Projekty domów

Archipelag
Gotowy projekt domu Ewa wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
78.90m2
czytaj dalej
MTM Styl Sp. z o.o.
Gotowy projekt domu Imbir wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
50.50m2
czytaj dalej
Home Koncept
Gotowy projekt domu HomeKONCEPT 23 wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
119.28m2
czytaj dalej
Zobacz wszystkie projekty
Topowe projekty domów energooszczędnych z najlepszych pracowni architektonicznych w Polsce.

Purmo Air - Świeże powietrze bez otwierania okien

Szczelne okna wykonane z plastiku lub drewna dokonały rewolucji w naszych domach. W niepamięć poszły ciągłe przeciągi, zimne parapety i uszczelki wklejane w okienne szpary przed sezonem zimowym. Wymiana okien zaowocowała również wymiernymi korzyściami - redukcją kosztów ogrzewania. Niestety zbyt szczelne okna mają także pewien mankament: utrudniają prawidłową cyrkulację powietrza w domu.

Montując szczelne okna i ocieplając nasz dom staramy się zminimalizować straty ciepła i jednocześnie zaoszczędzić na wysokich kosztach ogrzewania. Jednak często zdarza się, że w tak szczelnym budynku jest po prostu zbyt mało świeżego powietrza. Zjawisko to nasila się zwłaszcza zimą, gdy rzadko otwieramy okna. Ponieważ do wnętrza budynku nie dostaje się świeże powietrze, jego cyrkulacja wewnątrz także zostaje zaburzona. System wentylacyjny nie działa wówczas prawidłowo, a w przestrzeni mieszkalnej zbiera się para wodna oraz dwutlenek węgla.

Para wodna z pomieszczeń takich jak kuchnia i łazienka oraz wilgoć oddawana w postaci pary przez ludzi, zwierzęta i rośliny nie może znaleźć ujścia. A wcale nie są to, jakby się mogło wydawać, minimalne ilości. Na jedną osobę w gospodarstwie domowym przypada do 4 litrów wody przemienionej w parę na jeden dzień. W efekcie domownicy przebywają co prawda w ciepłym, ale niezdrowym klimacie, który sprzyja rozwojowi bakterii chorobotwórczych oraz grzybów i pleśni.

U osób oddychających takim powietrzem radykalnie zmniejsza się zdolność do koncentracji, nasilają się reakcje alergiczne oraz bezsenność. Jest to szczególnie uciążliwe dla małych dzieci, osób w podeszłym wieku, a także astmatyków. Rzadko kojarzymy objawy zmęczenia z brakiem sprawnej wentylacji, tymczasem jednym z łatwiej zauważalnych sygnałów, że świeżego powietrza jest zbyt mało, jest efekt skraplania się pary wodnej na szybach okiennych.

Specjaliści zalecają regularne wietrzenie pomieszczeń lub rozszczelnianie okien. Oznacza to jednak ciągłe oziębianie i ponowne dogrzewanie pomieszczeń, co powoduje nieprzyjemne skoki temperatury oraz duże straty energii. Jest także bardzo uciążliwe, kiedy w domu przebywają małe dzieci. Kiedy wewnątrz mamy ok. 20 stopni, a na dworze panuje temperatura poniżej zera, wietrzenie szybko skutkuje przeziębieniem.

Świeże powietrze bez otwierania okien

Specjaliści marki Purmo opracowali metodę dostarczania ciepłego, przefiltrowanego powietrza do wnętrza budynku, bez otwierania okien. Zestaw wentylacyjny Purmo Air pozwala na jednoczesne zapewnienie użytkownikom optymalnej temperatury w pomieszczeniu, jak i dostarczenie do niego świeżego i oczyszczonego powietrza zewnętrznego. Zestaw ten oferuje więc wyjątkowy komfort cieplny, a zarazem doskonałą wentylację.

Co warte zauważenia, Purmo Air nie powoduje zwiększonego zużycia energii, tak więc zastosowanie tego rozwiązania nie naraża nas na żadne dodatkowe koszty. Purmo Air przeznaczony jest do stosowania przy wodnych instalacjach centralnego ogrzewania, w budynkach wyposażonych w mechaniczną wentylację wywiewną (np. popularne wentylatory w łazienkach lub kuchniach).

Według obliczeń specjalistów z firmy Rettig Heating, grzejnik z zestawem Purmo Air zapewnia komfortową ilość świeżego powietrza dla dwóch osób. Tak więc liczbę zestawów wentylacyjnych należy dostosować do ilości osób i wielkości ogrzewanego pomieszczenia. System Purmo Air pozwala zachować odpowiednią jakość i temperaturę powietrza, nieocenioną dla wszystkich użytkowników, a zwłaszcza dzieci, czy osób starszych.

Wymienny filtr zapewnia stały dopływ oczyszczonego, zdrowego powietrza do mieszkania. System Purmo Air jest niezwykle przydatny w mieszkaniach usytuowanych w centrach miast, gdzie okna otwierane są niechętnie ze względu na hałas i zanieczyszczenie powietrza. Grzejniki wyposażone w przystawkę wentylacyjną są również niezastąpione w pokojach dziecięcych, ponieważ dostarczają świeże i czyste powietrze, bez wychładzającego pomieszczenie wietrzenia.

System wentylacyjny składa się z:

  • grzejnika płytowego Purmo z ożebrowaniem konwekcyjnym - mogą to być zarówno grzejniki typu C, mające podłączenie z boku, jak i grzejniki Purmo typu V, podłączane uniwersalnie (np. od dołu);
  • kanału wentylacyjny poprowadzonego na zewnątrz budynku o średnicy ok. 10 cm, przez który świeże powietrze dostaje się pod grzejnik;
  • zestawu wentylacyjnego Purmo Air składającego się z wytrzymałej obudowy i filtra klasy F9, przez który oczyszczone powietrze kierowane jest na elementy konwekcyjne grzejnika, gdzie zostaje podgrzane do żądanej temperatury;
  • dowolnego urządzenia wywiewnego - wentylatora łazienkowego lub kuchennego wspomagającego cyrkulację powietrza w mieszkaniu.

źródło i zdjęcie: Purmo

Dodano: 2010-08-09
Artykuł sponsorowany
Łazienka na poddaszu jasna i wygodna

Łazienka to pomieszczenie, z którego korzystamy codziennie. Powinna być więc wyposażona w produkty najwyższej jakości. Nowe, odporne na wilgoć, trzyszybowe okno dachowe VELUX GLU to wygoda użytkowania, a także gwarancja niezwykłej trwałości. czytaj więcej

Poradnik
Pokrycie dachowe mocuje się do konstrukcji dachu za pomocą różnego rodzaju łączników. W przypadku dachówek są to spinki dekarskie. Ich kształt i długość muszą byćdopasowane do wymiarów łat dachowych oraz rodzaju dachówek. To samo dotyczy także gwoździ i wkrętów, niezbędnych... Czytaj więcej
Polecane artykuły
Głównym wyróżnikiem instalacji grzewczych z pompą ciepła jest rodzaj źródła dolnego, z którego jest pobierane ciepło. Czytaj więcej