Gdańsk oszczędza energię

Gdańsk bierze udział w projekcie mającym na celu wprowadzanie oszczędnego oświetlenia w przestrzeni publicznej. Miasto przyłączyło się także do Akademii LED, której zadaniem będzie monitorowanie sytuacji na rynku oświetleń energooszczędnych.

Projekt "Zwiększenie Oszczędności Energii poprzez przejście na oświetlenie LED w przestrzeni publicznej" realizowany jest dzięki wsparciu z programu współpracy transgranicznej "Południowy Bałtyk". Skupia 11 partnerów, m.in. ze Szwecji, Niemiec, Litwy i Polski, liderem jest miasto Kalmar.

Głównym jego celem jest propagowanie zastosowania technologii LED w miastach w celu zmniejszenia zużycia energii poprzez wymianę najlepszych praktyk, seminaria, szkolenia oraz działania pilotażowe. Nowo powstała Akademia ma się stać platformą dyskusyjną pomiędzy producentami, uniwersytetami, miastami oraz organizacjami zaangażowanymi w prace w sektorze LED.

W ramach projektu dotyczącego oszczędzania energii przedstawiciele miasta oraz producenci sprzętu oświetleniowego uczestniczą w seminariach wymiany know-how, podczas których opracowywane są wytyczne w zakresie planowania i budowania energooszczędnych i długotrwałych urządzeń oświetleniowych w przestrzeni publicznej.

Zadaniem "Akademii LED" będzie głównie wymiana wiedzy pomiędzy partnerami projektu nt. społecznych potrzeb i zwyczajów związanych z oświetleniem, innowacji w dziedzinie wykorzystywania zrównoważonych źródeł energii oraz ich wpływu na sytuację ekonomiczną miast.

Projekt oszczędzania energii potrwa do maja 2012 roku. Finansowany jest w 85% ze środków unijnych, a jego wartość to 112 tys. euro. Wkład własny wynoszący 15% będzie pokryty pensjami urzędników zaangażowanych w projekt. W projekcie uczestniczy dwóch partnerów z Polski (Miasto Gdańsk oraz Instytut Inicjatyw Europejskich z Gdyni), w komitecie sterującym projekt to Gdańsk reprezentuje Polskę.

źródło: www.wnp.pl
zdjęcie: www.philips.swiatlo.pl

Dodano: 2010-04-22
Artykuł sponsorowany
Łazienka na poddaszu jasna i wygodna

Łazienka to pomieszczenie, z którego korzystamy codziennie. Powinna być więc wyposażona w produkty najwyższej jakości. Nowe, odporne na wilgoć, trzyszybowe okno dachowe VELUX GLU to wygoda użytkowania, a także gwarancja niezwykłej trwałości. czytaj więcej

Poradnik
Pokrycie dachowe mocuje się do konstrukcji dachu za pomocą różnego rodzaju łączników. W przypadku dachówek są to spinki dekarskie. Ich kształt i długość muszą byćdopasowane do wymiarów łat dachowych oraz rodzaju dachówek. To samo dotyczy także gwoździ i wkrętów, niezbędnych... Czytaj więcej
Polecane artykuły
Głównym wyróżnikiem instalacji grzewczych z pompą ciepła jest rodzaj źródła dolnego, z którego jest pobierane ciepło. Czytaj więcej