Nowoczesna gospodarka odpadami stałymi w Krakowie

Od końca czerwca br. Kraków ma nowoczesny zakład do demontażu dużych odpadów i zużytego sprzętu agd i rtv. Inwestycja została wybudowana przy wsparciu unijnych funduszy.

Stare meble, zużyty sprzęt gospodarstwa domowego i zepsute urządzenia elektryczne zebrane podczas organizowanych przez miasto akcji "Wystawka" trafiają do zakładu odpadów wielkogabarytowych przy ulicy Nowohuckiej. Prace nad realizacją obiektu trwały od drugiej połowy 2008 roku. Wykonawca inwestycji - tarnowska firma ABM Solisd - za kwotę prawie 4,5 mln euro, zaprojektował i wybudował stację, a także wyposażył ją w linie technologiczne.

To jedno z zadań, objętych modyfikacją unijnego projektu "Gospodarka odpadami stałymi w Krakowie", etap I, współfinansowanego w ramach Funduszu Spójności Unii Europejskiej, mówił prezydent Krakowa Jacek Majchrowski, podczas otwarcia inwestycji. Zakład demontażu odpadów kończy realizację tego projektu, który został zainicjowany w 2003 roku.

Dzięki wsparciu ze strony Unii Europejskiej zmodernizowane zostało wysypisko śmieci w Baryczy. Powstała tam kompostownia i sortownia odpadów, przypominał Majchrowski. W kolejnych latach do użytku oddano bloki do produkcji energii z biogazu, powstała hala magazynowa sortowni, a na końcu zakład do demontażu odpadów stałych wielkogabarytowych.

Kraków to jedno z pierwszych polskich miast, które umożliwia mieszkańcom pozbywanie się w ten sposób dużych, nietypowych odpadów.

źródło: www.portalsamorzadowy.pl
zdjęcie: www.commons.wikimedia.org

Dodano: 2010-07-13
Artykuł sponsorowany
Łazienka na poddaszu jasna i wygodna

Łazienka to pomieszczenie, z którego korzystamy codziennie. Powinna być więc wyposażona w produkty najwyższej jakości. Nowe, odporne na wilgoć, trzyszybowe okno dachowe VELUX GLU to wygoda użytkowania, a także gwarancja niezwykłej trwałości. czytaj więcej

Poradnik
Pokrycie dachowe mocuje się do konstrukcji dachu za pomocą różnego rodzaju łączników. W przypadku dachówek są to spinki dekarskie. Ich kształt i długość muszą byćdopasowane do wymiarów łat dachowych oraz rodzaju dachówek. To samo dotyczy także gwoździ i wkrętów, niezbędnych... Czytaj więcej
Polecane artykuły
Głównym wyróżnikiem instalacji grzewczych z pompą ciepła jest rodzaj źródła dolnego, z którego jest pobierane ciepło. Czytaj więcej