Protesty utrudnią budowę elektrowni wiatrowych

Inwestycje w energetykę wiatrową mają wynieść do 2020 r. ponad 30 mld zł. Samorządy chcą ograniczyć budowę farm. Protesty przeciw tym inwestycjom prowadzone są w 64 gminach.

Według dziennika "Rzeczpospolita" województwa dolnośląskie i kujawsko-pomorskie opracowały wytyczne dla lokalizacji elektrowni wiatrowych. Proponują w nich m.in., by odległość wiatraka od domów wynosiła nie mniej niż tysiąc metrów. Zdaniem ekspertów takie wytyczne mogą zablokować rozwój energetyki wiatrowej w Polsce.

Na przykład w gminie Marogonin jest jedna z największych w Europie lądowych elektrowni wiatrowych o mocy 120 MW. Gmina zarabia na niej rocznie 4 mln zł. Docelowo portugalska firma EDP chce dwukrotnie powiększyć farmę wiatrową, a liczba masztów ma wzrosnąć o prawie 100. Inwestycja EDP jest warta ponad 1 mld zł, ale przeciwko rozbudowie farmy protestuje część mieszkańców. Boją się oni, że wiatraki zniechęcą turystów do przyjazdów do sąsiedniej gminy Gołańcz.

Podobnych protestów jest w kraju 64 i coraz częściej prowadzą one do zablokowania lub opóźnienia inwestycji. W gminie Jeleniewo na Suwalszczyźnie, gdzie powstają trzy farmy o łącznej mocy ponad 100 MW, główne zarzuty mieszkańców dotyczą odległości wiatraków od domów mieszkańców.

Plany ograniczeń dla budowy farm nie podobają się jednak wszystkim, bo gminy, jak Lubin, liczą na wysokie wpływy do budżetów.

źródło: Rzeczpospolita
zdjęcie: Aneta Sadlik

Dodano: 2010-08-04
Artykuł sponsorowany
Łazienka na poddaszu jasna i wygodna

Łazienka to pomieszczenie, z którego korzystamy codziennie. Powinna być więc wyposażona w produkty najwyższej jakości. Nowe, odporne na wilgoć, trzyszybowe okno dachowe VELUX GLU to wygoda użytkowania, a także gwarancja niezwykłej trwałości. czytaj więcej

Poradnik
Pokrycie dachowe mocuje się do konstrukcji dachu za pomocą różnego rodzaju łączników. W przypadku dachówek są to spinki dekarskie. Ich kształt i długość muszą byćdopasowane do wymiarów łat dachowych oraz rodzaju dachówek. To samo dotyczy także gwoździ i wkrętów, niezbędnych... Czytaj więcej
Polecane artykuły
Głównym wyróżnikiem instalacji grzewczych z pompą ciepła jest rodzaj źródła dolnego, z którego jest pobierane ciepło. Czytaj więcej