Kredyty na energię słoneczną wciąż za drogie

Rynek energetyki słonecznej rośnie w błyskawicznym tempie. Jego wartość co roku zwiększa się o 40 proc. Teraz sięga już 500 mln zł. W tym roku liczba budynków, na których zamontowano kolektory, może sięgnąć 70 tys.

Tak twierdzą przedstawiciele Panelu Słonecznego 20x2020, organizacji zrzeszającej producentów i instalatorów systemów wykorzystujących energię słoneczną. Jeszcze dwa lata temu było ich dużo mniej. Sprzedaż kolektorów rośnie. W tym roku wyniesie 144 tys. m2,mówi Sebastian Musioł, specjalista ds. marketingu firmy WATT, produkującej panele słoneczne. Pięć lat wcześniej było to zaledwie 28 tys. m2.

Tempo byłoby jeszcze większe, gdyby branża otrzymała mocne wsparcie zarówno od instytucji państwowych, jak i od banków. Wprawdzie Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oferuje klientom indywidualnym, za pośrednictwem banków, 45-proc. dotacje na solary, ale to kropla w morzu potrzeb. Zwłaszcza że pomoc sporo kosztuje.

Kredyt na kolektory słoneczne jest oprocentowany w banku na ok. 10 proc., a do tego od dotacji trzeba jeszcze zapłacić podatek dochodowy, mówi Jerzy Grabek z firmy Junkers. Według niego brakuje przejżystego systemu wspierania inwestycji w energetykę słoneczną. Eksperci twierdzą, że nie ma go nawet w rządowym dokumencie "Krajowy plan działań", gdzie określona jest droga Polski do osiągnięcia 15 proc. udziału odnawialnych źródeł w całkowitym zużyciu energii w 2020 r.

Polska zwleka ze złożeniem planu działań do Komisji Europejskiej, która ma go zaakceptować. Termin złożenia dokumentów minął 30 czerwca br., ale zostaną one dostarczone do Brukseli do końca sierpnia.

źródło: Dziennik Gazeta Prawna
zdjęcie: Aneta Sadlik

Dodano: 2010-08-05
Artykuł sponsorowany
Łazienka na poddaszu jasna i wygodna

Łazienka to pomieszczenie, z którego korzystamy codziennie. Powinna być więc wyposażona w produkty najwyższej jakości. Nowe, odporne na wilgoć, trzyszybowe okno dachowe VELUX GLU to wygoda użytkowania, a także gwarancja niezwykłej trwałości. czytaj więcej

Poradnik
Pokrycie dachowe mocuje się do konstrukcji dachu za pomocą różnego rodzaju łączników. W przypadku dachówek są to spinki dekarskie. Ich kształt i długość muszą byćdopasowane do wymiarów łat dachowych oraz rodzaju dachówek. To samo dotyczy także gwoździ i wkrętów, niezbędnych... Czytaj więcej
Polecane artykuły
Głównym wyróżnikiem instalacji grzewczych z pompą ciepła jest rodzaj źródła dolnego, z którego jest pobierane ciepło. Czytaj więcej