Ciężkie bramy wjazdowe z napędem. Co warto wiedzieć?

Ciężkie bramy wjazdowe z napędem. Co warto wiedzieć?

Wjazd do wielu posesji jest zamykany ciężkimi ozdobnymi, nawet kutymi bramami. Czasem są to bramy pełne, które bardzo dobrze dbają nie tylko o bezpieczeństwo, ale i o prywatność mieszkańców. Chcąc zastosować system automatyki do takich bram, trzeba pamiętać, że mają one swoje wymagania.

Dobierz napęd do ciężaru bramy

Za ciężkie uważa się bramy ważące powyżej 800-900 kg (jedno skrzydło). Do takich bram poleca się przede wszystkim napędy z silnikami zasilanymi prądem o napięciu 230V, a rzadziej te o napięciu 24 V. 230 V mają bardzo dużą siłę ciągu, a to oznacza, że nie będzie kłopotów z obsługą bramy nawet w trudnych zimowych warunkach. Cechuje je także wysoka odporność na przeciążenia, dlatego jeśli brama jest metalowa, z dużymi ozdobnymi elementami i okuciami lub pełna, to z pewnością silnik 230 V będzie dobrym rozwiązaniem.

Odpowiedni dobór napędu do ciężaru skrzydła jest szczególnie ważny w przypadku bram przesuwnych. Natomiast dla bram skrzydłowych nie tyle sam ciężar jest tak istotny, co raczej długość skrzydła i jego wypełnienie (ma ogromny wpływ w miejscach silnie eksponowanych na wiatr).

Przykładowe napędy do bram przesuwnych:

  • FAAC 741 - 230 V AC do bram o ciężarze do 900 kg;
  • FAAC 746 ER - 230 V AC do bram o ciężarze do 600 kg;
  • FAAC 844 ER - 230 V AC dla bram o ciężarze 1800 kg;
  • FAAC C850 i C851 - bardzo szybkie napędy do bram o ciężarze 1800 kg.

Przykładowe napędy do bram skrzydłowych:

  • FAAC 413 - 230 V AV, maksymalna długość skrzydła 2,5 m (dla skrzydła o długości powyżej 1,8 m wymagana instalacja elektrozamka).
  • FAAC 414 - najbardziej popularny i uniwersalny elektromechaniczny napęd, 230 V AC.
  • FAAC 415 - 230 V AV, maksymalna długość skrzydła 4 m (dla skrzydła o długości powyżej 3 m wymagana instalacja elektrozamka).
  • FAAC 400 - napęd hydrauliczny, 230 V AC, do skrzydeł o długości do 7 m
  • FAAC 402 i 422 - napęd hydrauliczny, 230 V AC, do skrzydeł o długości do 3 m

Dobra praktyka - pierwsza brama, drugi napęd

Prawidłowa kolejność zakupów to: najpierw brama, potem odpowiedni do niej napęd. Kiedy już mamy bramę, wiemy na pewno ile waży, jakie ma wymiary, jak zbudowane są skrzydła. Wtedy dobieramy do niej napęd. Podstawowa zasada - do ciężkich bram kupujemy napędy z silnikami zasilanymi napięciem 230 V, do lżejszych, ważących poniżej 800 kg, modele napędów zasilane napięciem stałym 24 V.

Czy trzeba montować bramę i system do obsługi automatycznej w tym samym czasie? Owszem najwygodniej jest instalować system wtedy, kiedy montuje się bramę. Jeżeli jednak nie możemy lub nie chcemy tego robić jednocześnie, to dokupić automatykę można w dowolnym momencie. Jedyny warunek jest taki, by brama nadawała się do automatyzacji, co powinien ocenić instalator.

Brama wjazdowa - tylko profesjonalny montaż

W wypadku ciężkich bram profesjonalny montaż wykonany przez autoryzowaną ekipę ma ogromne znaczenie. Tylko wtedy mamy pewność, że mimo wysokiego napięcia instalacja jest całkowicie bezpieczna dla ludzi. Lista firm autoryzowanych przez FAAC w Polsce jest dostępna na stronie: www.faac.pl/dealer-locator.

Drugą ważną sprawą jest markowość produktów. Napędy firmy FAAC są objęte 2-letnia gwarancją, ale dotyczy to tylko produktów kupionych u autoryzowanego przedstawiciela FAAC i zainstalowanych przez wykwalifikowany, przeszkolony personel. Napęd automatyczny kupiony u takiego sprzedawcy to pewność, że nie będzie problemu ani z warunkami gwarancji, ani ze skorzystaniem z profesjonalnego serwisu i doradztwa.

Czy każdą bramę można zautomatyzować?

Brama musi być w dobrym stanie, nie może być skorodowana, a zawiasy powinny prawidłowo pracować. Słupki przy bramie nie mogą być ani pęknięte, ani złamane. Jednak nawet jeżeli ocenimy stan naszej bramy jako bardzo dobry, to nie kupujmy sami napędu - wezwijmy fachowca, który oceni jej stan techniczny i dobierze system automatyki. Tylko wtedy mamy pewność, że będziemy mogli wygodnie i pewnie korzystać z automatyki.

Napęd ukryty - dobry wybór do ozdobnej bramy

Wybierając ekskluzywną, np. kutą bramę, warto zastanowić się nad napędem podziemnym, który nie będzie zaburzał estetyki wjazdu na posesję. Takimi napędami są m.in. FAAC S800H ENC - modele hydrauliczne, bardzo solidne i trwałe, a przy tym posiadające silniki 24V DC, co daje najwyższy poziom bezpieczeństwa. Jednak pamiętajmy, że skrzydło bramy może mieć maksymalnie 4 metry długości wersja SBW bez blokad hydraulicznych), a jego waga nie może przekroczyć 800 kg. Napędy podziemne FAAC S800H oraz S800H ENC mają silnik 24 V, który może być wyposażony w akumulatory, czyli zasilanie awaryjne (w silnikach 230 V nie ma takiej możliwości).

źródło: FAAC
zdjęcie: Fotolia