Olsztyn wykorzysta osady ściekowe w budownictwie

Olsztyńska oczyszczalnia produkuje ponad 17 tysięcy ton odpadów ściekowych rocznie. W czerwcu br. otwarto suszarnię i spalarnię osadów. Do tej pory wszystkie nieczystości były wywożone na pola Warmii i Mazur.

Rocznie w Olsztynie produkowano siedem pociągów, po 50 wagonów każdy, wypełnionych osadami pościekowymi, mówi Wiesław Pancer, prezes Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Olsztynie. Teraz, kiedy osady będą suszone i spalane, ich waga zmniejszy się dziesięciokrotnie. Popiół ze spalonych osadów zmieści się pod wiatą, a później po uzyskaniu odpowiedniego certyfikatu może być wykorzystany w budownictwie.

Zasada działania instalacji jest bardzo prosta. Osady ściekowe są suszone w specjalnych urządzeniach, następnie przerabiane na granulki i w takiej formie trafią do pieca. Ciepło wytwarzane podczas spalania granulek jest wykorzystywane do osuszania kolejnej porcji osadów, co pozwala zaoszczędzić na kosztach gazu ziemnego. Końcowym produktem spalania jest neutralny dla środowiska popiół mineralny.

Budowa spalarni odpadów ściekowych jest jednym z elementów programu modernizacji gospodarki wodno-ściekowej w Olsztynie. W ramach tego projektu modernizowana jest również olsztyńska oczyszczalnia ścieków. Jej pierwszy etap trwał od lutego 2003 do maja 2004 roku. W ramach tego etapu wprowadzono trójstopniową metodę usuwania zanieczyszczeń ze ścieków. Budowa suszarni i spalarni osadów ściekowych była drugim etapem modernizacji oczyszczalni.

Zakończenie projektu związanego z modernizacją gospodarki wodno-ściekowej w Olsztynie planowane jest na jesień tego roku. To największa inwestycja w historii Olsztyna, która pochłonie ponad 400 mln zł. Wartość projektu w 2003 r. była szacowana na 38 mln euro. 57 proc. tej kwoty, czyli 21 mln euro stanowi refundacja z unijnego Funduszu Spójności.

źródło i zdjęcie: www.wfosigw.olsztyn.pl

Dodano: 2010-07-21
Artykuł sponsorowany
Łazienka na poddaszu jasna i wygodna

Łazienka to pomieszczenie, z którego korzystamy codziennie. Powinna być więc wyposażona w produkty najwyższej jakości. Nowe, odporne na wilgoć, trzyszybowe okno dachowe VELUX GLU to wygoda użytkowania, a także gwarancja niezwykłej trwałości. czytaj więcej

Poradnik
Pokrycie dachowe mocuje się do konstrukcji dachu za pomocą różnego rodzaju łączników. W przypadku dachówek są to spinki dekarskie. Ich kształt i długość muszą byćdopasowane do wymiarów łat dachowych oraz rodzaju dachówek. To samo dotyczy także gwoździ i wkrętów, niezbędnych... Czytaj więcej
Polecane artykuły
Głównym wyróżnikiem instalacji grzewczych z pompą ciepła jest rodzaj źródła dolnego, z którego jest pobierane ciepło. Czytaj więcej