Ruszą dopłaty do kolektorów słonecznych

Zakup i montaż kolektorów słonecznych będzie od września 2010 r. dotowany. Ze wsparcia będą mogli skorzystać właściciele domów jednorodzinnych i wspólnoty mieszkaniowe.

Wielkość dotacji zależeć będzie od sposobu użytkowania budynku. Jeśli określony procent powierzchni wykorzystywany jest na działalność gospodarczą, wówczas koszty kwalifikowane będą pomniejszane o ten procent. Maksymalny udział powierzchni użytkowanej gospodarczo nie może przekroczyć 50 proc.

Dotacje na kolektory słoneczne nie będą przyznawane właścicielom budynków podłączonych do miejskiej sieci cieplnej. Wielkość dotacji zależeć będzie od sposobu użytkowania budynku. Jeśli określony procent powierzchni wykorzystywany jest na działalność gospodarczą, wówczas koszty kwalifikowane będą pomniejszane o ten procent. Maksymalny udział powierzchni użytkowanej gospodarczo nie może przekroczyć 50 proc.

Dotacje nie będą przyznawane właścicielom budynków podłączonych do miejskiej sieci cieplnej. O dotację mogą się ubiegać także osoby fizyczne, które są właścicielami budynków wielorodzinnych.

Wysokość dotacji może sięgać do 45 proc. kapitału kredytu wykorzystanego na sfinansowanie kosztów przedsięwzięcia. Narodowy Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ogłosi wykaz banków, które będą udzielać takich kredytów. Kredyty oferowane będą przez wybrane banki w oparciu o umowy wynegocjowane przez Narodowy Fundusz we współpracy ze Związkiem Banków Polskich. NFOŚiGW przewiduje podpisanie umów z bankami do końca czerwca 2010 r.

Wnioski o dotację na kolektory słoneczne powinny być składane wraz z wnioskiem o kredyt w bankach, które podpiszą umowę o współpracy z NFOŚiGW. Dotacja na spłatę części kapitału kredytu bankowego wypłacana będzie po zakończeniu realizacji przedsięwzięcia. Od udzielonej dotacji kredytobiorca będzie musiał zapłacić podatek.

NFOŚiGW na zakup i montaż kolektorów słonecznych przeznaczy w formie dotacji 300 mln zł w latach 2010-2014, z czego 200 mln zł w latach 2010-2012, a pozostałe 100 mln zł w latach 2013-2014.

Właściciele domów jednorodzinnych mogą ubiegać się o premię termomodernizacyjną, remontową lub kompensacyjną z Funduszu Termomodernizacji i Remontów w Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK). Muszą wówczas przedstawić audyt energetyczny. Od 19 marca 2009 r. wartość przyznawanej premii termomodernizacyjnej wynosi 20 proc. wykorzystanego kredytu, nie więcej jednak niż 16 proc. kosztów poniesionych na realizację przedsięwzięcia i dwukrotność przewidywanych rocznych oszczędności kosztów energii, ustalonych na podstawie audytu.

Należy mieć nadzieję, iż wkrótce nowelizacja dyrektywy w zakresie świadectw energetycznych, która wejdzie w życie w połowie tego roku będzie impulsem do wypracowania kolejnych form wspierania i inicjowania działań związanych z energooszczędnością. Tak się dzieje w ostatnich latach we Francji, która przygotowała cały pakiet finansowo-podatkowy dla tego rodzaju przedsięwzięć, mówi Marcin Piotrowski z Konfederacji Budownictwa i Nieruchomości.

źródło: www.rp.pl
zdjęcie: Solartime

Dodano: 2010-05-10
Artykuł sponsorowany
Łazienka na poddaszu jasna i wygodna

Łazienka to pomieszczenie, z którego korzystamy codziennie. Powinna być więc wyposażona w produkty najwyższej jakości. Nowe, odporne na wilgoć, trzyszybowe okno dachowe VELUX GLU to wygoda użytkowania, a także gwarancja niezwykłej trwałości. czytaj więcej

Poradnik
Pokrycie dachowe mocuje się do konstrukcji dachu za pomocą różnego rodzaju łączników. W przypadku dachówek są to spinki dekarskie. Ich kształt i długość muszą byćdopasowane do wymiarów łat dachowych oraz rodzaju dachówek. To samo dotyczy także gwoździ i wkrętów, niezbędnych... Czytaj więcej
Polecane artykuły
Głównym wyróżnikiem instalacji grzewczych z pompą ciepła jest rodzaj źródła dolnego, z którego jest pobierane ciepło. Czytaj więcej