Jak zapobiec przeciekaniu okien na płaskim dachu?

Jak zapobiec przeciekaniu okien na płaskim dachu?

Najważniejsze przy montażu okna w dachu płaskim jest jego solidne zaizolowane. Nie mogą tworzyć się mostki termiczne, przez które będzie uciekało ciepło. Dlatego tak istotne jest, komu zlecamy taką pracę.

Montaż okna dachowego - czy to w dachu stromym, czy płaskim - to przerwanie warstw konstrukcji dachowej, która z założenia chroni przed przeciekaniem wody i zabezpiecza przed ucieczką ciepła na zewnątrz. W dachach płaskich skuteczna izolacja przeciwwodna jest szczególnie ważna, bowiem na takich dachach dłużej zalega śnieg czy woda opadowa.

Dobry dekarz

By zapobiec kłopotom z przeciekającym oknem na dachu płaskim, montażu nie powinniśmy powierzać przypadkowej ekipie. Najlepiej, gdy zajmą się tym fachowcy polecani przez producenta okna, a przynajmniej tacy, którzy wzięli udział w odpowiednim szkoleniu (przeprowadzają je producenci stolarki) i mają potwierdzające certyfikaty. Ważne, by byli to dekarze, a nie tylko montażyści okien - taka instalacja wymaga wiedzy o konstrukcji dachów.

 

 

Prawidłowy montaż okna dachowego

Obowiązuje tu precyzja. Montaż okna dachowego nie polega jedynie na przykręceniu go do konstrukcji nośnej (choć i tu można popełnić błąd, np. stosując wkręty innej długości niż zalecane przez producenta okien), ale również na wykonaniu obróbki uszczelniającej pokrycie dachowe. Tu niefachowy monter może popełnić sporo błędów, choćby uszkodzić ramę okna z PVC podczas używania palnika przy zgrzewaniu papy. Do każdego kupowanego okna jest dołączona instrukcja montażu. Dla przykładu montaż okna PGX A1 wygląda tak: www.okpol.pl/wp-content/uploads/2014/06/Okna-na-dach-p%C5%82aski.pdf

Wykonanie obróbki z papy ma swoje konkretne etapy, pominięcie któregokolwiek świadczy o braku wiedzy dekarza. Najczęściej wykonuje się ją z papy termozgrzewalnej, układanej w trzech warstwach.


 

Pierwszym etapem jest uszczelnienie otworu wyciętego w stropie - wokół niego na zakład  układa się 30-centymetrowe pasy papy podkładowej. Następnie papę rozgrzewa się, wstawia okno i przykręca odpowiednimi wkrętami, zgodnie z instrukcją producenta. Teraz kolej na drugą warstwę - pasami papy przykrywa się po obwodzie miejsce styku okna i połaci dachu. Powinny one mieć taką szerokość, by zachodziły do połowy wysokości ramy okna. Papę zgrzewa się palnikiem (i teraz właśnie wymagana jest szczególna ostrożność).  Trzecia warstwa papy - wierzchnia sięga górnej krawędzi ramy okna. Na tym etapie szczególnie istotne jest uformowanie narożników tak, by pod papę nie dostawała się woda. Całość przytwierdza się listwami przykręconymi tuż przy górnej krawędzi ramy. Jeśli pokrycie dachu  wymaga mechanicznego połączenia z oknem, stosuje się specjalne profile.

Więcej informacji na: https://www.okpol.pl/poradnik/

źródło i zdjęcie: Okpol