Projekty domów

Archipelag
Gotowy projekt domu Ewa wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
78.90m2
czytaj dalej
MTM Styl Sp. z o.o.
Gotowy projekt domu Imbir wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
50.50m2
czytaj dalej
Home Koncept
Gotowy projekt domu HomeKONCEPT 23 wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
119.28m2
czytaj dalej
Zobacz wszystkie projekty
Topowe projekty domów energooszczędnych z najlepszych pracowni architektonicznych w Polsce.

Wybierz oryginalny kształt dachu

Współczesne domy charakteryzują się coraz ciekawszą konstrukcją. Oryginalne i nietuzinkowe, stwarzają ogromne możliwości aranżacyjne. Jednak tym, co nadaje im charakter i styl, są wieńczące dzieło nietypowe dachy.

Wybierając dach przyszłego domu, inwestorzy coraz częściej zastanawiają się nad jego kształtem. Dla osób poszukujących tradycyjnych rozwiązań doskonałą propozycję stanowią dachy dwuspadowe. Są funkcjonalne i proste w konstrukcji, wymagają też stosunkowo najmniejszych nakładów finansowych, co wpływa na ich popularność.

Jednak w polskim krajobrazie można również zaobserwować wzrost zainteresowania niestandardowymi formami. Propozycją dla osób bardziej wymagających może być efektowny dach wielospadowy. Do łask powracają, charakterystyczne dla czasów PRL, zadaszenia płaskie. Świeżości architekturze dodają również dachy kolebkowe oraz pulpitowe.

Dach wielospadowy - elegancja w dworskim stylu

Dachy wielospadowe to propozycja wyróżniająca się połączeniem płaszczyzn o różnej wielkości. Połacie mają zazwyczaj kształt trapezów lub trójkątów, rzadziej prostokątów i stykają się ze sobą w kalenicach oraz koszach. Kształt dachu powinien być dokładnie przemyślany, aby tworzyć harmonijną kompozycję.

Efekt spójności można uzyskać np. poprzez umieszczenie kalenic na tej samej wysokości lub ujednolicenie kąta nachylenia wszystkich połaci. Ułożenie pokrycia na dachu wielospadowym jest wyzwaniem nawet dla doświadczonych dekarzy. Wielość załamań i koszy oraz występowanie lukarn powoduje, że wzrasta ilość obróbek blacharskich, trzeba także częściej ciąć dachówki.

Dach płaski - powiew dawnych lat

Jego świetność przypada na czasy PRL. Przez lata przypisany do wielkich blokowisk i osiedli, nie wszystkim kojarzy się pozytywnie. Dach płaski, bo o nim mowa, powraca obecnie w zupełnie innej odsłonie. Ten rodzaj dachu, jak żaden inny, dostarcza ogromnych możliwości aranżacyjnych - kojarzony z prostotą i elegancją, stanowi doskonałe zwieńczenie nowoczesnych, przede wszystkim minimalistycznych form architektonicznych.


Dachy płaskie coraz częściej stają się wyrazem kunsztu techniki. Są przy tym funkcjonalne, ponieważ pozwalają w pełni wykorzystać kubaturę wnętrza. Dzięki minimalizmowi formy zostawiają też dużą swobodę wykończenia elewacji. Efekt oryginalności, przy jednoczesnym zachowaniu harmonii i spójności, można osiągnąć poprzez zastosowanie drewna lub cegły klinkierowej. Dach płaski umożliwia również zagospodarowanie przestrzeni nad domem.

Dach kolebkowy - na okrągło

Dach kolebkowy przyciąga nietuzinkową konstrukcją, gdyż połać dachu opiera się o kolistą strukturę bryły domu. Asymetryczna forma wymaga umiejętności doboru ilości, kształtu i ułożenia okien. Okna prostokątne najlepiej zastosować przy podstawie domu. W górnej części dobrze sprawdzą się natomiast okrągłe oraz łukowe. W drugim przypadku, ogromne znaczenie ma dobór właściwego kąta zakrzywienia, aby całość stworzyła oczekiwany, spójny efekt. Propozycją mniej wymagającą może być zestawienie dachu kolebkowego z dachem płaskim. Dach po łuku jest doskonałym rozwiązaniem dla domów budowanych na niedużej działce, ponieważ stwarza wrażenie niewielkiego i nie przytłacza. Forma kolebkowa doskonale sprawdza się podczas śnieżnych zim. Śnieg nie zalega na dachu, tylko łagodnie się zsuwa, dzięki czemu zachowujemy bezpieczeństwo, przy minimalnym wkładzie własnym.

Dach pulpitowy - nowoczesna prostota

Kiedyś takimi dachami pokrywano budynki gospodarcze lub domy parterowe. Dziś wykorzystywane w nowoczesnych formach architektonicznych, stały się oryginalną alternatywą dla dachów dwu- czy wielospadowych. Dach pulpitowy w podstawowej wersji to jedna skośna płaszczyzna o małym kącie nachylenia.

Wydawałoby się, że ta prosta konstrukcja nie wymaga dużych nakładów pracy i kreatywności. Do poprawnego ułożenia dachu pulpitowego niezbędna jest jednak dekarzowi wiedza i umiejętności. Wybierając akcesoria do wykończenia dachu pulpitowego trzeba pamiętać, że jego górnej krawędzi nie wykańcza się gąsiorami, tłumaczy Krzysztof Omilian z firmy Röben. Trzeba tu zastosować dachówki pulpitowe, które powstały specjalnie z myślą o dachach jednospadowych, dodaje. Asymetryczna bryła domu może być zwieńczona nie jednym, a wieloma skośnymi połaciami, wszystko w zależności od indywidualnej koncepcji. Dużą zaletą dachu pulpitowego jest możliwość wykorzystania poddasza jako powierzchni użytkowej.

źródło: Informacja prasowa
zdjęcia: Röben

Dodano: 2010-05-18
Artykuł sponsorowany
Łazienka na poddaszu jasna i wygodna

Łazienka to pomieszczenie, z którego korzystamy codziennie. Powinna być więc wyposażona w produkty najwyższej jakości. Nowe, odporne na wilgoć, trzyszybowe okno dachowe VELUX GLU to wygoda użytkowania, a także gwarancja niezwykłej trwałości. czytaj więcej

Poradnik
Pokrycie dachowe mocuje się do konstrukcji dachu za pomocą różnego rodzaju łączników. W przypadku dachówek są to spinki dekarskie. Ich kształt i długość muszą byćdopasowane do wymiarów łat dachowych oraz rodzaju dachówek. To samo dotyczy także gwoździ i wkrętów, niezbędnych... Czytaj więcej
Polecane artykuły
Głównym wyróżnikiem instalacji grzewczych z pompą ciepła jest rodzaj źródła dolnego, z którego jest pobierane ciepło. Czytaj więcej