Nie ma chętnych do uprawy roślin energetycznych

Do 2012 roku w elektrowni Konin powstanie specjalny kocioł przystosowany do produkcji czystej energii. Oznaczać to będzie zwiększone zapotrzebowanie na biomasę, jednak okoliczni rolnicy nie przejawiają zainteresowania uprawami roślin energetycznych.

Karol Sobczak, dyrektor Departamentu Koordynacji Produkcji PAK mówi, że okoliczni rolnicy nie sadzą roślin energetycznych. W rezultacie Zespół Elektrowni PAK sprowadza biomasę z różnych stron Polski i z zagranicy.

Na razie biomasę w konińskich elektrowniach dokłada się do węgla brunatnego. Obecnie spalana jest głównie biomasa leśna, natomiast zgodnie z rozporządzeniami Ministerstwa Gospodarki, paliwem ma być biomasa rolna.

Ze względu na koszty transportu, najbardziej opłacalna jest uprawa roślin energetycznych w promieniu 50 kilometrów od elektrowni. Tymczasem rolnicy w regionie konińskim nie są zainteresowani przechodzeniem z tradycyjnych upraw na rośliny energetyczne typu wierzba czy słoneczniki.

Zdaniem Leszka Skubiszewskiego z biura Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Tuliszkowie, za brak zainteresowania odpowiada rozdrobnienie gospodarstw oraz słabe gleby. Ponadto rolnicy są słabo zorientowani w możliwościach sprzedaży biomasy.

Zdaniem energetyków najlepszym wyjściem jest powstanie grup producenckich, które uprawiałyby rośliny energetyczne i od razu je przerabiały. PAK zainteresowany jest umowami nawet na 15 lat z corocznym aneksowaniem.

źródło: Głos Wielkopolski
zdjęcie: www.marketeo.com

Dodano: 2009-10-15
Artykuł sponsorowany
Łazienka na poddaszu jasna i wygodna

Łazienka to pomieszczenie, z którego korzystamy codziennie. Powinna być więc wyposażona w produkty najwyższej jakości. Nowe, odporne na wilgoć, trzyszybowe okno dachowe VELUX GLU to wygoda użytkowania, a także gwarancja niezwykłej trwałości. czytaj więcej

Poradnik
Pokrycie dachowe mocuje się do konstrukcji dachu za pomocą różnego rodzaju łączników. W przypadku dachówek są to spinki dekarskie. Ich kształt i długość muszą byćdopasowane do wymiarów łat dachowych oraz rodzaju dachówek. To samo dotyczy także gwoździ i wkrętów, niezbędnych... Czytaj więcej
Polecane artykuły
Głównym wyróżnikiem instalacji grzewczych z pompą ciepła jest rodzaj źródła dolnego, z którego jest pobierane ciepło. Czytaj więcej