Energetyka słoneczna będzie bardziej doceniana

Dzięki powstającemu Stowarzyszeniu Przemysłu Termicznej Energetyki Słonecznej (SPTES) energetyka słoneczna będzie mieć swoją formalną reprezentację oraz będzie mogła aktywnie uczestniczyć w opracowywaniu i konsultacji programów i regulacji prawnych dotyczących tego sektora.

Głównym celem i zadaniem powstającego Stowarzyszenia Przemysłu Termicznej Energetyki Słonecznej będzie lobbing na rzecz całego sektora energetyki słonecznej, dotychczas słabo dostrzeganego przez Ministerstwo Gospodarki, które od 2004 roku w układzie kompetencyjnym Rady Ministrów przejęło (od Ministerstwa Środowiska) odpowiedzialność za OZE, wyjaśnia Grzegorz Wiśniewski, prezes Instytutu Energetyki Odnawialnej wspierającego działalność merytoryczną SPTES.

Ministerstwo Środowiska bardziej dostrzega sektor energetyki słonecznej jako obszar wsparcia (z funduszy ekologicznych). Chcielibyśmy aby Ministerstwo Gospodarki m.in. uznało znaczącą role pozyskiwania "zielonego" ciepła z instalacji słonecznych w "Planie działań na rzecz OZE do 2020", dodaje Wiśniewski.

Szczegółowe cele, wg projektu statutu SPTES to m.in.: integracja oraz ochrona interesów członków Stowarzyszenia, reprezentowanie interesów sektora energetyki słonecznej cieplnej, w tym głównie członków Stowarzyszenia wobec organów władzy i administracji państwowej oraz władz samorządu lokalnego,a także prowadzenie działalności rozpowszechniającej wiedzę na temat wykorzystania energetyki słonecznej cieplnej.

Poza tym SPTES będzie wspierać inicjatywy mające na celu promocję wykorzystania energetyki słonecznej cieplnej i innych technologii energetyki odnawialnej oraz prowadzenie lub koordynowanie prac związanych z naukowymi, technicznymi, socjologicznymi, prawnymi lub politycznymi kwestiami energetyki słonecznej i odnawialnej.

Stowarzyszenie Przemysłu Termicznej Energetyki Słonecznej będzie realizować swoje cele poprzez współpracę z krajowymi organami władzy i administracji państwowej oraz samorządami, uczelniami oraz branżowymi instytutami naukowymi, czy też z innymi stowarzyszeniami, a także z organizacjami międzynarodowymi. SPTES będzie również opracowywać i upowszechniać opinie stowarzyszenia na tematy związane z energetyką słoneczną i ogólnie z energetyką odnawialną.

Stowarzyszenie zamierza także brać udział w spotkaniach z przedsiębiorcami krajowymi i zagranicznymi, konferencjach, seminariach, sympozjach, targach oraz wystawach. Stowarzyszenie zajmie się również promocją innowacji i upowszechnianiem oraz rekomendowaniem do stosowania w praktyce światowych osiągnięć technicznych w dziedzinie energetyki słonecznej termicznej.

źródło: www.wnp.pl
zdjęcie: www.tradeco-oze.pl

Dodano: 2010-04-22
Artykuł sponsorowany
Łazienka na poddaszu jasna i wygodna

Łazienka to pomieszczenie, z którego korzystamy codziennie. Powinna być więc wyposażona w produkty najwyższej jakości. Nowe, odporne na wilgoć, trzyszybowe okno dachowe VELUX GLU to wygoda użytkowania, a także gwarancja niezwykłej trwałości. czytaj więcej

Poradnik
Pokrycie dachowe mocuje się do konstrukcji dachu za pomocą różnego rodzaju łączników. W przypadku dachówek są to spinki dekarskie. Ich kształt i długość muszą byćdopasowane do wymiarów łat dachowych oraz rodzaju dachówek. To samo dotyczy także gwoździ i wkrętów, niezbędnych... Czytaj więcej
Polecane artykuły
Głównym wyróżnikiem instalacji grzewczych z pompą ciepła jest rodzaj źródła dolnego, z którego jest pobierane ciepło. Czytaj więcej