Nadzór budowlany sprawdzi przydatność materiałów budowlanych

Z rynku znikną kruszące się cegły, pękające dachówki czy zaprawy murarskie, które nie nadają się do użycia. Kontrolerzy nadzoru budowlanego będą mogli sprawdzić, czy produkty te spełniają wymagania, o których zapewniają ich producenci.

Takie zmiany przewiduje projekt nowelizacji ustawy o wyrobach budowlanych, nad którym trwają prace w sejmowej Komisji Infrastruktury.

Nadzór budowlany nie będzie już ograniczony wyłącznie do sprawdzenia, czy producent lub importer cegieł, spoiw, pustaków, blach posiada komplet dokumentów potwierdzających, że taki produkt spełnia normy bezpieczeństwa. Skontrolowane zostaną także właściwości takich materiałów. Jeśli okaże się, że nie mają one tych parametrów co deklarowane w dokumentach przez producenta, to zostaną one wycofane ze sprzedaży.

Robert Dziewiński, główny inspektor nadzoru budowlanego, potwierdza, że do tej pory kontrola polegała na sprawdzeniu formalnoprawnym, czy wyrób ma odpowiednie dokumenty dopuszczające go do obrotu i czy te dokumenty są właściwe. Nowa ustawa zezwala na zbadanie materiału budowlanego, jeśli będą wątpliwości, co do właściwości takiego produktu. Projekt określa, że w sytuacji gdy potwierdzą się wątpliwości inspekcji, producent wyrobu zostanie obciążony kosztami przeprowadzonego badania.

Kontrolowani będą także sprzedawcy materiałów budowlanych. Inspektorzy będą mogli zażądać od sprzedawcy danego towaru przedstawienia deklaracji zgodności, jeżeli jego producent znajduje się w innym państwie. W przypadku wyrobów mogących stwarzać zagrożenie dla życia lub zdrowia sprzedawca będzie musiał przedstawić również dokumentację techniczną produktu.

Projekt przewiduje także, że za wprowadzanie do obrotu wyrobów nienadających się do wykonywania robót budowlanych będzie groziła grzywna.

źródło: Dziennik Gazeta Prawna
zdjęcie: www.dachowy.pl

Dodano: 2010-04-13
Artykuł sponsorowany
Łazienka na poddaszu jasna i wygodna

Łazienka to pomieszczenie, z którego korzystamy codziennie. Powinna być więc wyposażona w produkty najwyższej jakości. Nowe, odporne na wilgoć, trzyszybowe okno dachowe VELUX GLU to wygoda użytkowania, a także gwarancja niezwykłej trwałości. czytaj więcej

Poradnik
Pokrycie dachowe mocuje się do konstrukcji dachu za pomocą różnego rodzaju łączników. W przypadku dachówek są to spinki dekarskie. Ich kształt i długość muszą byćdopasowane do wymiarów łat dachowych oraz rodzaju dachówek. To samo dotyczy także gwoździ i wkrętów, niezbędnych... Czytaj więcej
Polecane artykuły
Głównym wyróżnikiem instalacji grzewczych z pompą ciepła jest rodzaj źródła dolnego, z którego jest pobierane ciepło. Czytaj więcej