Wrocław propaguje ekologiczne życie

Wystawy, spotkania i dyskusje mające na celu rozwijanie świadomości ekologicznej mieszkańców miasta i lokalnych przedsiębiorców, znalazły się w programie festiwalu "Myśl eko, żyj eko", który w czwartek rozpoczął się we Wrocławiu.

Festiwal ekologicznemu życiu odbywa się w ramach inicjatywy Akcelerator Designu. To przedsięwzięcie, którego celem jest propagowanie idei dobrego designu - rozumianego nie tylko jako wygląd, lecz również proces tworzenia produktu praktycznego, funkcjonalnego, ergonomicznego, innowacyjnego i optymalnego finansowo.

W Akceleratorze Designu uczestniczy m.in. Biuro Rozwoju Gospodarczego Urzędu Miejskiego Wrocławia, Agencja Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej, Akademia Sztuk Pięknych we Wrocławiu, Politechnika Wrocławska oraz Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu.

W ramach festiwalu w czwartek na wrocławskim Rynku została otwarta instalacja edukacyjna przygotowana przez studentów Akademii Sztuk Pięknych pod kierunkiem Krzysztofa Kubaska. Instalacja przedstawia makietę "eko-mieszakania", w którym w poszczególnych pomieszczeniach zaznaczono miejsca, gdzie można zastosować rozwiązania ekologiczne.

Instalacja pokazuje, że już na etapie projektu mieszkania można pomyśleć o ekologicznych rozwiązaniach. W łazience np. możemy zastosować spłuczki, które regulują ilość spływającej wody. Logotypy umieszczone w makiecie wskazują również na stosowanie energooszczędnego oświetlenia, czy na to, aby mebli, które przestały nam się podobać, nie wyrzucać, lecz oddawać ludziom, którzy mogą z nich jeszcze zrobić użytek, tłumaczył Kubaska.

Obok makiety "eko-mieszkania" ustawiono instalację "Ziemia przyszłości", która składa się z sześciennych kostek wypełnionych odpadami. Ma ona przedstawiać futurystyczną wizję ekologicznej katastrofy spowodowanej brakiem recyklingu odpadów.

Na wrocławskim rynku można również zobaczyć tzw. kumulator fotonów, który prezentuje proces pozyskiwania energii słonecznej. To dwumetrowa instalacja ze szkła akrylowego i ogniw słonecznych w górnej części. W kolumnie zainstalowano przyrząd pomiarowy pobierający sygnały (fotony) ze światła słonecznego i przetwarzający je w dźwięk i sygnały świetlne przemieszczające się wzdłuż akrylowej części kolumny.

Kolejnym elementem festiwalu, który propaguje ekologiczne życie jest wystawa "Proekodizajn", którą można obejrzeć w Galerii Wnętrz Domar. Prezentuje ona propozycje polskich projektantów i producentów wyposażenia wnętrz związane z ideą "eko". Ponadto przez trzy kolejne kwietniowe weekendy w galerii będą odbywać się spotkania i warsztaty, na których zwiedzający będą mogli dowiedzieć się m.in. jak wybrać przyjazne środowisku materiały przy urządzaniu mieszkania i dowiedzieć się, na czym polega segregacja odpadów.

Szerzeniu świadomości ekologicznej wśród przedsiębiorców ma z kolei służyć konferencja "Dlaczego warto być EKO? Rola ekodesignu w przedsiębiorstwie", która odbędzie się 14 kwietnia we Wrocławskim Parku Przemysłowym. Przygotowano również szkolenia dla projektantów i architektów z zakresu tzw. projektowania 3E, które oprócz przestrzeni uwzględnia także dodatkowe "wymiary": ekologię, ergonomię i emocje.

Festiwal zakończy się 28 kwietnia panelem dyskusyjnym "Nowe tworzywa i materiały - szansa dla Ziemi czy zagrożenie?". Odbędzie się on w galerii BWA Design we Wrocławiu.

źródło: PAP
zdjęcie: www.mmwroclaw.pl

Dodano: 2010-04-09
Artykuł sponsorowany
Łazienka na poddaszu jasna i wygodna

Łazienka to pomieszczenie, z którego korzystamy codziennie. Powinna być więc wyposażona w produkty najwyższej jakości. Nowe, odporne na wilgoć, trzyszybowe okno dachowe VELUX GLU to wygoda użytkowania, a także gwarancja niezwykłej trwałości. czytaj więcej

Poradnik
Pokrycie dachowe mocuje się do konstrukcji dachu za pomocą różnego rodzaju łączników. W przypadku dachówek są to spinki dekarskie. Ich kształt i długość muszą byćdopasowane do wymiarów łat dachowych oraz rodzaju dachówek. To samo dotyczy także gwoździ i wkrętów, niezbędnych... Czytaj więcej
Polecane artykuły
Głównym wyróżnikiem instalacji grzewczych z pompą ciepła jest rodzaj źródła dolnego, z którego jest pobierane ciepło. Czytaj więcej