Projekty domów

Archipelag
Gotowy projekt domu Ewa wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
78.90m2
czytaj dalej
MTM Styl Sp. z o.o.
Gotowy projekt domu Imbir wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
50.50m2
czytaj dalej
Home Koncept
Gotowy projekt domu HomeKONCEPT 23 wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
119.28m2
czytaj dalej
Zobacz wszystkie projekty
Topowe projekty domów energooszczędnych z najlepszych pracowni architektonicznych w Polsce.

Spadek emisji CO2 w Unii Europejskiej

Na skutek kryzysu europejskie firmy wyemitowały w 2009 r. o 11,6 proc. mniej CO2 niż rok wcześniej. Tak wynika z podsumowania opublikowanego we wtorek przez Komisję Europejską.

Chodzi o zakłady przemysłowe włączone do unijnego systemu handlu emisjami (ETS). Unijna komisarz ds. klimatu Connie Hedegaard wskazała, że mniejsze emisje CO2 oznaczają mniejsze zapotrzebowanie na dodatkowe uprawnienia, a co za tym idzie - spadek ich ceny. Firmy mieszczą się w przyznanych im limitach, dlatego nie ma zachęty do inwestycji w przyjazne środowisku technologie, co jest celem unijnego systemu handlu emisjami.

Rynek uprawnień powinien być siłą napędową inwestycji w technologie niskowęglowe. Musimy zdać sobie sprawę, że z powodu kryzysu zredukowanie emisji stało się nagle łatwe, co jest dobrą rzeczą. Ale niestety to oznacza też, że europejski przemysł nie zainwestował tyle, ile planował w innowacje, co może zaszkodzić w przyszłości naszym zdolnościom do konkurowania na rynkach, powiedziała komisarz.

Także polskie zakłady ograniczyły w zeszłym roku emisję: z 204 do niecałych 191 mln ton. Tym samym zmieściły się w przyznanym za darmo zeszłorocznym limicie wynoszącym niecałe 201 mln ton. Liczba polskich zakładów uczestniczących w ETS wyniosła 932. W sumie unijne zakłady uczestniczące w ETS wyemitowały 1,873 mld ton CO2.

Unijny system rozdziału limitów emisji i handlu nimi działa od 2005 roku i ma się przyczynić do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych. Przedsiębiorca, który zanieczyszcza środowisko ponad przyznany limit, zobowiązany jest do wykupienia dodatkowego limitu na wolnym rynku albo musi zmienić technologię, która wpłynie na ograniczenie emisji CO2. System handlu emisjami obejmuje przedsiębiorstwa z branży energetycznej, metalurgicznej, produkcji szkła, cementu i papieru; a dołączone zostanie lotnictwo.

W kwietniu w całości i bez żadnych poprawek Komisja Europejska zatwierdziła polski plan rozdziału uprawnień do emisji CO2, zgodnie z którym polskie przedsiębiorstwa mają prawo do emisji 208,5 mln ton CO2 rocznie.

źródło: PAP
zdjęcie: www.estudent.pl

Dodano: 2010-05-19
Artykuł sponsorowany
Łazienka na poddaszu jasna i wygodna

Łazienka to pomieszczenie, z którego korzystamy codziennie. Powinna być więc wyposażona w produkty najwyższej jakości. Nowe, odporne na wilgoć, trzyszybowe okno dachowe VELUX GLU to wygoda użytkowania, a także gwarancja niezwykłej trwałości. czytaj więcej

Poradnik
Pokrycie dachowe mocuje się do konstrukcji dachu za pomocą różnego rodzaju łączników. W przypadku dachówek są to spinki dekarskie. Ich kształt i długość muszą byćdopasowane do wymiarów łat dachowych oraz rodzaju dachówek. To samo dotyczy także gwoździ i wkrętów, niezbędnych... Czytaj więcej
Polecane artykuły
Głównym wyróżnikiem instalacji grzewczych z pompą ciepła jest rodzaj źródła dolnego, z którego jest pobierane ciepło. Czytaj więcej