Reagips - gips ekologiczny

Segregowanie śmieci, zgniatanie puszek i butelek przed wyrzuceniem, zakręcanie wody, samochody spalające mniej paliwa - ekologiczne podejście do różnych dziedzin naszego życia to nie tylko moda, ale również świadomy wybór wielu ludzi i firm.

Produkowanie w sposób, który nie szkodzi środowisku naturalnemu jest jedną z najważniejszych zasad, którymi kieruje się Knauf.  Wykorzystywany przez firmę reagips jest produktem ubocznym powstałym w wyniku odsiarczania spalin.

Obecna od dawna w Europie Zachodniej technologia suchej zabudowy zyskuje coraz większą popularność również w Polsce. Sprzyja temu prosty i szybki montaż oraz korzystne właściwości ułatwiające utrzymanie w pomieszczeniach dobrego dla człowieka mikroklimatu. Produkty powstające z reagipsu przyjmują nadmiar wilgoci z otoczenia i oddają ją, gdy powietrze staje się zbyt suche.

Elementy systemu suchej zabudowy wnętrz firmy Knauf, produkowane na bazie płyty gipsowo-kartonowej, tynki gipsowe, masy szpachlowe i wylewki anhydrytowe pozwalają wykończyć dom od piwnicy aż po sam dach.

Te niezwykle popularne produkty budowlane trafiają do sklepów i hurtowni z dwóch fabryk: w Bełchatowie oraz Jaworznie. Dlaczego produkowane są akurat tam? Wybór miejsca gdzie powstały fabryki nie był przypadkowy, bowiem znajdują się tam elektrownie Bełchatów i Jaworzno III.

Praca elektrowni i elektrociepłowni poważnie oddziałuje na stan gleby, wody oraz powietrza atmosferycznego, a co za tym idzie również na wszystkie organizmy żywe. Jednym z najważniejszych problemów jest zanieczyszczanie powietrza tlenkami siarki powstającymi w wyniku spalania.

Z tego powodu jednym z największych wyzwań są działania mające na celu ograniczenie emisji szkodliwych substancji powstających jako produkt uboczny spalania w elektrowniach i elektrociepłowniach. Jednym z głównych sposobów na neutralizowanie oddziaływania zanieczyszczeń na środowisko jest proces odsiarczania spalin, którego produktem ubocznym jest gips syntetyczny - reagips, podstawowy surowiec dla fabryk Knauf. Wykorzystanie go do produkcji płyt, tynków, mas i wylewek przyczynia się do ochrony naturalnego środowiska.

Pomimo, że reagips jest produktem syntetycznym - powstaje w wyniku procesu chemicznego, jest on całkowicie nieszkodliwy dla ludzkiego zdrowia. Ponadto dwuwodny siarczan wapnia w przeciwieństwie do gipsu naturalnego, nie zawiera domieszek innych minerałów. Brak zanieczyszczeń pozwala uzyskać wyższą jakość produktów.

Firma Knauf wykorzystuje reagips nie tylko do produkcji elementów technologii suchej zabudowy. Również stosowane przy ogrzewaniu podłogowym wylewki anhydrytowe zawierają gips syntetyczny. Doskonałe przewodzenie ciepła pozwala na mniejsze zużycie energii, co istotnie wpływa zarówno ma zmniejszenie kosztów ogrzewania, jak i ochronę środowiska.

źródło i zdjęcie: Knauf

Dodano: 2009-10-15
Artykuł sponsorowany
Łazienka na poddaszu jasna i wygodna

Łazienka to pomieszczenie, z którego korzystamy codziennie. Powinna być więc wyposażona w produkty najwyższej jakości. Nowe, odporne na wilgoć, trzyszybowe okno dachowe VELUX GLU to wygoda użytkowania, a także gwarancja niezwykłej trwałości. czytaj więcej

Poradnik
Pokrycie dachowe mocuje się do konstrukcji dachu za pomocą różnego rodzaju łączników. W przypadku dachówek są to spinki dekarskie. Ich kształt i długość muszą byćdopasowane do wymiarów łat dachowych oraz rodzaju dachówek. To samo dotyczy także gwoździ i wkrętów, niezbędnych... Czytaj więcej
Polecane artykuły
Głównym wyróżnikiem instalacji grzewczych z pompą ciepła jest rodzaj źródła dolnego, z którego jest pobierane ciepło. Czytaj więcej