Czy będzie więcej energii z wiatru?

Z elektrowni wiatrowych pochodzi mniej niż 1 proc. wytwarzanej w Polsce energii. To jeden z najniższych wskaźników w Europie. Powodem takiej sytuacji jest fatalnie skonstruowana ustawa "Prawo energetyczne". Nie pomogły również ostatnie zmiany, które w założeniu miały uaktywnić ten sektor.

Prezes Polskiego Stowarzyszenia Energii Wiatrowej (PSEW) Jarosław Mroczek powiedział, że Polska nie ma szans na zwiększenie udziału energii wiatrowej w energetyce kraju z 1 proc. do planowanych 2,3 proc. w 2010 r.

PSEW wielokrotnie monitowało Ministerstwo Gospodarki, by zmiany miały o wiele głębszy i jednoznaczny charakter. Chodzi przede wszystkim o brak konkretnych zasad i procedur przyłączeń do Krajowego Systemu Energetycznego powstających źródeł energii odnawialnej. Obecnie jest olbrzymi potencjał, bardzo wiele wniosków o przyłączenie do systemu, ale procedury nie są "drożne" i takich przyłączeń nie ma, mówił Mroczek. Jego zdaniem, dziś realizowane są jedynie te projekty, które rozpoczęto trzy-cztery lata temu. Żaden nowy projekt praktycznie nie ma szans na otrzymanie warunków przyłączenia. Konieczne są więc zmiany legislacyjne, podkreślił.

1 proc. udziału energii z wiatru w naszym kraju to bardzo mało, dla porównania w Niemczech z wiatru uzyskuje się już 10 proc. całej energii, zaznaczył Mroczek. Dodał, że Niemcy do 2050 r. planują pozyskiwać aż 50 proc. energii ze źródeł odnawialnych.

Według danych PSEW nasycenie elektrowniami wiatrowymi w Polsce należy do najniższych w Europie. Obecnie na terenie kraju jest ok. 700 koncesjonowanych turbin wiatrowych o zainstalowanej mocy 920 MW. Dla porównania Niemcy mają zainstalowanych ponad 26 tys. MW mocy a Hiszpania ponad 18 tys. MW. Większość wiatraków zainstalowano w województwach zachodniopomorskim i pomorskim.

Obecnie technologie pozyskiwania energii z wiatru są tak zaawansowane, że farmy wiatraków można stawiać praktycznie w całej Polsce, wyjaśnił Mroczek. Najnowocześniejsze wiatraki mają wysokość do 120 m, a rozpiętość skrzydeł ok. 100 metrów, więc nie muszą być stawiane na wzniesieniach czy nad morzem, aby pozyskiwać wystarczającą ilość wiatru.

Wg danych PSEW, które przedstawił Mroczek rząd planował w 2010 r. zwiększyć uzyskiwaną moc do 2000 MW i podnieść do 2,3 proc. udział energii wiatrowej w krajowym zużyciu energii. Plan ten nie będzie zrealizowany, przyrost mocy nie przekroczy 300-400 MW. Polska do 2020 r. zobowiązała się zwiększyć udział energii odnawialnej w produkcji energii elektrycznej do 20 proc. Jednak Polski Krajowy Plan Działań pokazujący w jaki sposób ten efekt chce osiągnąć został bardzo źle przygotowany, ocenił Mroczek.

Energetyka wiatrowa jest technologią bezemisyjną, czyli nie generuje gazów cieplarnianych tj. dwutlenku węgla, tlenków siarki czy tlenków azotu i pyłów. Przy wytwarzaniu energii z wiatru nie ma odpadów stałych i gazowych, nie degradacji i zanieczyszczanie gleby, ani strat w obiegu wody. Wiatr stanowi niewyczerpalne, odnawialne źródło energii, przez co jego wykorzystanie pozwala na ograniczane zużywania zasobów paliw kopalnych.

źródło: PAP
zdjęcie: www.źródło.pl

Dodano: 2010-06-22
Artykuł sponsorowany
Łazienka na poddaszu jasna i wygodna

Łazienka to pomieszczenie, z którego korzystamy codziennie. Powinna być więc wyposażona w produkty najwyższej jakości. Nowe, odporne na wilgoć, trzyszybowe okno dachowe VELUX GLU to wygoda użytkowania, a także gwarancja niezwykłej trwałości. czytaj więcej

Poradnik
Pokrycie dachowe mocuje się do konstrukcji dachu za pomocą różnego rodzaju łączników. W przypadku dachówek są to spinki dekarskie. Ich kształt i długość muszą byćdopasowane do wymiarów łat dachowych oraz rodzaju dachówek. To samo dotyczy także gwoździ i wkrętów, niezbędnych... Czytaj więcej
Polecane artykuły
Głównym wyróżnikiem instalacji grzewczych z pompą ciepła jest rodzaj źródła dolnego, z którego jest pobierane ciepło. Czytaj więcej