Zakaz palenia węglem w Krakowie

W tym roku będzie wiadomo, czy w stolicy Małopolski zostanie wprowadzony zakaz palenia węglem i jakie będą ograniczenia. Ustanowienia takiego prawa można się spodziewać wiosną przyszłego roku.

Urząd Marszałkowski zamierza zlecić opracowanie dotyczące wprowadzenia ograniczeń w stosowaniu paliw stałych w Krakowie. Opracowanie ma być gotowe w listopadzie. Wtedy też będzie wiadomo, czy eksperci zaproponują wprowadzenie całkowitego zakazu palenia węglem, czy też opowiedzą się za ograniczeniami na wybranych obszarach lub za ograniczeniami dotyczącymi tylko jakości węgla wykorzystywanego w kotłach.

Dyskusji podlegać będzie to, czy zakaz powinno się wprowadzić natychmiast, czy też należy wyznaczyć jakiś okres dostosowania się do nowych przepisów.

Kontrole przeprowadzane przez miejskich urzędników, podczas których sprawdzano, czym mieszkańcy Krakowa palą w piecach, pokazały, że palenie śmieci i węgla najniższej jakości daje ten sam osad na kominie. A to właśnie spalanie odpadów w piecach jest największym źródłem zanieczyszczenia powietrza.

Normy stężenia pyłu zawieszonego w kilku miejscach w Krakowie są przekroczone nawet sześciokrotnie. Pomysł wprowadzenia zakazu stosowania węgla do celów grzewczych, wynika z konieczności szybkiego ograniczenia emisji zanieczyszczeń dla spełnienia unijnych norm.

źródło: Dziennik Polski
zdjęcie: www.eko-samorzadowiec.pl

Dodano: 2010-08-11
Artykuł sponsorowany
Łazienka na poddaszu jasna i wygodna

Łazienka to pomieszczenie, z którego korzystamy codziennie. Powinna być więc wyposażona w produkty najwyższej jakości. Nowe, odporne na wilgoć, trzyszybowe okno dachowe VELUX GLU to wygoda użytkowania, a także gwarancja niezwykłej trwałości. czytaj więcej

Poradnik
Pokrycie dachowe mocuje się do konstrukcji dachu za pomocą różnego rodzaju łączników. W przypadku dachówek są to spinki dekarskie. Ich kształt i długość muszą byćdopasowane do wymiarów łat dachowych oraz rodzaju dachówek. To samo dotyczy także gwoździ i wkrętów, niezbędnych... Czytaj więcej
Polecane artykuły
Głównym wyróżnikiem instalacji grzewczych z pompą ciepła jest rodzaj źródła dolnego, z którego jest pobierane ciepło. Czytaj więcej