionych na zakup i montaż tych urządzeń.

Wnioski o dotacje do kolektorów słonecznych będą składane wraz z wnioskiem o kredyt w bankach, które podpiszą umowę o współpracy. Dotacja na spłatę części kapitału kredytu bankowego wypłacana będzie po zakończeniu realizacji przedsięwzięcia, informuje NFOŚiGW.

Kolektory słoneczne służą do konwersji energii promieniowania słonecznego na ciepło. Energia, która dociera do kolektora, zamieniana jest na energię cieplną nośnika ciepła, którym może być ciecz lub gaz. Jest to jeden ze sposobów uzyskiwania energii odnawialnej. Zakup takiego kolektora dla 2-4-osobowej rodziny to koszt od 6 do 10 tys. zł.

Kwota planowanych dotacji w latach 2010-12 wynosi 200 mln zł, a w latach 2013-14 - 100 mln zł.

źródło: www.wyborcza.pl
zdjęcie: www.matinstal.pl

Dodano: 2010-04-07
Artykuł sponsorowany
Łazienka na poddaszu jasna i wygodna

Łazienka to pomieszczenie, z którego korzystamy codziennie. Powinna być więc wyposażona w produkty najwyższej jakości. Nowe, odporne na wilgoć, trzyszybowe okno dachowe VELUX GLU to wygoda użytkowania, a także gwarancja niezwykłej trwałości. czytaj więcej

Poradnik
Pokrycie dachowe mocuje się do konstrukcji dachu za pomocą różnego rodzaju łączników. W przypadku dachówek są to spinki dekarskie. Ich kształt i długość muszą byćdopasowane do wymiarów łat dachowych oraz rodzaju dachówek. To samo dotyczy także gwoździ i wkrętów, niezbędnych... Czytaj więcej
Polecane artykuły
Głównym wyróżnikiem instalacji grzewczych z pompą ciepła jest rodzaj źródła dolnego, z którego jest pobierane ciepło. Czytaj więcej