Ekologiczna linia kredytowa w Banku Ochrony Środowiska zredukuje emisję Co2

W lipcu br. Bank Ochrony Środowiska wspólnie z niemieckim bankiem rządowym KfW uruchomił specjalną, ekologiczną linię kredytową "Kredyt z Klimatem" z pulą środków w wysokości 30 mln euro. BOŚ zakłada, że w ciągu najbliższych 10 lat inwestycje sfinansowane dzięki linii, zredukują emisję CO2 o 1,5 mln ton.

Finansowanie, proponowane przez Bank Ochrony Środowiska, przeznaczone jest na inwestycje związane z ochroną klimatu, realizowane przez szerokie grono klientów tj.: osoby fizyczne, przedsiębiorstwa, samorządy, spółki komunalne, a także spółdzielnie, wspólnoty mieszkaniowe oraz towarzystwa budownictwa społecznego.

O kredyt mogą ubiegać się klienci planujący termomodernizację budynków mieszkalnych lub obiektów usługowych i przemysłowych, systemów grzewczych, instalację kolektorów słonecznych lub pomp ciepła w istniejących budynkach, modernizację czy wymianę kotłów wodnych lub parowych. "Kredyt z Klimatem? to produkt dostępny w dwóch walutach: złotówkach i euro. Można go zaciągnąć na 10 lat i do 85 proc. wartości inwestycji. Klienci mogą otrzymać nawet do 1 mln euro lub jego równowartość w złotych.

Ograniczanie emisji gazów cieplarnianych kojarzy się z działalnością wielkich fabryk, jednak już na poziomie spółdzielni mieszkaniowej, piekarni lub domku jednorodzinnego, można przyczynić się do ochrony naszej atmosfery, tłumaczy Małgorzata Kowalczuk z Departamentu Instytucji Finansowych Banku Ochrony Środowiska. Wystarczy przywołać przykłady piekarni i domku jednorodzinnego. Wymiana 5 kotłów węglowych o łącznej mocy ok. 4,7 MW na cztery nowoczesne kotły gazowe o dwukrotnie niższej mocy skutkować będzie roczną redukcją emisji na poziomie ponad 2 tys. ton CO2. W przypadku domku jednorodzinnego wybudowanego w latach 90-tych, zamiana starego kotła gazowego c.o. i elektrycznych podgrzewaczy wody użytkowej połączona z wymianą stolarki okiennej oraz instalacją paneli słonecznych prowadzi do redukcji prawie 8 ton dwutlenku węgla w skali roku.

"Kredyt z Klimatem? jest wynikiem działań BOŚ i KfW w ramach Mechanizmu Wspólnych Wdrożeń (JI - Joint Implementation), związanego z redukcją emisji CO2 na świecie. BOŚ jest pierwszym w Polsce bankiem, który w ramach mechanizmu JI oferuje klientom atrakcyjny produkt przeznaczony na finansowanie wielu rozproszonych inwestycji skierowanych na ograniczenie zużycia energii, dzięki czemu nastąpi znaczne ograniczenie emisji gazu cieplarnianego.

"Kredyt z Klimatem" to propozycja BOŚ Banku dla klientów dbających o środowisko naturalne. Aktualnie mogą oni korzystać z Ekologicznego Kredytu Hipotecznego, Słonecznego EKOkredytu (kredytu na kolektory słoneczne), a także preferencyjnych kredytów udzielanych we współpracy z WFOŚiGW.

źródło: Bankier.pl
zdjęcie: OknoPlus

Dodano: 2010-08-06
Artykuł sponsorowany
Łazienka na poddaszu jasna i wygodna

Łazienka to pomieszczenie, z którego korzystamy codziennie. Powinna być więc wyposażona w produkty najwyższej jakości. Nowe, odporne na wilgoć, trzyszybowe okno dachowe VELUX GLU to wygoda użytkowania, a także gwarancja niezwykłej trwałości. czytaj więcej

Poradnik
Pokrycie dachowe mocuje się do konstrukcji dachu za pomocą różnego rodzaju łączników. W przypadku dachówek są to spinki dekarskie. Ich kształt i długość muszą byćdopasowane do wymiarów łat dachowych oraz rodzaju dachówek. To samo dotyczy także gwoździ i wkrętów, niezbędnych... Czytaj więcej
Polecane artykuły
Głównym wyróżnikiem instalacji grzewczych z pompą ciepła jest rodzaj źródła dolnego, z którego jest pobierane ciepło. Czytaj więcej