YTONG na "Zielonej Wystawie Światowej" w Szanghaju

Ideą tegorocznej Wystawy Światowej w Szanghaju jest zaprezentowanie nowoczesnej architektury, założeń zrównoważonego budownictwa oraz świadomości ekologicznej. Przez ponad 6 miesięcy zaprezentowane będą kultury, firmy i ludzie z ponad 190 krajów i regionów świata. YTONG uczestniczy w Expo dostarczając swoje wiodące produkty do budowy wielu obiektów wystawienniczych.

Bloczki YTONG wykorzystano w obiektach najważniejszych części Expo. Jan Buck-Emden, Dyrektor Generalny Xella International - spółki macierzystej YTONG, wyjaśnia znaczenie tych działań, mówiąc, że Wystawa Expo prezentuje wizję przyszłego życia w miastach. Kluczowym elementem jest zaawansowana architektura i zrównoważone budownictwo. Jesteśmy bardzo dumni z naszego udziału w Expo.

Pierwsza Wystawa Światowa miała miejsce 150 lat temu. To organizowane w dużej skali, prezentacje światowych osiągnięć gospodarczych, naukowych i technicznych. Ich celem jest promowanie wymiany idei oraz rozwój światowej gospodarki, kultury, nauki i techniki. Wystawa Światowa Shanghai Expo trwa od 1 maja do 31 października 2010 r. Pod względem skali i rozmachu Wystawa Expo w Szanghaju nie ma sobie równych. Tereny wystawiennicze zajmą w sumie ponad 5,28 kilometrów kwadratowych.

Pawilon francuskiego region Rhône-Alpes jest częścią obszaru poświęconego prezentacji Najlepszych Praktyk Urbanistycznych (UBPA - Urban Best Practices Area) i jest wyjątkowym, praktycznym przykładem rozwiązań zwiększających energooszczędność budynków. Pawilon ten jest częścią międzynarodowej prezentacji koncepcji budynków "zielonych".

Głównym założeniem architektury budynku, o powierzchni ponad 3.000 m2, jest modularność, a celem projektu było uzyskanie efektywnej energetycznie powłoki budynku oraz pełen pomiar i kontrola zużycia energii. Budynek wyposażono w rozwiązania z dziedziny oczyszczania powietrza bytowego (Vegetation Air Purification Technology) oraz w wysokowydajne urządzenia wentylacyjne. Instalacje budynku są tak wydajne, że pomimo energochłonnych funkcji konferencyjnych i biurowych, roczne zużycie energii jest mniejsze niż w przypadku zwykłego budynku mieszkalnego.

Do budowy ścian pawilonu regionu Rhône-Alpes użyto betonu komórkowego YTONG, produkowanego przez zakład YTONG w Szanghaju. Największe zalety budynku będą widoczne dopiero po ukończeniu budowy - wyjątkowo niskie przewodnictwo cieplne oraz fakt użycia do budowy materiałów pochodzenia wyłącznie naturalnego. Energooszczędność to obecnie jedno z najważniejszych wyzwań w Chinach. YTONG to jedyna na rynku firma produkująca materiały do budowy ścian o tak dobrych parametrach w zakresie izolacyjności termicznej, wyjaśnia Jean-Maurice Hebrard.

Przewodnictwo cieplne to ważna kwestia, a osiągnięcie odpowiedniej jego wartości wymaga przezwyciężenia wielu trudności. Kierownik Działu Zarządzania Innowacjami spółki Xella, Sebastian Klug wyjaśnia, że w większości typowych projektów w Chinach, stosuje się materiały o wartości lambda - będącej miarą przewodnictwa cieplnego, równej 0,11. W tym projekcie postawiono nam bardzo trudne wyzwanie, jakim było osiągnięcie wyjątkowej w skali Chin wartości lambda 0,09 i wyzwaniu temu udało się nam sprostać.

Podczas formowania bloczków YTONG powstają miliony drobnych porów w strukturze betonu. Ponieważ powietrze ma bardzo niskie przewodnictwo cieplne, struktura taka pomaga zatrzymać ciepło wewnątrz, a zimno na zewnątrz budynku zimą, a latem odwrotnie. Klimat wnętrza oraz zużycie energii w całym pawilonie regionu Rhône-Alpes są ściśle monitorowane, a w całym budynku rozmieszczono ekrany wyświetlające ich bieżące wartości.

Budynek Expo Center ma otrzymać certyfikat LEED Gold Certification wydawany przez amerykańską radę ds. "zielonego budownictwa" (Green Building Council). Uzyskanie certyfikatu Lidera w dziedzinie Konstrukcji Energooszczędnych i Przyjaznych Środowisku (LEED - Leadership in Energy and Environmental Design) obwarowane jest wyjątkowo surowymi wymaganiami i wiąże się z koniecznością zastosowania w budynku kompleksowego podejścia do kwestii równowagi środowiskowej. Proces certyfikacji koncentruje się na pięciu kluczowych dziedzinach istotnych dla zdrowia ludzkiego i ochrony środowiska: zrównoważonego zagospodarowania terenu, oszczędnego gospodarowania wodą, sprawności energetycznej, wyboru materiałów i jakości środowiska wewnętrznego.

Do budowy ścian wewnętrznych budynku Expo wykorzystano bloczki z betonu komórkowego YTONG. Ponieważ bloczki te są materiałem o dużej masie i dobrej zdolności akumulacji ciepła, zapewniają znacznie lepszą izolację cieplną latem, niż ściany w systemach suchej zabudowy. Dzięki temu możliwe jest znaczące ograniczenie kosztów chłodzenia budynku w okresie letnim.

Oprócz tego, jedną z ważnych korzyści wynikających z zastosowania tego materiału jest to, że produkty YTONG wytwarza się bezpośrednio z zasobów naturalnych, bez jakiejkolwiek szkody dla środowiska. Beton komórkowy powstaje z surowców naturalnych, takich jak: piasek kwarcowy, wapno, cement, związki glinu i woda.

Bloczki YTONG pomagają również w odciążeniu konstrukcji budynków, ponieważ ich masa jest czterokrotnie mniejsza od betonu cementowego i trzykrotnie mniejsza od zwykłej cegły. Pomimo to bloczki YTONG charakteryzują się wysoką wytrzymałością i nośnością. W procesie produkcji bloczków YTONG  zużywa się także mniej energii, niż podczas produkcji cegieł z gliny. Z 1 metra sześciennego surowca można wyprodukować 5 metrów sześciennych bloczków YTONG. Całkowita energia i koszt transportu tego materiału ma również udział w ogólnej ocenie jego przyjazności środowiskowej. Poza tym firma Xella stara się ograniczać koszty transportu do minimum, lokując fabryki bloczków YTONG w strategicznych punktach na terenie całych Chin.

Pawilon Expo Theme zaprojektowano, jako obiekt podkreślający hasło przewodnie Expo: "Lepsze miasto - lepsze życie?. Budynek ten posiada największy na świecie dach wyposażony w system pozyskiwania energii słonecznej, a ponadto 5.000 metrów kwadratowych pokrytej roślinnością "zielonej ściany".

Staramy się dowieść, że YTONG będzie nieodłącznym elementem przyszłego świata technologii budowlanych. Dzięki naszym produktom i rozwiązaniom klienci mogą osiągnąć znacznie więcej, niż wynika to z obecnych wymagań w zakresie energooszczędności budynków, mówi Sebastian Klug z Xella International. Światowa wystawa w Szanghaju jest dla nas doskonałą okazją do zaprezentowania naszych produktów. Liczymy na dalsze sukcesy w Chinach oraz na całym świecie.

źródło i zdjęcia: www.media.xella.pl

Dodano: 2010-06-15
Artykuł sponsorowany
Łazienka na poddaszu jasna i wygodna

Łazienka to pomieszczenie, z którego korzystamy codziennie. Powinna być więc wyposażona w produkty najwyższej jakości. Nowe, odporne na wilgoć, trzyszybowe okno dachowe VELUX GLU to wygoda użytkowania, a także gwarancja niezwykłej trwałości. czytaj więcej

Poradnik
Pokrycie dachowe mocuje się do konstrukcji dachu za pomocą różnego rodzaju łączników. W przypadku dachówek są to spinki dekarskie. Ich kształt i długość muszą byćdopasowane do wymiarów łat dachowych oraz rodzaju dachówek. To samo dotyczy także gwoździ i wkrętów, niezbędnych... Czytaj więcej
Polecane artykuły
Głównym wyróżnikiem instalacji grzewczych z pompą ciepła jest rodzaj źródła dolnego, z którego jest pobierane ciepło. Czytaj więcej