W Polsce brakuje spalarni odpadów komunalnych

W Polsce udział odpadów zebranych selektywnie w ogólnej ilości odpadów komunalnych wynosi 6,8 proc. Bardzo niewielka część odpadów podlega spalaniu - zaledwie 0,5 proc. Obecnie w Polsce działa tylko jedna spalarnia odpadów komunalnych w Warszawie.

Co roku w Polsce mieszkańcy wytwarzają znaczne ilości odpadów komunalnych. Według danych wynikających z Krajowego Planu Gospodarki Odpadami oraz danych z Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że ilość odpadów wytwarzanych w naszym kraju systematycznie rośnie.

Polska, jeśli chodzi o ilość odpadów, na tle innych krajów wypada przeciętnie. Są kraje, w których ilość odpadów na mieszkańca jest wyższa niż w Polsce, tak jest np. w Wielkiej Brytanii, Niemczech i Francji, są też kraje, które pod tym względem wyprzedzamy, jak np. Rumunię. Biorąc pod uwagę, że poziom życia i zamożności naszego społeczeństwa systematycznie się poprawia, należy oczekiwać, że Polska pod względem ilości odpadów na jednego mieszkańca będzie się zbliżać do liderów tej statystyki.

Unieszkodliwianie odpadów komunalnych w Polsce, odbywa się poprzez wywóz na wysypiska, odzysk oraz, w nieznacznym zakresie, spalanie.
Od dawna najbardziej powszechną metodą pozbywania się odpadów jest ich przechowywanie na składowiskach. Według danych wynikających z roczników statystycznych GUS w Polsce w 2008 r. ok. 8, 69 milionów ton odpadów komunalnych zdeponowanych zostało na składowiskach, co stanowi ok. 86,6 proc. zebranych odpadów komunalnych w tym okresie.

Część odpadów komunalnych jest również segregowana. W wyniku tego udaje się odzyskać surowce wtórne, a pozostałości po sortowaniu trafiają na składowiska. Według danych GUS w Polsce w 2008 r. udział odpadów zebranych selektywnie w ogólnej ilości odpadów komunalnych wyniósł 6,8 proc., czyli ok. 682,5 tysięcy ton odpadów. Około 335,5 tysięcy ton surowców przeznaczonych do recyklingu zostało wysortowanych ze zmieszanych odpadów komunalnych.

źródło: www.wnp.pl
zdjęcie: www.zgora.pios.gov.pl

Dodano: 2010-05-18
Artykuł sponsorowany
Łazienka na poddaszu jasna i wygodna

Łazienka to pomieszczenie, z którego korzystamy codziennie. Powinna być więc wyposażona w produkty najwyższej jakości. Nowe, odporne na wilgoć, trzyszybowe okno dachowe VELUX GLU to wygoda użytkowania, a także gwarancja niezwykłej trwałości. czytaj więcej

Poradnik
Pokrycie dachowe mocuje się do konstrukcji dachu za pomocą różnego rodzaju łączników. W przypadku dachówek są to spinki dekarskie. Ich kształt i długość muszą byćdopasowane do wymiarów łat dachowych oraz rodzaju dachówek. To samo dotyczy także gwoździ i wkrętów, niezbędnych... Czytaj więcej
Polecane artykuły
Głównym wyróżnikiem instalacji grzewczych z pompą ciepła jest rodzaj źródła dolnego, z którego jest pobierane ciepło. Czytaj więcej