Selektywna zbiórka zużytych świetlówek w Poznaniu

W Poznaniu rozpoczął się program selektywnej zbiórki zużytych świetlówek energooszczędnych. To pierwsze miasto w Polsce, w którym wystartował projekt selektywnej zbiórki zużytych świetlówek na dużą skalę.

"Masz zużytą świetlówkę? Wrzuć ją do pojemnika z tym znakiem!" to program, który został zainicjowany przez ElektroEko Organizację Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego oraz Urząd Miasta Poznania.

Poznań konsekwentnie realizuje plan działań przyjęty w ramach Systemu Gospodarki Odpadami. Wdrożenie systemu selektywnej zbiórki zużytych świetlówek, zaproponowane przez ElektroEko, doskonale wpisuje się w jego założenia. Aby realizować go jak najefektywniej władze miejskie Miasta zwróciły się do spółdzielni mieszkaniowych i zarządców nieruchomości z propozycją przyłączenia się do akcji.

Kontynuując udaną współpracę z samorządem Poznania, zdecydowaliśmy się na realizacje nowego projektu. Do tej pory finansowaliśmy Autoryzowane Punkty Zbierania, w którym mieszkańcy miasta za darmo mogą oddawać zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny. Od czerwca ElektroEko nieodpłatnie organizuje system selektywnej zbiórki zużytych świetlówek kompaktowych. Pokrywamy również koszty związane z ich transportem oraz recyklingiem, mówi Grzegorz Skrzypczak, prezes zarządu ElektroEko.

Ponadto wspieramy działania samorządu w edukacji mieszkańców w zakresie prawidłowego postępowania z elektrośmieciami, do których należą zużyte świetlówki. Podpisując list intencyjny z Urzędem Miasta Poznania wzięliśmy na siebie odpowiedzialność za koordynację oraz finansowe utrzymanie systemu. Urząd Miasta Poznania jest pierwszym, z którym rozpoczęliśmy współpracę w ramach programu.  Do końca roku analogiczne systemy zbierania zostaną wdrożone w kolejnych  dużych miastach Polski, dodaje prezez Skrzypczak.

Ze względu na swą budowę i zawartość rtęci, która jest szkodliwa dla ludzi i środowiska naturalnego, zużyte świetlówki bezwzględnie wymagają selektywnej zbiórki.

W ramach wdrażanego systemu dostarczamy dwa rodzaje pojemników. Wiszący, który będzie montowany w stanowiskach odpadowych oraz stojący, przeznaczony do ustawiania w pomieszczeniach. Pojemniki zaprojektowano w taki sposób aby nie istniało ryzyko rozbicia oddawanej świetlówki, mówi Zdzisław Janeta, Dyrektor Departamentu Oświetlenia w ElektroEko.

Zgodnie z zapisem Ustawy o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym, elektrośmieci, w tym również świetlówki, uznawane są za odpady niebezpieczne, których nie wolno wyrzucać do zwykłych pojemników i kontenerów na śmieci. Muszą być one selektywnie zbierane, a następnie przetwarzane w specjalistycznych zakładach. Za wyrzucenie świetlówki do kosza grozi kara grzywny nawet do 5 000 zł.

Zbiórka oraz przetworzenie elektrośmieci finansowane są przez ElektroEko. Adresy Autoryzowanych Punktów Zbierania zużytych świetlówek kompaktowych dostępne są na stronie www.elektrosmieci.pl.

źródło: www.portalsamorządowy.pl
zdjęcie: www.postcarbon.pl

Dodano: 2010-06-16
Artykuł sponsorowany
Łazienka na poddaszu jasna i wygodna

Łazienka to pomieszczenie, z którego korzystamy codziennie. Powinna być więc wyposażona w produkty najwyższej jakości. Nowe, odporne na wilgoć, trzyszybowe okno dachowe VELUX GLU to wygoda użytkowania, a także gwarancja niezwykłej trwałości. czytaj więcej

Poradnik
Pokrycie dachowe mocuje się do konstrukcji dachu za pomocą różnego rodzaju łączników. W przypadku dachówek są to spinki dekarskie. Ich kształt i długość muszą byćdopasowane do wymiarów łat dachowych oraz rodzaju dachówek. To samo dotyczy także gwoździ i wkrętów, niezbędnych... Czytaj więcej
Polecane artykuły
Głównym wyróżnikiem instalacji grzewczych z pompą ciepła jest rodzaj źródła dolnego, z którego jest pobierane ciepło. Czytaj więcej