Urban jungle we wnętrzach, czyli zielona energia w Twoim domu

Urban jungle we wnętrzach, czyli zielona energia w Twoim domu

Trend urban jungle to nie jest zwykła moda, to życie pośród roślin, w harmonii z naturą nawet w sercu wielkiego miasta. O popularności niektórych nurtów można dyskutować godzinami. Czy są praktyczne, przyjazne domownikom, czy nie przeminą wraz ze zmianą pory roku. Z urban jungle jest inaczej. Kto raz spróbuje, ten nie wyobraża sobie życia bez kojącej zieleni, która pasuje do każdego wnętrza i wnosi pozytywną energię i więcej tlenu do pomieszczeń o różnym przeznaczeniu.

Rośliny mogą stać na parapetach, te większe z dumą ozdobią podłogę, a fantazyjne pnącza z przyjemnością rozwiną się w kwietnikach ściennych. Tapety, poduszki i dywany w roślinne wzory oraz wazony i bibeloty w kształcie liści i kwiatów dopełnią stylizację i sprawią, że Twój dom będzie wyglądał kwitnąco przez cały rok.

Rośliny doniczkowe

Popularność poszczególnych roślin cały czas się zmienia, bo zielony trend nie słabnie, a zielonomaniacy są złaknieni coraz to ciekawszych gatunków. Niezmiennie dużą popularnością cieszy się monstera, pilea, czyli pieniążek, różne odmiany przepięknie wybarwionych kalatei, a także słodkie sukulenty. Ostatnio na salony wjechał oxalis, czyli popularny szczawik, którego liście przypominają motyle. Zauważyłyśmy też, że zainteresowaniem cieszą się przeróżne odmiany filodendronów, które przykuwają uwagę swoimi liśćmi o ciekawym kształcie, komentują Ola i Weronika, specjalistki od zieleni we wnętrzach.

Decydując się na żywe rośliny warto sprawdzić, które z nich pasują do naszego charakteru. Jedne wymagają stałej opieki, inne preferują podlewanie od czasu do czasu. Niektóre z nich kwitną, inne są po prostu wiecznie zielone, ale są wśród nich takie, które pokocha niemal każdy.

Rośliny żyją i każda z nich ma inne potrzeby. Do tych prostych w uprawie, o których możemy niekiedy "zapomnieć", na pewno należą są wszelkie kaktusy i sukulenty, które potrzebują dużej ilości światła, a bardzo małej podaży wody. Wszelkie filodendrony również są łatwe w uprawie, gdyż nawet jeśli pozostawimy je na jakiś czas bez wody, powinny nam wybaczyć, mówią Ola i Weronika.

Często mówi się, że rośliny doniczkowe nie nadają się do sypialni, ponieważ w nocy zabierają tlen i pogarszają jakość snu. Na szczęście nie wszystkie zielone piękności stają się szkodnikami po zachodzie słońca.

Do sypialni poleca się wszelkie palmy, sanseveiry, a także skrzydłokwiaty i paprocie. Są to rośliny, które faktycznie dostarczają dużej ilości tlenu do powietrza, jednak my zawsze podkreślamy, że każda roślina jest dobra, aby wzbogacić wnętrze o odrobinę natury, a przede wszystkim dodają one ciepła i unikatowości w naszych domowych przestrzeniach, stwierdzają zgodnie Ola i Weronika.

Dobrym wyborem na spokojny sen są także aloes i drzewko szczęścia, które nie tylko nie zabierają tlenu, ale produkują go, by spało nam się jeszcze lepiej.

Jak zacząć przygodę z domowym ogrodnictwem?

Przynosząc roślinę do domu, zawsze warto o niej poczytać. W internecie i w książkach jest mnóstwo cennych informacji na ten temat. Następnie warto obserwować, jak jej jest w naszej przestrzeni i postarać się dopasować do panujących warunków. Jeśli w naszym domu jest bardzo sucho to możliwe, że mimo stosowania się do zaleceń trzeba będzie podlewać je częściej, lub przeciwnie jeśli mamy wilgotno - mniej. Obserwacja i próba zrozumienia naszej rośliny jest kluczem do prawidłowej pielęgnacji. Odrobina zaangażowania i dobre chęci z pewnością wystarczą, radzą Ola i Weronika.

 

 

Egzotyczne tapety

Urban jungle najlepiej wygląda w wersji total look, dlatego poza roślinami w doniczkach warto poszukać innych elementów wystroju i dodatków, które uzupełnią aranżację o żywe kolory i hipnotyzujące motywy.

Tapety i fototapety z motywem roślin to sposób na przełamanie nudy, optyczne powiększenie przestrzeni, a przede wszystkim pełne doznania obcowania z naturą. Ogromną popularnością cieszy się słodkie i jednocześnie eleganckie, ale niezobowiązujące połączenie soczystej zieleni i pastelowego różu. Dobrym tłem zielonych kompozycji jest także biel oraz wszystkie kolory ziemi, jak beże i brązy różnej maści - idealne dla miłośników i miłośniczek klasyki i minimalizmu. A ci, którzy lubią  mocne akcenty, mogą sięgnąć po żółty i pomarańczowy, modny fiolet i różne odcienie błękitu.

 

Rattan, wiklina i surowe drewno - dodatki rodem z dżungli

Do roślinnych wnętrz w klimacie urban jungle pasują dekoracje wykonane z naturalnych materiałów jak rattan, wiklina i surowe drewno. Plecione koszyki, drewniane ramki i szkatułki stojące między doniczkami sprawdzą się jako ozdobna i gadżety do przechowywania drobiazgów. Ceramiczne bibeloty, takie jak wazon w kształcie liścia monstery, puzderko czy podpórka na książkę przypominające kaktusa to wisienki na zielonym torcie.

źródło i zdjecia: Pixers