Nagrodzono przyjazne dla środowiska rozwiązania w budownictwie

Projekt Effenergy DuPont Building Innovations został nagrodzony przez Komisję Europejską w kategorii Best LIFE Environment. Nagroda została przyznana masie termicznej DuPont? Energain? i membranie budowlanej DuPont? Tyvek? Enercor ? za ich proekologiczne właściwości.

Czerwiec 2010 - projekt Effenergy DuPont Building Innovations został uznany jako jeden z najlepszych projektów spośród 57 biorących udział w Best LIFE Environment ocenionych w 2009r. przez Komisję Europejską. Projekt Effenergy zaprezentował możliwości oszczędzania energii dzięki dwóm najnowszym i niezwykle interesującym produktom, które pochodzą z laboratoriów badawczo-rozwojowych firmy DuPont.

 

Produkty te to panele termiczne DuPont? Energain ? i membrany budowlane paroprzepuszczalne DuPont? Tyvek? Enercor?. Dzięki wsparciu Komisji Europejskiej, poprzez instrument finansowy LIFE, możliwa stała się szeroka prezentacja projektu oraz uświadomienie odbiorcom korzyści z wprowadzenia na rynek tej innowacyjnej technologii.

Uroczystość wręczenia nagród, przedstawicielom ?najlepszych projektów?, odbyła się 2 czerwca 2010 w Brukseli, w Belgii podczas Green Week (zielonego tygodnia). Znalezienie się pomiędzy 23 najlepszymi projektami zachwyciło firmę DuPont. Jest to znaczące uznanie inspiracji, badań i zasobów, które zostały zainwestowane w rozwój produktów i wprowadzenie ich na rynek. Te dwa produkty pomagają zredukować w budynkach zużycie energii a tym samym emisji dwutlenku węgla, mówi Jacques Gilbert, DuPont Building Innovations, marketing manager DuPont? Energain?.

Zużycie energii i komfort termiczny wewnątrz pomieszczeń, szczególnie podczas upałów, można kontrolować masą termiczną budynku. Nadmierna temperatura we wnętrzu budynku może mieć niekorzystny wpływ na samopoczucie i wydajność przebywających w nim ludzi, co wymusza stosowanie systemów chłodzenia i tym samym zwiększenia zużycia energii.

DuPont? Energain? jest innowacyjnym materiałem (masą termiczną) opartym na opatentowanej technologii DuPont. Został on zaprojektowany jako masa termiczna przeznaczona do stosowania w budynkach o niskiej bezwładności termicznej, w których występują znaczne wahania temperatur.

W porównaniu do konwencjonalnych mas termicznych (np. beton), panel DuPont? Energain? o grubości 5mm zachowuje się podobnie jak beton o grubości 30-40mm. DuPont? Energain? produkowany jest w formie paneli o wymiarach 1.0m x 1.2m x 5.26mm. Jest lekki i łatwy w montażu. Montuje się go na ścianach i sufitach wewnątrz pomieszczeń.


Zainstalowana w budynku masa termiczna DuPont? Energain? pozwala na stabilizację temperatury pokojowej. Dzieje się tak dzięki zmianom fazowym materiału na skutek absorpcji i uwalniania ciepła. Upraszczając, materiał zawiera substancję, której punkt topnienia wynosi 22°C i posiada możliwość pochłaniania i magazynowania ciepła z pomieszczenia. Kiedy temperatura w pomieszczeniu spadnie do 18°C, substancja ta ponownie powraca do stanu stałego jednocześnie oddając ciepło. Wyniki doświadczeń pokazują, że w warunkach rzeczywistych, zużycie energii a tym samym koszty ogrzewania mogą zostać obniżone o 15%, natomiast klimatyzacji o 35%.

DuPont? Tyvek? Enercor? to metalizowana, paroprzepuszczalna membrana posiadająca certyfikat CE. Jest łatwa w montażu na dachach i ścianach. Dzięki swojej metalizowanej powłoce, charakteryzującą się niską emisyjnością, zatrzymuje na zewnątrz promieniujące ciepło latem oraz zmniejsza utratę ciepła zimą, pozwalając jednocześnie oddychać konstrukcji i rozpraszać wilgoć, co zdecydowanie wpływa na poprawę efektywności energetycznej i komfort termiczny w budynku.

Program LIFE - utworzony w 1992, jest finansowym instrumentem UE wspierającym projekty ochrony środowiska i przyrody w całej UE, a także krajów ubiegających o członkostwo, przystępujących oraz sąsiadujących z krajami Unii. Od 1992 roku, LIFE współfinansował około 3115 projektów, na łączną kwotę około 2 miliardów euro.

Best LIFE Projects ? jest to system oceny zakończonych projektów sfinansowanych w ramach programu LIFE. Po raz pierwszy wprowadzony przez Komisję dla komponentu LIFE-Environment.

Kryteria "najlepszych praktyk" zostały uzgodnione przez przedstawicieli państw na spotkaniu w Malmö, w Szwecji (27-28 kwietnia 2005r.). Kryteria te są kluczowymi zagadnieniami wpływającymi na: natychmiastową i długotrwałą poprawę środowiskową, ekonomiczną i społeczną; ich poziom innowacyjności i zbywalności; ich związek z polityką i efektywnością kosztową.

Zasadniczym celem praktyk Best Projects jest pomoc w upowszechnianiu projektów LIFE poprzez wyraźną identyfikację ich rezultatów, które szeroko stosowane mogą mieć najbardziej pozytywny wpływ na środowisko. Wyniki konkursów w ramach Best Projects są corocznie podawane do publicznej wiadomości.

DuPont Building Innovations - DuPont? Energain? jest produktem DuPont Building Innovations. Ogólna oferta DuPont Building Innovations jest w stanie zapewnić budynkom bezpieczeństwo, trwałość, piękno i wydajność energetyczną. Wprowadza znaczący wkład do nowoczesnego budownictwa, od innowacyjnych systemów oszczędzających energię do pięknych i trwałych powierzchni. Oferta dotyczy wszelkiego rodzaju budynków, architektury, dróg, mostów i innych elementów infrastruktury. Dotyczy także ogrodów oraz konserwacji lub renowacji istniejących obiektów historycznych.

Najbardziej znane produkty i marki DuPont Building Innovations to:

  • DuPont? Corian? - powierzchnie dla architektury i architektury wnętrz,
  • DuPont? Zodiaq? - powierzchnie kwarcowe dla architektury wnętrz,
  • DuPont? Tyvek? - zaawansowane membrany budowlane,
  • DuPont? Energain? - panele redukujące konsumpcję energii,
  • DuPont? Typar? - geosyntetyki budowlane,
  • DuPont? Plantex? - geosyntetyki krajobrazowe,
  • DuPont? Gevity? - zintegrowane budowlane moduły fotowoltaiczne.

Szczegółowe informacje na temat produktów na stronach: www.dupont.com.pl oraz www.tyvek.pl.

źródło i zdjęcie: Informacja prasowa

Dodano: 2010-07-15
Artykuł sponsorowany
Łazienka na poddaszu jasna i wygodna

Łazienka to pomieszczenie, z którego korzystamy codziennie. Powinna być więc wyposażona w produkty najwyższej jakości. Nowe, odporne na wilgoć, trzyszybowe okno dachowe VELUX GLU to wygoda użytkowania, a także gwarancja niezwykłej trwałości. czytaj więcej

Poradnik
Pokrycie dachowe mocuje się do konstrukcji dachu za pomocą różnego rodzaju łączników. W przypadku dachówek są to spinki dekarskie. Ich kształt i długość muszą byćdopasowane do wymiarów łat dachowych oraz rodzaju dachówek. To samo dotyczy także gwoździ i wkrętów, niezbędnych... Czytaj więcej
Polecane artykuły
Głównym wyróżnikiem instalacji grzewczych z pompą ciepła jest rodzaj źródła dolnego, z którego jest pobierane ciepło. Czytaj więcej