Projekty domów

Archipelag
Gotowy projekt domu Ewa wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
78.90m2
czytaj dalej
MTM Styl Sp. z o.o.
Gotowy projekt domu Imbir wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
50.50m2
czytaj dalej
Home Koncept
Gotowy projekt domu HomeKONCEPT 23 wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
119.28m2
czytaj dalej
Zobacz wszystkie projekty
Topowe projekty domów energooszczędnych z najlepszych pracowni architektonicznych w Polsce.

"YTONG: Dom 2020" to budownictwo energooszczędne

W 2020 wiodącym trendem będzie budownictwo energooszczędne, a najbardziej przyszłościowe są materiały o dobrych parametrach cieplnych oraz rozwiązania przyjazne środowisku - tak wynika z badań "YTONG: Dom 2020?.

Z okazji 15-lecia marki YTONG, TNS OBOP na zlecenie Xella Polska przeprowadził badania "YTONG: Dom 2020? wśród studentów architektury i budownictwa. W badaniu "YTONG: Dom 2020? zapytaliśmy przyszłych liderów rynku budowlanego o trendy w budownictwie i o to, jak wyobrażają sobie swój przyszły dom, mówi Monika Mychlewicz, dyrektor marketingu Xella Polska. Istotne dla nas było poznanie opinii i oczekiwań nie tylko architektów, czy konstruktorów budynków przyszłości, ale także przyszłych inwestorów, którzy będą budować dom dla siebie, dodaje Mychlewicz.

Większość przyszłych liderów rynku (70 proc.) zakłada, że głównym trendem w budownictwie w 2020 roku będzie budownictwo energooszczędne. Badania "YTONG: Dom 2020" wskazują, że będzie to spowodowane m.in. wzrostem cen nośników energii (36 proc.). Przekłada się to również na korzystanie w przyszłości z materiałów o dobrych parametrach cieplnych (33 proc.) oraz pozwalających wykorzystywać alternatywne źródła energii (11 proc.). Wśród perspektywicznych materiałów przyszli liderzy rynku budowlanego wskazują także na materiały i rozwiązania przyjazne środowisku (21 proc.) oraz pozwalające na tanie budowanie (20 proc.).

Automatyzacja prac budowlanych została wskazana przez ankietowanych na drugim miejscu wśród czynników, które będą miały największy wpływ na zmianę trendów w budownictwie, komentuje wyniki badania Anna Waszczuk, analityk rynku Xella Polska. Znajduje to potwierdzenie we wskazaniu przez nich, wśród materiałów przyszłościowych, materiałów pozwalających na tanie budowanie, czyli ograniczenie kosztów budowy bez konieczności rezygnacji zarówno z wysokiej jakości materiałów jak i wykonawstwa. Z opinią tą są zgodni deweloperzy, których część już dziś poszukuje takich rozwiązań, dodaje Anna Waszczuk.

Według badania "YTONG: Dom 2020" zdecydowana większość przyszłych liderów rynku budowlanego (88 proc.) uważa, że technologie stosowane w budownictwie powinny doprowadzać do obniżenia zarówno kosztów budowy, jak i późniejszego użytkowania budynku. W opiniach ankietowanych ważnym jest, aby nowo budowane domy były funkcjonalne (86 proc.) i stosowano w nich alternatywne źródła pozyskiwania energii (79 proc.).

Dla badanych istotny jest także aspekt ochrony środowiska (77 proc.). Ponadto ważna jest gotowość młodych ludzi do ponoszenia większych wydatków na materiały wysokiej jakości (88 proc.). - Te opinie już dzisiaj znajdują odzwierciedlenie w naszych rozmowach z klientami, ocenia arch. Dorota Palmączyńska z pracowni projektowej Archipelag. Osoby decydujące się na budowę domu poszukują informacji i świadomie wybierają konkretne rozwiązania, kierując się długoterminowymi analizami kosztów, podsumowuje Palmączyńska.

Wyniki badania "YTONG: Dom 2020" jednoznacznie pokazują, że respondenci, czyli młodzi ludzie, chcą mieszkać w domach jednorodzinnych (80 proc. wskazań). Przyszli liderzy rynku przy wyborze nieruchomości największą uwagę zwróciliby na lokalizację (64 proc.). Znaczenie miałyby również zastosowane materiały i technologie (55 proc.) oraz układ i liczba pomieszczeń (44 proc.). Zdaniem badanych - ludzi młodych dom buduje się na lata (72 proc.). Wybór domu jednorodzinnego pokrywa się z innymi badaniami wśród młodzieży, wskazującymi, że dla dzisiejszych 20-25 latków najwyższą wartością jest rodzina i stabilizacja, w odróżnieniu od kariery, komentuje dr Tomasz Sobierajski, socjolog z Uniwersytetu Warszawskiego.

Przy budowie własnego domu studenci kierunków związanych z budownictwem zainteresowani byliby zamówieniem indywidualnego projektu u architekta (33 proc.). Niemal co trzeci przyszły lider rynku przyznał, że skorzystałby z pomocy doradcy energetycznego (32 proc.). Największa grupa przyszłych liderów rynku przyznaje, że zdecydowałaby się na samodzielną budowę domu (39 proc.), bez konieczności zatrudniania fachowców. Grupa ta wykazuje się aktywnością, ponadto może wykorzystać swoją wiedzę i umiejętności nabyte na studiach.

źródło: Xella

Dodano: 2010-06-02
Artykuł sponsorowany
Łazienka na poddaszu jasna i wygodna

Łazienka to pomieszczenie, z którego korzystamy codziennie. Powinna być więc wyposażona w produkty najwyższej jakości. Nowe, odporne na wilgoć, trzyszybowe okno dachowe VELUX GLU to wygoda użytkowania, a także gwarancja niezwykłej trwałości. czytaj więcej

Poradnik
Pokrycie dachowe mocuje się do konstrukcji dachu za pomocą różnego rodzaju łączników. W przypadku dachówek są to spinki dekarskie. Ich kształt i długość muszą byćdopasowane do wymiarów łat dachowych oraz rodzaju dachówek. To samo dotyczy także gwoździ i wkrętów, niezbędnych... Czytaj więcej
Polecane artykuły
Głównym wyróżnikiem instalacji grzewczych z pompą ciepła jest rodzaj źródła dolnego, z którego jest pobierane ciepło. Czytaj więcej