Dyskusje wokół foliówkowej ustawy

Projekt ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi wzbudza wiele kontrowersji. Wycofanie jednorazowych foliówek ma swoje wierne grono wielbicieli i entuzjastów.

Projekt ustawy mającej wprowadzić opłatę recyklingową za korzystanie z foliówek, został odsunięty. Przeciwnicy ustawy foliówkowej uważają, że nakładanie na konsumentów odpowiedzialności płacenia za recykling jest niesprawiedliwe i zbytnio obciążające ich kieszeń.

Andrzej Gajek, prezes fiirmy GAM, produkującej torby ekologiczne Greenbag uważa, że jak jest możliwy kompromis w tej sprawie. Proponuje on korzystanie z toreb wielokrotnego użytku.

Dbanie o środowisko naturalne nie jest już chwilowym trendem czy modą. Ludzie są coraz bardziej świadomi, które zachowania są ekologiczne. Problem jednorazowych toreb foliowych stanowi jedno z największych zagrożeń dla środowiska naturalnego.

Produkowana w ciągu zaledwie jednej sekundy torba foliowa, jest wykorzystywana średnio 12 minut, po czym trafia do kosza, a potem na śmietnik, gdzie rozkłada się od 100 do 400 lat!

Wprowadzenie ustawy regulującej kwestię recyklingu zużytych toreb foliowych jest jak najbardziej słuszne. Jednak obciążanie konsumentów tym obowiązkiem może być zbyt kosztowne - zgodnie z projektem ustawy foliówkowej, koszt jednej foliówki miałby wynosić ok. 40 gr. Zakładając, że robimy zakupy dwa razy w tygodniu i kupujemy za każdym razem co najmniej 2 torebki, roczny koszt zakupionych toreb foliowych wyniósłby niecałe 80 zł.

Rozsądnym pomysłem, z punktu widzenia ekologii i każdego konsumenta, jest korzystanie z toreb wielokrotnego użytku, tłumaczy Andrzej Gajek, który, jako pierwszy w 2007 roku wprowadził na polski rynek ekologiczne torby Greenbag wielokrotnego użytku.

Jesteśmy świadomi, jak ważny jest recykling materiałów przetwarzalnych, komentuje prezes firmy GAM. Gdy torba Greenbag ulegnie zniszczeniu lub się zużyje można ją wrzucić do ?żółtego kontenera? (na terenie sklepów ?Piotr i Paweł?), a materiał zostanie odzyskany i wykorzystany ponownie.

Stosowanie toreb wielokrotnego użytku popiera także ekspert z dziedziny ekologii opakowań, dr Hanna Żakowska, kierownik Zakładu Ekologii Opakowań z Centralnego Ośrodka Badawczo - Rozwojowego Opakowań.

Najkorzystniejsze dla środowiska są torby handlowe wielokrotnego użycia, bo staną się odpadem znacznie później niż jednorazowe. Najlepiej, jeśli torby są wykonane z materiału, który jest przydatny do recyklingu materiałowego, a konsumenci umieszczą zużytą torbę w odpowiednim pojemniku do selektywnego gromadzenia odpadów opakowaniowych, wyjaśnia Żakowska.

Czy jest możliwe rozwiązanie, które zadowoli miłośników ekologii i tych, którzy nie chcą wydawać kroci na jednorazowe foliówki? Tak. Należy z nich zrezygnować i korzystać z toreb wielorazowego użytku.

źródło: www.media.edelman.pl
zdjęcie: www.gam.pl

Dodano: 2009-10-16
Artykuł sponsorowany
Łazienka na poddaszu jasna i wygodna

Łazienka to pomieszczenie, z którego korzystamy codziennie. Powinna być więc wyposażona w produkty najwyższej jakości. Nowe, odporne na wilgoć, trzyszybowe okno dachowe VELUX GLU to wygoda użytkowania, a także gwarancja niezwykłej trwałości. czytaj więcej

Poradnik
Pokrycie dachowe mocuje się do konstrukcji dachu za pomocą różnego rodzaju łączników. W przypadku dachówek są to spinki dekarskie. Ich kształt i długość muszą byćdopasowane do wymiarów łat dachowych oraz rodzaju dachówek. To samo dotyczy także gwoździ i wkrętów, niezbędnych... Czytaj więcej
Polecane artykuły
Głównym wyróżnikiem instalacji grzewczych z pompą ciepła jest rodzaj źródła dolnego, z którego jest pobierane ciepło. Czytaj więcej