Targi Budownictwa Pasywnego w Dreźnie


29 maja 2010 r. w Dreźnie odbędzie się 14. Międzynarodowa Konferencja poświęcona budownictwu pasywnemu połączona z Targami Budownictwa Pasywnego. Po raz pierwszy zostanie rozstrzygnięty konkurs Nagroda Architektury Pasywnej, na najlepszy projekt wykonany w technologii pasywnej.

Do konkursu zaproszonych zostało blisko 60 architektów z takich krajów jak: Japonia, Chiny, USA, Szwajcaria, Węgry, Włochy, Dania, Austria i Niemcy.  Zaproszenie otrzymała też, jako jedyna z Polski, Pracownia Architektoniczna Lipińscy Domy z Wrocławia.

Ważnym kryterium przystąpienia do konkursu jest to, by zgłoszony budynek posiadał Certyfikat Pasywności wydawany przez Instytut Budownictwa Pasywnego w Darmstadt, który gwarantuje, że został wykonany według najwyższych standardów i przeszedł szereg testów oraz badań potwierdzających jego pasywność.

Ludwika i Miłosz Lipińscy, twórcy pierwszego certyfikowanego domu pasywnego w Polsce, są prekursorami i gorącymi zwolennikami budownictwa pasywnego. Z ich inicjatywy i pracy powstał pokazowy dom pasywny w Smolcu koło Wrocławia, udostępniony zwiedzającym. I właśnie ten budynek został zgłoszony do konkursu w Dreźnie.

Organizatorzy konkursu, jak i twórcy pierwszego certyfikowanego domu pasywnego w Polsce liczą na to, że zarówno imprezy promujące budownictwo pasywne, jak i możliwość obejrzenia domu pokazowego w Smolcu, przyczynią się do propagowania tego trendu w Polsce. Jest to tym bardziej ważne, gdyż na razie jesteśmy ciągle w tyle za krajami Europy Zachodniej, gdzie pierwszym i najważniejszym priorytetem jest energooszczędność.

źródło i zdjęcia: Lipińscy Domy

Dodano: 2010-05-12
Artykuł sponsorowany
Łazienka na poddaszu jasna i wygodna

Łazienka to pomieszczenie, z którego korzystamy codziennie. Powinna być więc wyposażona w produkty najwyższej jakości. Nowe, odporne na wilgoć, trzyszybowe okno dachowe VELUX GLU to wygoda użytkowania, a także gwarancja niezwykłej trwałości. czytaj więcej

Poradnik
Pokrycie dachowe mocuje się do konstrukcji dachu za pomocą różnego rodzaju łączników. W przypadku dachówek są to spinki dekarskie. Ich kształt i długość muszą byćdopasowane do wymiarów łat dachowych oraz rodzaju dachówek. To samo dotyczy także gwoździ i wkrętów, niezbędnych... Czytaj więcej
Polecane artykuły
Głównym wyróżnikiem instalacji grzewczych z pompą ciepła jest rodzaj źródła dolnego, z którego jest pobierane ciepło. Czytaj więcej