Plan budowy energooszczędnych budynków

Plan redukcji zużycia energii w budynkach o 60 proc. przedstawiły firmy Cemex i S.A.B. de C.V., we współpracy ze Światową Radą Biznesu na rzecz Zrównoważonego Rozwoju (WBCSD).

Obecnie budownictwo i użytkowane budynki ma 40 proc. udział w światowym zużyciu energii, czyli więcej niż jakikolwiek inny sektor. Szacuje się, że do roku 2050 całkowite zużycie energii w budynkach wzrośnie dramatycznie do 50 proc., wraz ze wzrostem liczby osób prowadzących życie o wyższym standardzie.

Celem raportu jest przedstawienie warunków poprawy efektywności energetycznej w budownictwie i pokazanie możliwości, aby budynki wytwarzały oraz odzyskiwały całość wykorzystywanej przez siebie energii.

Raport obejmuje cztery kluczowe podsektory budownictwa: domy jednorodzinne, domy wielorodzinne, biura oraz kompleksy handlowe, które wspólnie odpowiadają za ponad połowę całej energii zużywanej w budynkach. Zwraca uwagę na potrzebę natychmiastowego rozpoczęcia ?agresywnej redukcji zużycia energii? w nowych i istniejących budynkach w celu zmniejszenia śladu węglowego planety (ang. carbon footprint) związanego z energią oraz ustabilizowania poziomów emisji CO2.

Energooszczędny budynek może zużyć do 70 proc. mniej energii niż tradycyjny i osiągnąć taki sam lub nawet wyższy poziom komfortu, stwierdza się w raporcie. Jest to możliwe na skutek uwzględnienia określonych aspektów na etapie projektu, a następnie zastosowania środków biernych i aktywnych, sprawniejszych energetycznie urządzeń i odpowiednich materiałów oraz "odpowiedzialnego" zachowania się użytkowników lub mieszkańców.

W raporcie zaleca się działania, do stosowania zarówno w istniejących, jak i nowych budynkach:

  • zaostrzenie przepisów i oznakowanie dla większej przejrzystości,
  • stosowanie dotacji oraz bodźców cenowych mających na celu zachęcanie do inwestycji efektywnych energetycznie,
  • zachęcanie do zintegrowanego podejścia do projektowania i innowacji,
  • rozwijanie i stosowanie zaawansowanej technologii umożliwiającej oszczędzanie energii,
  • rozwijanie zdolności siły roboczej w zakresie oszczędzania energii,
  • promowanie kultury świadomości energetycznej.

Jak powiedział Lorenzo Zambrano, przewodniczący rady nadzorczej i prezes zarządu CEMEX, grupa ta zidentyfikowała wiele sposobów, aby jej wyroby przyczyniały się do powstawania bardziej energooszczędnych budynków.

CEMEX podkreśla, że zdolność betonu do przechowywania energii minimalizuje wahania temperatury w budynku w ciągu doby, zmniejszając potrzebę dodatkowego ogrzewania lub chłodzenia. Kolejną zaletą betonu jest to, że jego jasna barwa odbija światło słoneczne zamiast je wchłaniać, pomagając tym samym w utrzymaniu chłodu w obszarach miejskich.

źródło: www.wnp.pl
zdjęcie: www.lipinscy.pl

Dodano: 2009-10-15
Artykuł sponsorowany
Łazienka na poddaszu jasna i wygodna

Łazienka to pomieszczenie, z którego korzystamy codziennie. Powinna być więc wyposażona w produkty najwyższej jakości. Nowe, odporne na wilgoć, trzyszybowe okno dachowe VELUX GLU to wygoda użytkowania, a także gwarancja niezwykłej trwałości. czytaj więcej

Poradnik
Pokrycie dachowe mocuje się do konstrukcji dachu za pomocą różnego rodzaju łączników. W przypadku dachówek są to spinki dekarskie. Ich kształt i długość muszą byćdopasowane do wymiarów łat dachowych oraz rodzaju dachówek. To samo dotyczy także gwoździ i wkrętów, niezbędnych... Czytaj więcej
Polecane artykuły
Głównym wyróżnikiem instalacji grzewczych z pompą ciepła jest rodzaj źródła dolnego, z którego jest pobierane ciepło. Czytaj więcej