W Sosnowcu powstaje największa w Europie fabryka kolektorów słonecznych

Aż 300 tys. kolektorów słonecznych rocznie będzie wytwarzała w Sosnowcu, w obrębie Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, spółka WATT. Powstaje tam jedna z największych w Europie hal produkcyjnych.

WATT to rodzima firma, najszybciej rozwijająca się w branży odnawialnych źródeł energii w Polsce oraz jeden z największych producentów technologii solarnej w Europie. W ciągu 12 lat działalności Watt zaprojektował i stworzył własne rozwiązania, które wyznaczają nowe kierunki rozwoju dla całej branży.

W Sosnowcu, w obrębie Podstrefy Sosnowiecko-Dąbrowskiej KSSE , powstaje obecnie jedna z największych w Europie hal produkcyjnych. Będzie miała ogromną powierzchnię ponad 25 tysięcy metrów kwadratowych. Koszt inwestycji przekracza 50 mln złotych. Inwestycja ta współfinansowana jest w 40 procentach przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju za pośrednictwem PARP.

W nowej fabryce Watt będą produkowane kolektory słoneczne na rynek Polski i rynki zagraniczne. Z automatycznej linii do produkcji kolektorów płaskich schodzić będzie aż 2500 m kw. kolektorów dziennie, wyjaśnia Sebastian Musioł, specjalista ds. marketingu w Watt.

Nad rozwojem systemów solarnych pracować będzie rozbudowany Dział Badań i Rozwoju. Zgodnie z filozofią firmy Watt inwestycja spełnia wszelkie wymogi ochrony środowiska naturalnego.

W 2009 Watt skonstruował najwydajniejszy na świecie kolektor płaski. 85-procentowa efektywność kolektora WATT 4000 S jest najlepszym wynikiem w historii, jaki odnotował renomowany Institut für Solarenergieforschung w Hameln (ISFH) testujący kolektory według zasad SOLAR KEYMARK. To jedyny opiniotwórczy certyfikat w branży. Żaden inny produkt europejski, posiadający certyfikat SOLAR KEYMARK, nie ma tak wysokiego współczynnika ETA 0.

Już teraz Polska znajduje się w europejskiej czołówce pod względem ilości montowanych kolektorów słonecznych. I to mimo braku dotacji na ten cel ze strony instytucji państwowych, jak to ma miejsce w wielu krajach Unii Europejskiej. W Polsce także producentów oraz dystrybutorów technologii solarnych jest więcej niż w lepiej rozwiniętych krajach UE.

źródło: www.wnp.pl
zdjęcie: www.dabrowa-gornicza.pl

Dodano: 2010-04-08
Artykuł sponsorowany
Łazienka na poddaszu jasna i wygodna

Łazienka to pomieszczenie, z którego korzystamy codziennie. Powinna być więc wyposażona w produkty najwyższej jakości. Nowe, odporne na wilgoć, trzyszybowe okno dachowe VELUX GLU to wygoda użytkowania, a także gwarancja niezwykłej trwałości. czytaj więcej

Poradnik
Pokrycie dachowe mocuje się do konstrukcji dachu za pomocą różnego rodzaju łączników. W przypadku dachówek są to spinki dekarskie. Ich kształt i długość muszą byćdopasowane do wymiarów łat dachowych oraz rodzaju dachówek. To samo dotyczy także gwoździ i wkrętów, niezbędnych... Czytaj więcej
Polecane artykuły
Głównym wyróżnikiem instalacji grzewczych z pompą ciepła jest rodzaj źródła dolnego, z którego jest pobierane ciepło. Czytaj więcej