Ministerstwo Środowiska zaostrza kary za zanieczyszczanie środowiska

Ministerstwo Środowiska planuje zaostrzyć przepisy kodeksu karnego. Najpierw resort ostrzegał Polaków, że zanieczyszczanie środowiska to grzech, teraz chce, by było przestępstwem zagrożonym więzieniem.

Spalasz śmieci za domem? Wywozisz je do lasu? Nie segregujesz?... To grzech ekologiczny! - tak w spotach telewizyjnych, przygotowanych na zlecenie Ministerstwa Środowiska, ksiądz ostrzega wiernych.

Teraz resort środowiska idzie jeszcze dalej i planuje zaostrzyć przepisy kodeksu karnego. Musi to zrobić, bo wymaga od nas tego Unia Europejska. Mamy czas do końca roku, by poprawić prawo, tłumaczy profesor Wojciech Radecki, karnista specjalizujący się w prawie ochrony środowiska.

Sankcje karne sprawią, że przepisy ochrony środowiska będą skuteczniejsze, tłumaczy nam wiceminister środowiska Stanisław Gawłowski. One mają większe oddziaływanie niż sankcje administracyjne lub odpowiedzialność cywilna za szkody w środowisku.

I tak Ministerstwo Środowiska domaga się by w kodeksie karnym za zanieczyszczenie wody, powietrza lub ziemi, które może zagrozić zdrowiu lub skazić świat roślinny i zwierzęcy, ustanowiono karę od trzech do pięciu lat więzienia. Jeszcze ostrzejsze sankcje przewiduje się, gdy następstwem zanieczyszczenia środowiska jest ciężki uszczerbek na zdrowiu człowieka lub poważne zatrucie środowiska. Wtedy sprawca ma podlegać karze 12 lat więzienia. To dowód na to, że zmienia się filozofia podejścia do przestępstw przeciw środowisku naturalnemu, tłumaczy prof. Wojciech Radecki.

Do tej pory rocznie za przestępstwa przeciw środowisku karano w Polsce średnio ok. 50 - 60 osób. Nigdy nie zajmował się tymi wyrokami Sąd Najwyższy, co jest dowodem, że orzekane kary były raczej niskie, więc skazani nie odwoływali się od nich, mówi Radecki. Ta pobłażliwość ma się jednak skończyć.

źródło: Dziennik Gazeta Prawna
zdjęcie: www.lasypolskie.pl

Dodano: 2010-04-26
Artykuł sponsorowany
Łazienka na poddaszu jasna i wygodna

Łazienka to pomieszczenie, z którego korzystamy codziennie. Powinna być więc wyposażona w produkty najwyższej jakości. Nowe, odporne na wilgoć, trzyszybowe okno dachowe VELUX GLU to wygoda użytkowania, a także gwarancja niezwykłej trwałości. czytaj więcej

Poradnik
Pokrycie dachowe mocuje się do konstrukcji dachu za pomocą różnego rodzaju łączników. W przypadku dachówek są to spinki dekarskie. Ich kształt i długość muszą byćdopasowane do wymiarów łat dachowych oraz rodzaju dachówek. To samo dotyczy także gwoździ i wkrętów, niezbędnych... Czytaj więcej
Polecane artykuły
Głównym wyróżnikiem instalacji grzewczych z pompą ciepła jest rodzaj źródła dolnego, z którego jest pobierane ciepło. Czytaj więcej