Konkurs na "Gminę przyszłości" - zgłoszenia do końca czerwca

Już tylko do końca czerwca br. gminy aktywnie działające na rzecz poprawy klimatu mogą zgłaszać swój udział w konkursie na "Gminę przyszłości". Dotychczas zgłoszenia nadesłało kilkanaście gmin z całej Polski.

Zainteresowanie konkursem wykazały gminy m.in. z woj. pomorskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego, dolnośląskiego, śląskiego, lubuskiego, wielkopolskiego, kujawsko-pomorskiego i podlaskiego.

Głównym celem konkursu "Gmina przyszłości" jest wyróżnienie gmin inwestujących w proekologiczne rozwiązania energetyczne oraz dbających o zrównoważony rozwój społeczności lokalnych i atmosferę w nich panująca. Konkurs realizowany jest pod patronatem Ministerstwa Gospodarki, w ramach Ogólnopolskiego Programu na rzecz Zrównoważonego Rozwoju Społeczności Lokalnych "Gaspol kibicuje klimatowi".

Udział w konkursie jest całkowicie bezpłatny, a do uczestnictwa w nim zaproszone są wszystkie gminy miejskie, wiejskie oraz miejsko-wiejskie. Warunkiem jest zgłoszenie projektu w przynajmniej jednej z dwóch kategorii:

  1. Ekologia - projekty dotyczące wykorzystania w gminie rozwiązań opartych o zastosowanie energii odnawialnej i wykorzystanie nowoczesnych, proekologicznych rozwiązań w zakresie gospodarowania energią np. wykorzystanie kolektorów słonecznych czy termoizolacji budynków.
  2. Społeczeństwo - projekty związane z dbaniem o przyjazny, dobry klimat wśród mieszkańców gminy np. budowa ośrodków kultury i sportu.


Ekologiczne rozwiązania energetyczne to szansa na ekonomiczny i społeczny rozwój gmin w Polsce. Wszelkie  inicjatywy pokazujące dobre praktyki w tym obszarze to inspiracja i zachęta dla innych do stosowania nowoczesnych rozwiązań. Konkurs pozwoli więc, nie tylko na wybór najaktywniej działających gmin, ale również na ich promocję i wsparcie w dalszym rozwoju,
przekonuje Andrzej Chodacz, Kierownik programu "Gaspol kibicuje klimatowi."

Innowacyjność oraz oryginalność zgłoszonych projektów oceni Rada Ekspertów, w skład której wejdą: dr inż. Arkadiusz Węglarz (KAPE), mgr inż. Artur Michalski (Grupa Doradztwa Europejskiego), dr Andrzej Hałasiewicz (Uniwersytet im. Mikołaja Kopernika w Toruniu), mgr Bożena Wróblewska i mgr Kamil Dolata (Gaspol).

O wyborze najlepszej gminy zadecydują również mierzalne efekty przeprowadzonych działań: wielkość zmniejszonej emisji dwutlenku węgla do atmosfery, zmniejszenie wydatków na energię czy liczba wygenerowanych nowych miejsc pracy. Do wyboru laureatów będą się mogli włączyć również internauci, głosując na stronie www.kibicujklimatowi.pl na najlepszą ich zdaniem gminę.

Wyniki konkursu zostaną ogłoszone we wrześniu br. na stronie www.kibicujklimatowi.pl. Laureaci konkursu otrzymają tytuł "Gminy przyszłości" oraz atrakcyjne nagrody rzeczowe, m.in. kolektory słoneczne.

źródło: Informacja prasowa
zdjęcie: www.wartabol.pl

Dodano: 2010-06-22
Artykuł sponsorowany
Łazienka na poddaszu jasna i wygodna

Łazienka to pomieszczenie, z którego korzystamy codziennie. Powinna być więc wyposażona w produkty najwyższej jakości. Nowe, odporne na wilgoć, trzyszybowe okno dachowe VELUX GLU to wygoda użytkowania, a także gwarancja niezwykłej trwałości. czytaj więcej

Poradnik
Pokrycie dachowe mocuje się do konstrukcji dachu za pomocą różnego rodzaju łączników. W przypadku dachówek są to spinki dekarskie. Ich kształt i długość muszą byćdopasowane do wymiarów łat dachowych oraz rodzaju dachówek. To samo dotyczy także gwoździ i wkrętów, niezbędnych... Czytaj więcej
Polecane artykuły
Głównym wyróżnikiem instalacji grzewczych z pompą ciepła jest rodzaj źródła dolnego, z którego jest pobierane ciepło. Czytaj więcej