Jak oszczędzać energię elektryczną w domu?

Jak oszczędzać energię elektryczną w domu?

Ceny energii elektrycznej z roku na rok rosną, co z pewnością dotkliwie odczuwamy, płacąc rachunki za prąd. Warto więc nauczyć się racjonalnego postępowania i oszczędzania prądu w naszym gospodarstwie domowym. Ekonomia to jednak nie jedyny argument. Jest jeszcze kwestia myślenia ekologicznego. W Polsce prąd wytwarzany jest głównie w elektrowniach węglowych, więc jeśli przyczynimy się do jego ograniczenia w obrębie własnego domu, będziemy mieć pozytywny wpływ na środowisko naturalne. Jak zatem mądrze oszczędzać energię elektryczną?

Światło - garść drobnych zasad

Oświetlenie w domu jest jednym z najważniejszych elementów, które działają na prąd elektryczny. Pamiętajmy zatem o tym, żeby wyłączać światło w pomieszczeniach, w których nie przebywamy. To wydaje się być dość oczywiste, jednak niejednokrotnie zdarza się tak, że pracujemy w jednym pokoju, a w drugim od dłuższego czasu świeci się światło. Warto również nie świecić sztucznie za dnia, gdy nie ma takiej potrzeby i naturalne światło w zupełności mogłoby nam wystarczyć.

Wybór nowoczesnych żarówek typu LED jest nieodzowny. Co więcej, ich działanie w kontekście oszczędzania można łatwo sprawdzić. Zasada jest prosta - im więcej ciepła, tym więcej zużytej energii. Jeśli więc listwa LED daje symboliczną ilość temperatury, albo nie daje jej wcale, przy mocy stosowanej w standardzie gospodarstwa domowego, możemy mieć pewność, że energii zużywa mało.

Jasne ściany i sufity odbijają więcej światła, więc automatycznie, jeśli np. stoimy przed perspektywą remontu i nie wiemy, jaki kolor farby wybrać, może to być dla nas argumentem. Odpowiednie nakierowanie lampy lub lampki może wyeliminować konieczność dodatkowego oświetlenia. Możemy też do zwiększenia natężenia światła wykorzystać lustro - ważne jednak, by nie odbijało skupionego źródła światła.

Wyłączanie urządzeń elektrycznych

Jak oszczędzać energię elektryczną w domu? Bardzo często zapominamy o tym, że nie wystarczy odłączyć smartfon od ładowarki, lecz należy jeszcze wyjąć ładowarkę z gniazdka. Ta zasada nie sprawdza się absolutnie zawsze, gdyż niektóre nowoczesne ładowarki zaprogramowane są tak, by nie pobierać zbędnego prądu. Jeśli jednak nie jesteśmy pewni, jaką posiadamy, lepiej jest postąpić zachowawczo, niż niepotrzebnie płacić za marnowany prąd elektryczny.

To samo dotyczy wyłączania monitora, telewizora czy drukarki. Większość z tych urządzeń przechodzi po wyłączeniu dedykowanym przyciskiem w stan czuwania, nadal pobierając energię elektryczną. Mniejszą, ale zawsze. Dobrym pomysłem może okazać się zaopatrzenie się w listwę z wyłącznikiem. Nie tylko dlatego, że pod względem regulowania zużycia prądu taka listwa jest niezastąpiona. Niektóre modele posiadają funkcję przeciwprzepięciową. Współczesna sieć jest bardzo stabilna, ale nie zabezpiecza nas w 100% przed wyładowaniami atmosferycznymi. Im więcej bezpieczników po drodze, tym lepiej. Naprawdę korzystniej jest spalić bezpiecznik w listwie, który stanowi zaporę przed nadmiernym napięciem, niż narazić na bezpieczeństwo drogi sprzęt.

Panele fotowoltaiczne - swoboda i niezależność, a także sposób na oszczędzanie energii

Panele fotowoltaiczne to bardzo nowoczesne, ekologiczne i praktyczne rozwiązanie polegające wykorzystaniu energii słonecznej i przekonwertowaniu jej na energię elektryczną. Postępując więc zgodnie z naturą, nie eksploatując jej i nie niszcząc, otrzymujemy prąd za darmo, albo niemal za darmo. Ostatnimi czasy zdobywają coraz większą popularność. Nikt już nie patrzy na gospodarstwa domowe, które zaopatrzone są w panele fotowoltaiczne, jak na architektoniczne dziwactwa. Panele fotowoltaiczne są nie tylko nowoczesne, proekologiczne, ale stają się po prostu modne.

Panele fotowoltaiczne najczęściej montuje się na dachu, ale jeśli ktoś, z jakichś powodów, nie chce skorzystać z takiego rozwiązania, lecz kawałek wolnego placu, może również zrobić to poza domem.

Do zalet paneli fotowoltaicznych należą przede wszystkim:

  • Produkcja prądu elektrycznego, który dziś jest niezbędny. Bez niego nie może funkcjonować żadne współczesne gospodarstwo domowe. Zwykle pierwszą, niezbędną rzeczą, jaką robi się na nowej działce jest przyłączenie prądu. Od dawna jesteśmy przyzwyczajeni do komfortu, jakie daje nam ruch elektronów zaklęty w sieci.

  • Programy dofinansowujące przedsięwzięcie. Pozyskanie dofinansowania nie jest trudne. W trosce o kondycję ekologiczną naszego kraju powstał program "Czyste powietrze". Na okres około dziesięciu lat przewidziano budżet przekraczający 100 miliardów złotych.

  • Możliwość nie tylko zaoszczędzenia, ale i zarobienia pieniędzy. Ustawa z 20 lutego 2015 o Odnawialnych Źródłach Energii gwarantuje nam, że okoliczne elektrownie mają obowiązek wszelkie nadwyżki od nas odkupić. A jeśli nasza przydomowa elektrownia nie przekracza 40 kW - jesteśmy całkowicie zwolnieni z opłaty przyłączeniowej do sieci.

  • Ekologia. Czyż nie jest wspaniale zamienić energię słoneczną, która i tak naturalnie do nas dociera, na energię elektryczną? Przy okazji omijamy procesy spalania w elektrowniach i nie dokładamy się w tak znaczącym stopniu do ogólnej puli smogu.

Takie rozwiązanie proponuje między innymi firma STILO: https://stiloenergy.pl/

Sprzęt RTV i AGD - kupuj i użytkuj mądrze

Kupując nowy sprzęt RTV i AGD, zawsze zwracajmy uwagę na jego klasę energetyczną. Im bliżej A++ tym lepiej. Im dalej "w alfabet", tym gorzej. Przykładowo stare żarówki, oparte na wolframie, mają klasę G. Im wyższa, tym więcej energii elektrycznej zaoszczędzimy.

Nie tylko zakup, ale samo użytkowanie jest bardzo ważne. By skutecznie oszczędzać energię elektryczną nie stawiajmy lodówki w nasłonecznionym miejscu lub blisko urządzeń emitujących ciepło np. piekarnika. W tych miejscach będzie pobierać więcej energii elektrycznej, by działać prawidłowo i wyrównać temperaturę wewnątrz. Czajnik zalewajmy tylko taką ilością wody, jaka jest potrzebna do zaparzenia herbaty czy kawy. Pralki nie uruchamiajmy dla przysłowiowej jednej pary skarpetek. Uzbierajmy odpowiednią ilość i dopiero wtedy zróbmy pranie. To wszystko bowiem pochłania konkretną ilość energii elektrycznej, a im racjonalniej korzystamy ze sprzętu, tym lepiej dla środowiska i naszego portfela.

Wybór odpowiedniego dostawcę energii to oszczędność!

Ciekawym sposobem na oszczędzanie energii elektrycznej jest zmiana dostawcy prądu. Nieustannie pojawiają się nowi dostawcy energii elektrycznej. Jeśli płacimy zbyt wysokie rachunki, co naturalnie nam się nie podoba, warto zapoznać się z ofertą konkurencji. Może okazać się, że znacznie przepłacamy u obecnego dostawcy. W rezultacie możemy albo go zmienić, albo negocjować z obecnym zmianę warunków umowy, czego nie zawsze jesteśmy świadomi..

Świadomość i edukacja - oszczędzaj prąd z głową!

Podstawą wszelkich zmian w myśleniu o energii czy dobru środowiska naturalnego jest świadomość. Dlatego tak ważna jest edukacja najmłodszych, wpajanie im dobrych nawyków, uświadomienie, że są użytkownikami dobra wspólnego jakim jest nasza planeta i obowiązkiem ludzkości jest o nią dbać. Wystarczy wprowadzać w świat świadomej ekologii, ale także egzekwować ekologiczne praktyki. Im wcześniej młody człowiek zrozumie, że przelewanie wody jest bez sensu, a telewizor nie musi być włączony, gdy nikt go nie ogląda, tym bardziej odpowiedzialnie będzie się zachowywać w dorosłym życiu, przekazując tego rodzaju proekologiczne myślenie swojemu otoczeniu.